Çocuklarda Bisiklet Güvenliği ve Bebek Bisiklet Koltuğu Güvenliği

Çoğu ebeveyn bebeğine bisiklet binmeyi öğretmeye başlarken kendi deneyimlerine geri dönerler. Bu deneyim, biraz düşme ve yaralanan dizlere rağmen yıllarca sürecek kişisel keyif ve aile eğlencesine kapıları açar. Miniğiniz ister üç, ister iki tekerlekli olsun, pedallara basmaya başladığında ona bol bol cesaret verin. Ve bisiklete binmede ustalaşmanın zaman alacağı karmaşık bir beceri olduğunu unutmayın.

• Binişe Hazır: Koltuklar, Tekerlekler ve Kasklar

• Yola Çıkmaya Hazır

• Nerede Binmeli

• Büyük Çocuk Bisikleti

Binişe Hazır: Koltuklar, Tekerlekler ve Kasklar

Bebeğiniz bisiklete yalnız başına binmeye hazır olmadan, onu kendi bisikletinizde yolcu olarak taşıyın. En azından 1 yaşına gelene dek bekleyin. Bu yaşta desteksiz oturmayı daha iyi becerebilmekte olup, boynu hafif bir kaskı taşıyabilecek kadar güçlüdür. En dengeli bisiklet ve en iyi uyan kaskın bile kontrolü kaybettiğinizde veya bisiklete başka bir araç çarptığında bebeğin yaralanma riskini ortadan kaldırmayacağını unutmayın.

Küçük gezgininiz için yapabileceğiniz en iyi şeyler:

1. Arka tekerin üzerine emniyetli bir biçimde tutturulmuş bir arka koltuk kullanmak. Küçük el ve ayakların tekerleğe sıkışmasını önleyecek jant kalkanları veya kayışları bulunmalıdır. Koltuğun yüksek bir arkası ve çocuğunuzun ağırlığını o uyuyakalırsa bile taşıyabilecek sağlam bir omuz kayışı olmalıdır. Bazı ebeveynler küçük çocuklarını sık sık üstü kapalı bir branda altında veya sağlam bir plastik treyler içinde taşır. Bu metal treyler, yetişkin bisikletinin arka tekerleğinin arka kısmına tutturulur, dengeli ve sağlamdır. Treylerin tekerleklerinin arası geniştir bu nedenle devrilme olası değildir. Çocuğunuz da koltuğa kemerle bağlı olacaktır. Tek dezavantajı pahalı fiyatıdır.

2. Küçük yolcunuz için olası bir kaza durumunda baş yaralanmasını önlemek veya en aza indirmek için hafif bir bebek veya yeni yürümeye başlayan çocuk kaskı kullanmak bisiklet mağazaları oyuncakçılardan daha uygun kasklara sahiptir, bu nedenle önce oraya gitmelisiniz. Bisiklet mağazası personeli, uygun boyut ve ayarlama konusunda tavsiye verebileceğinden ötürü yardımlarını istemekten çekinmeyin.

3. Çocuğunuzu bisiklet koltuğuna kemerle bağlamak ve birlikte her bisiklete bindiğinizde tokaları tutturmak.

Yola Çıkmaya Hazır

Çocuğunuz koşmaya, tırmanmaya, zıplamaya ve topa vurmaya başladığında üç tekerlekli bisikletlere de hazır demektir. Bunun nedeni pedal çevirebilecek olmasıdır. Çoğu çocuk 2 ve 4 yaşında hazır olur. Çocuklar bu aşamaya geldiklerinde hızlı hareket ederler, bu da düşme riskini azaltır. Çocuğunuzun güvenli ve rahat bir şekilde uyan onaylı bir kask taktığından emin olun.

Üç tekerlekli bilgelik: Yere yakın ve büyük tekerlekleri olan bir üç tekerlekli bisiklet alın. Çocuğunuzun yaşındaki diğer çocukların, eğitim tekerlekleri olan küçük bisikletlere binmekte olduklarını fark edebilirsiniz. Fakat üç tekerlekli bisikletlerden vazgeçmeyin; bunlar daha dengelidir ve devrilmesi daha zordur.

Nerede Binmeli

Çocuğunuzun yalnızca çok da kalabalık olmayan bir mahalle kaldırımı gibi güvenli bir yerde bisiklete binmesine izin verin. Ona göz kulak olabilmek için yakınında olmaya dikkat edin.

Küçük bir çocuğun, üç tekerlekli bir bisikleti caddede kullanmasına izin vermek iyi bir fikir değildir. Gözetim altında olmasına rağmen kötü bir fikir. Orada olduğunuz için bunun güvenli bir şey olduğunu düşünecektir.

Bunu belirtmemiz gerekmese de yine de hatırlatalım: Bir yüzme havuzu veya araçların yanında bisiklete binmek güvenli değildir. Üç tekerlekli bir bisikletteki çocuk yere daha yakındır ve örneğin bir bahçe yolundan çıkmakta olan bir araç sahibi tarafından görülmeyebilir. Çocuğunuza bahçenizde olsa bile bisiklete bindiği her zaman kaskını takmasını söyleyin.

Büyük Çocuk Bisikleti

Çocukların çoğu 5 - 6 yaşına geldiklerinde eğitim tekerleklerine sahip iki tekerlekli bisikletlere güvenle binmeye hazırdır. Çocukların genellikle 6 veya 7 yaşına gelene ve bazen daha da büyüyene dek eğitim tekerlekleri olmayan bir bisiklete binmek için gereken denge veya kas koordinasyonu yoktur.

İşte bir bisikletin çocuğunuza uygun olup olmadığını anlamanın yolu: Elleri gidonda olacak şekilde seleye oturmasını sağlayın. Ayaklarının parmakları yere değiyorsa, bisiklet boyuna uygundur. 

Ona verdiğiniz öğüdü kendiniz de uygulayarak iyi bir rol modeli olun. İster yalnız ister yanınızda biriyle olsun, gezintiye çıktığınızda her zaman bir kask takın.

Çocuğunuzun iyiliği ve kendi iç huzurunuz için aracınızın güvenlik özelliklerinin standartlara uygun olduğundan emin olun.

Aşağıdaki ipuçları yardımcı olacaktır:

• Güvenlik kontrolü bir refleks haline dönüşünceye kadar dikiz aynasına veya anahtarlığınıza hatırlamanıza yardımcı olması için çocuğunuzun bir resmini koyun.

• Otomatik camları kapatmadan önce daima kontrol edin ve küçük çocuğunuzu içeride güvende tutmak için daima aracın otomatik kapı ve cam kilitlerini kullanın. Kilitler, çocuğunuzun camdan dışarı bir şeyler atmamasını veya ellerinin sıkışmamasını sağlar.

• Daha eski araçlarda manuel kilitleri kullanın ve araç koltuğunu camlardan ve kapılardan uzak bir konuma yerleştirin.

• Daima yasal olarak onaylı, yaşa ve boya uygun bir araç koltuğu kullanın (araç koltuğu alışveriş kılavuzumuza danışın).

• Çocuğunuz, özellikle de hava yastıklarınız varsa daima arka koltukta seyahat etmelidir.

• Aracınızı, sigara içilmez bölge ilan edin.

• Çocuğunuzu kesinlikle araçta yalnız bırakmayın, bir dakikalığına bile.

• Çocuğunuzun araçtayken doğrudan güneş ışığı altında olmadığından emin olun. Arka koltuğun ortasına yerleştirin ve gerekirse bir perde kullanın.

Çerez Onayı