Aile rutinleri ve alışkanlıkları oluşturma

Çocuklar her gün tekrarlanan rutinler sayesinde, kendilerini güvende hisseder ve bu düzeni öğrenmelerine yardımcı olur. İşte bu yüzden yatağa girmeden önce şarkı söylemek gibi basit alışkanlıklar, okul öncesi çocuklar için kritik önem taşır. Ailenizde sürekli bir hareket yaşanıyorsa düzen, hem siz hem de çocuğunuz için daha da kritik olabilir.

Özellikle bayramlar, düzenli aile alışkanlıkları oluşturmada önemli zamanlardır.

Aynı yiyecekleri yemek, aynı özel tabakları ve süsleri kullanmak ve ardı ardına aynı olayları yaşamak çocukların köklerini, değerlerini ve kimliklerini anlamasına yardımcı olur.

Çocuğunuzu hazırlıklara dahil edin ve önceden olabilecekler hakkında konuşun. Okul öncesi çağdaki çocuğunuza başka bir zamanda veya siz çocukken gerçekleşen aynı olayın veya benzer olayların resimlerini gösterin. Her ne kadar çocuğunuz bu yaşta tüm bağlantıları kuramayacak olsa da ailenin ve bir geleneğin bir üyesi olarak kendi kimlik algısını inşa etmektedir.

İlerleyen zamanlarda çocuğunuzun "Biz küçükken aile olarak hep şunu yapardık" dediğini duyacaksınız. Sanki bu yeni alışkanlığınız 10 nesildir ailenizde sürüyormuş gibi!

Çerez Onayı