Çocuklarla yemek yapma

Yürümeye başlayan ve okul öncesi çocukların çoğu mutfakta "yardımcı" olmayı çok sever. Ek olarak, yemek hazırlığına katılmak yürümeye başlayan çocuğunuza sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak için teşvik edici olabilir. İşte, küçük şef ile zamanınızı en iyi şekilde geçirmenin yolu.

Kolay bir yemek tarifi seçin

Yemek seçerken çocuğunuzun yaş ve gelişim düzeyini göz önünde bulundurun. Meyveli ve yoğurtlu parfe gibi bir şey idealdir çünkü az sayıda malzeme gerektirir. Küçük çocuklar parmaklarını ağızlarına sokmayı sever, bu yüzden riskli olabilecek pişmemiş malzemeye ulaşmalarını önleyin (örneğin çiğ yumurta ile yapılan kurabiye hamuru gibi).

Birlikte alışveriş yapın

Alışverişe çıkmayı bir deneyim haline getirerek yürümeye başlayan çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunun. Raflardan bir şey alırken yemeğin tadına nasıl katkıda bulunduklarını anlatın ("Bu üzümler kekimizin tatlı olmasına yardımcı olacaktır!"), çocuğunuzun salatada kırmızı, sarı veya yeşil biber mi istediğini sorun ya da ambalaj üzerindeki harflere işaret ederek ona bir okumaya giriş dersi verin.

Basit görevleri devredin

Genç çocuklar için uygun mutfak aktiviteleri arasında meyve yıkamak, şeker veya diğer malzemeleri eklemek, karıştırmak, püre yapmak ve dövmek sayılabilir. Daha büyük bir çocuk için eğlenceli bir oyun pişmiş krep üzerine sos dökmek ya da gülen yüzler veya adının baş harfini çizmektir.

Her şeyi denetleyin

Mutfakta güvenlik önlemleri ve sürekli denetim çok önemlidir. Çocuğunuz, mikserin dönen bıçakları, keskin mutfak gereçleri ve sıcak yüzeyler gibi dokunmaması gereken şeyleri bilsin. Kazaları önlemek için her zaman tencere saplarının ocağı dönük olduğundan emin olun.

Birlikte yemek hazırlarken çocuğunuzun yemek yapma yeteneğini övün ve ne kadar zor olsa da, mutfağın haline aldırmamaya çalışın. Önemli olan yeni becerilerde ustalaşmasını ve yeni yiyecekler denemesini teşvik ederek çocuğunuzun güvenini arttırmaktır. Keyfini çıkarın!

Çerez Onayı