Çocuklar ve Suda Güvenlik

Havuzlar, plajlar, su parkları ve göller ailecek gidilebilecek çok eğlenceli yerler… Ancak bu eğlence sırasında ailelerin her zaman tetikte olmasında fayda var. Küçük çocuklar suda bir aksilik olursa debelenmeleri ya da bağırmaları gerektiğini bilmediklerinden sizlerin etraflarından hiç ayrılmaması çok önemlidir. Aile saadetinizi güvence altında tutacak birkaç önlemi sizin için derledik. İşte bunlardan bazıları: 

• Çocuğunuz sudayken en fazla bir kol mesafesi uzağında olun. 

• Yüzme dersi sırasında onunla sohbet etmeye çalışmanız tavsiye edilmez. 

• Küçüklerin hareketleri kestirilemezken daha büyük çocuklar ise birbirleriyle şakalaşmaya meraklı olurlar. Bu nedenle suyun içindeki gözetiminiz dışarıdakinden daha fazla olmalıdır.

Suni teneffüs bilgilerinizi güncel tutmak

Temel suni teneffüs bilgisi bir gün sizin ya da bir yakınınızın hayatını kurtarabilir. Bildiklerinizi güncel tutmak için en fazla iki yılda bir, ilk yardım kursunuzu yenileyebilirsiniz.

Can simidi ve kolluklar

Can simidi ve benzeri, belin etrafına geçirilerek kullanılan şişme ekipmanlar su içinde emniyeti sağlamak açısından yeterli olamayabilirler. Çocuklar belinde simitle suya atlarken ters bir hareket yapabilirler. Ya da tüm şişme ürünlerde olduğu gibi simit ve kolluklarda da hava kaçırma ya da patlama ihtimali vardır. Bu durumlarda her zaman hatırlanması gereken bir çocuk ya da yetişkin ne kadar iyi yüzerse yüzsün panik yapabileceğidir.

Çitler ve parmaklıklarla gelen güvenlik

Eğer bahçede bir havuzunuz varsa etrafını bir çit veya parmaklıkla çevirip kilitli bir kapı kullanabilirsiniz. Çit veya parmaklıkların tel örgü tipi delikli olmamasına dikkat edebilirsiniz. Zira çocuklar üstüne tırmanabilir. Çubuk tipi olanlar bu gibi durumlar için tercih edilir. Evden havuza giden yoldaki cam bir kapı yine yeterli olmayabilir. Eğer evinizden havuza doğrudan geçiş varsa arada kilitli ve çocukların açamayacağı bir kapı olmasını sağlayabilirsiniz.

Havuz ızgaraları

Havuzun etrafındaki ve içindeki ızgaraların yerli yerinde olduğunu kontrol etmek önemlidir. Çocukların saçı açık kalmış bir ızgara deliğine takılabilir.

Parti tedbirleri Çocukların havuzda eğlendiği bir partide başlarında su içinde emniyeti sağlamaktan sorumlu en az bir tane yetişkin olması gereklidir. Böyle zamanlarda çocukların birlikte hareket etmesini sağlamak hayatınızı kolaylaştırabilir. Örneğin tüm çocukları doğum günü pastasının başına çağırmak ya da havuza birlikte gitmelerini sağlamak gibi… 

Can yeleğinin önemi

Eğer bir teknede iseniz herkesin sahil güvenlik onaylı bir can yeleği giydiğinden emin olmakla işe başlayabilirsiniz. Sadece çocukları değil büyükleri de tekne üzerinde oldukları sürece can yeleklerini çıkartmamaları konusunda uyarabilirsiniz. Ayrıca çocuklar teknenin etrafında yüzüyorlarsa onları motordan ve pervaneden uzak tutun.

Suya atlamadan önce derinlik kontrolü

Çocuklar suya atlamadan önce derinlik kontrolü sizlerin işi. Atlayacakları yerdeki derinliği, kaya ya da taşlar olup olmadığını ve akıntının ne kadar güçlü olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Cankurtaranlara yardımcı olmak

Çocuklarınıza göz kulak olmak cankurtaranlarla birlikte sizlerin de sorumluluğu… Kalabalık bir plaj ya da havuzda bir cankurtaran herkesi aynı anda göremeyebilir. Bazen kalabalık bir havuz, bir cankurtaranın zor durumda olan birini görmesini zorlaştırabilir ve kimse çocuğunuzun su içinde emniyetini sizden daha iyi sağlayamaz.

Çerez Onayı