2 Yaşında bir çocuğa ne yedirmeli

İki yaşındaki çocuğunuzun büyüme hızı yavaşlar, bu yüzden sizin düşündüğünüz kadar fazla besine ihtiyaç duymaz. Aynı zamanda ne yiyeceği hakkında daha fazla ısrarcı olur (nerede, ne zaman yiyeceğinden, hatta hangi kaseden yiyeceğinden de). Önereceğimiz ilk tavsiye nedir? Tarafınızı seçin.

Yüzleşin: Kazanamazsınız

Eğer sessizce bu seçici davranışları kabullenirseniz, çocuğunuz bu davranışlar konusunda fazla savaşmayacaktır. Kendi yönteminiz konusunda ısrarcı olmak sadece onun için bu savaşı daha önemli kılacaktır. Bununla birlikte, çocuğunuza ne yemek istediğini sormayın, çünkü bu küçük bir bireye verilebilecek çok fazla güçtür. Seçimleri, çocukların sevebileceği, mantıklı seçenekler arasından yapın.

Çocuğunuzun masada yediğinden emin olun. İnsanlar yemeğini belirli bir zamanda ve yerde yediklerinde genellikle en iyi besinleri alırlar ve en iyi fiziksel durumda olurlar. Bu iyi alışkanlığı erken zamanda edinmesini sağlayın. Öğünleri arabadan, yataktan ve televizyondan uzakta tutun. Eğer çocuğunuz yeterli miktarda süt içmiyorsa, ona kalsiyumu peynir ya da yoğurt formunda verin. Bu dönemde biberonu tamamen bırakmış olmalıdır.

Yemek Savaşından Kaçının

Eğer iki yaşındaki çocuğunuz önüne koyduğunuz her şeyi yemeyi reddediyorsa, açık bir şekilde yüzleşmek sizi çözüme ulaştırmayacaktır. Onun yerine bu metotları deneyin:

Onu masadan kaldırın ve birkaç saat içinde, sıradaki normal yemek zamanında, tekrar deneyin.

Peynir, kraker ya da meyve gibi besin değeri yüksek bir atıştırmalıkla başlayın. Bir tepsiye koyun ve ona katılın.

Eğer hala reddediyorsa, onu tekrar yere bırakın ve endişelenmeyi bırakın. Hiçbir sağlıklı, hatta iki yaşında bir çocuk bile, kendini aç bırakmamıştır.

Günlük Bakımla Uyum Sağlayın

Günlük bakıcınıza çocuğunuzun gün içindeki yeme alışkanlıklarını sorun. Çocuklar farklı bakım çevrelerinden öğrenirler ve çocukların yeme düzeninde birçok hareket alanı olur. Eğer mümkünse, bazen çocuğunuzun öğlen yemeği zamanlarında yanında olun.

Çerez Onayı