Dizkapağı yaraları ve kesik tedavisi

Çocuklarımızı ne kadar çok izlemeye ve güvende olmalarını sağlamaya çalışsak da okul öncesi ve okul çağındaki tüm çocuklar çocuklarda arada bir kesik, çizik veya sıyrık olacaktır. Ebeveynlerin ne zaman tıbbi yardıma başvurmaları gerektiğini ve küçük cilt yaralarına nasıl bakım yapacaklarını bilmesi önemlidir.

Tıbbi yardım gerektiren yaralanmalar şunları içerir:

• durmadan kanayan yaralar;

• çok büyük veya çok derin yaralar;

• çivi gibi muhtemelen kirli nesnelerin neden olduğu yaralar.

Yara bakımı

Baskı uygulayarak başlayın

Temiz bir gazlı bez ya da normal bezle beş dakika boyunca alan üzerine sert bir baskı uygulayarak kanamayı durdurun. Baskı uygulamanıza rağmen kanama devam ediyorsa çocuk doktoruna danışmanız gerekir.

Yarayı temizleyin

Kanama kontrol altına alındıktan sonra yaranın temizlenmesi gerekir. Küçük kir ve tozları temizlemek için yaralı alanı birkaç dakika soğuk veya ılık akan su altında tutun. Açık yaraları aşındırıcı şekilde ovmaktan ve iyot, alkol ya da başka bir antiseptik çözelti kullanmaktan kaçının, bunlar çocuğunuz için rahatsız edici olacaktır. Çocuğunuza herhangi bir ilaç vermeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın. Başka sebeplerin yanı sıra kanamayı da artıracağından aspirin vermekten daima kaçınılmalıdır.

Merhem sürün

Alan temizlendikten sonra merhem sürüp yapışmaz bir bandajla örtün. Bandajı her gün veya kirlendiğinde ya da ıslandığında değiştirin. Alan iyileşiyor gibi görünmeye başladığında bandaj çıkarılıp yara açıkta iyileşmeye bırakılabilir. Çocuğunuzun ateşi yükselirse veya yaralı alanda kızarıklık veya sızıntı görünüyorsa doktorunuzla iletişime geçin. Bu belirtiler bir enfeksiyona işaret edebilir, bu durumda doktorunuza danışmanız gerekir. 

Acil serviste

Ciltteki derin yaralar, bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Çoğunlukla bu işlem acil serviste veya acil bakım kliniğinde yapılır.  Hastanede gerçekleşecek böyle bir tıbbi müdahalede neler yapılabilir?

Temizlik

Öncelikle ağrı olmaması için alana lokal formda veya iğne ile enjekte edilen bir ilaçla anestezi uygulanacaktır. Genellikle yara daha sonra küçük kir ve tozları temizlemek üzere bir şırıngayla soğuk su püskürterek temizlenecektir.

Kapatma

Bunun ardından doktor, yarayı kapatmanın en iyi yöntemine karar verecektir. Standart yöntem, yaranın konumuna ve boyuna bağlı olarak dikiş, zımba veya medikal yapıştırıcı kullanmaktır. Zımba ve dikişler genellikle bir ila iki haftada çıkarılır.

Yüksek düzeyde cilt gerginliği olmayan alanlardaki çok büyük ya da derin olmayan yaralarda kullanılabilecek daha yeni bir tedavi yöntemi, doku yapıştırıcısı kullanmaktır. Bu madde temizlenen yara kenarlarına tatbik edilir ve kenarları, cilde yönelik bir japon yapıştırıcısı gibi birleştirir.  Bunun avantajları hızlı olması, çıkarılacak dikiş olmaması ve ciltte iz bırakmamasıdır. Ancak maalesef doku yapıştırıcısı tüm yaralarda kullanılamaz. 

Yara izlerini önleme veya sınırlandırma

• Yara izlerini şu şekilde asgari düzeye indirebilirsiniz:

• İyileşmenin ilk aşamalarında yaranın üzerini örtülü tutun. Bu, yeni deri oluşmasının hızlanmasına yardımcı olacaktır.

• İyileşme süresi boyunca çocuğunuzun nispeten hareketsiz tutulması büyük önem taşır. Yaranın daha fazla hasar görmesi riskini azaltmak için sert sporlardan (özellikle temas içeren sporlardan) kaçınmasını sağlayın.

• Çocuğunuzun yeterli besinleri almasını sağlayın. Yaraların iyileşme süreci boyunca bol vitamin, mineral ve eser elementler önemlidir.

Sakinliğinizi korumayı unutmayın, çocuğunuz da sakin olacaktır! Ayrıca anne öpücüklerinin ve sevgisinin, her türlü yaradaki iyileştirici gücünü de kullanın!

Çerez Onayı