İlk Çocuğunuzu Kardeş İçin Hazırlama

İnsanlar kardeşler arasındaki ilişkiler hakkında düşündüklerinde, akla gelen ilk kelime ''kavga''dır. Dürüst olmak gerekirse, bu teşhis tam olarak yanlış değildir; kardeşler ebeveynlerin ilgisi için mücadele edebilir.

Bir ebeveyn olarak, rekabetçi olmak yerine sevecen, destekçi ve işbirlikçi ilişkiler yaratacak ortamı yaratabilirsiniz. İşte çocuğunuzu yeni kız veya erkek kardeşi için hazırlamanın yolları.

Haberi komşularınıza söylemeden çocuğunuza söyleyin

Çocuğunuzun yeni bebekle ilgili haberleri başkasından değil, sizden duyması en iyisidir. En iyi seçenek, konuşmanın zamanını arkadaşlarınıza söylemeden az bir süre önce olmak üzere ayarlayın. Çocuğunuz böylece siz hazır olmadan haberi ağzından kaçırmayacaktır.

''Koca oğlunuzun'' veya ''koca kızınızın'' keyfini çıkarın

İkinci bir çocuk beklemiyor olsa da, ilk doğan çocuğun büyümesindeki kilometre taşlarının hepsini kutlamak önemlidir. Biberondan katı yiyeceklere, bezlerden külotlara geçiş gibi – bu dönüm noktalarının hepsi, çocuğunuzun büyümekte olduğunu göstermektedir. Çocuklar büyüdükçe onlara ''büyük çocuklar'' olmalarından dolayı ne kadar gurur duyduğunuzu belirtmek önemlidir. Bu onları kendilerini ''ağabey'' veya ''abla'' olarak görmeleri için hazırlar.

Geçiş dönemlerinizi zamanlayın

Bazı durumlarda çocuğunuzun geçiş dönemleri arasında zaman bırakmak isteyebilirsiniz. Örneğin ilk çocuğunuzun yerini başkasının aldığını hissetmemesi için, odasını değiştirme zamanının yeni bebeğin onun odasına geçiş zamanıyla çakışmamasını sağlamak isteyebilirsiniz. Zamanlama işe yararsa, bu her iki çocuğun da büyümesinden duyduğunuz gururu gösteren iyi bir fırsat olacaktır.

Bırakın onlar da yardım etsin

Zaten bildiğiniz gibi bebeklerin oldukça fazla çaba ve ilgiye ihtiyaçları vardır ve ağabey ve ablaların bu konuda yardımı dokunabilir. İlk çocuğunuz bebekle konuşabilir veya ona şarkı söyleyebilir, biberonlar konusunda veya alt değiştirirken yardım edebilir. İlk çocuğunuzun yardım etmesi için yeni yollar keşfederken, aynı zamanda ona pek çok önemli mesaj göndermektesiniz: ona güvendiğiniz, aktif bir rol alabileceği, ağabey olmanın küçük kardeşe bakmak anlamına geldiği ve bu olayda hep birlikte olduğunuz gibi.

Onlara garanti verin

İlk çocuklar arasındaki yaygın bir korku, yeni bebeğin onların kalbinizdeki yerini alabileceği endişesidir. Zaman zaman (bebek gelmeden önce ve geldikten sonra), ilk çocuğunuza onu hep eskisi kadar seveceğinizi söylemeyi (ve göstermeyi) unutmayın.

Diğer yetişkinlerin de davranışlarına dikkat edin.

İlk çocuğunuza güven vermenin yanı sıra diğer iyi niyetli ebeveynlerin çabalarınızı kazara bozmamasına dikkat edin. Yeni bebeğin ilk çocuğunuzun yerini alabileceği veya ona artık sevgi ve ilgi vermek üzere fazla meşgul olacağınız gibi yorum ve şakalardan kaçınmalarını sağlayın.

Çerez Onayı