Kaka kelimeler: Çocukların kötü sözlerini engellemek

Okul öncesi çocukların kullandıkları kelimelere bakarsanız, kelime bilgilerinin umduğumuz kadar masum olmayabileceklerini görürsünüz. Konuşmalarında agresif kelimeler kullanabilirler. Bazıları ise basit yetişkin küfürleridir. ''Kaka şey'' gibi diğer kelimeler, küçük çocuklara özgüdür.

Çocuklar çoğu kelimenin anlamını, kullanıldıkları konsepte göre öğrenirler. Bu nedenle yeni yürümeye başlayan bir çocuk “süt” istediğinde, aslında başka bir şey içmek istiyor olabilir. Onun için “süt” bir şeyler içmekle özdeşleştirdiği bir kelimedir. Kelimenin anlamını, kelimeyi söylediğinde olan şeylerden alır.

İlgi çekme araçları

Çocuğunuz, – anlamlarını tam olarak bilmese de – özellikle bazı kelimeler olmak üzere kelimelerin gücünü anlamaktadır. Uzmanlar çocuklar arasında küfür ve diğer agresif dil kullanımı formlarında diğer sözlü gelişim alanlarında olduğu gibi kızların başı çektiğini keşfetmiş. Ortalama olarak 3-4 yaşındaki kızların 23 adet agresif kelime ve küfür bilmesine rağmen bu sayı erkeklerde yalnızca 17. Çocukların neden böyle konuştuklarını anlamanın yanı sıra, bu sözlerin yorumlanmasının da bizlerden farklı şekilde yapıldığını anlamak önemlidir.

Güçlü kelimeler, güçlü duygular

Üç yaşındaki bir çocuk, oyun arkadaşına şaka amaçlı "kaka kelimeler" kullanabilir. Demek istediği aslında tamamen bu değil. Aslında, son zamanlarda almakta olduğu tuvalet eğitimini ve hatta bu konuda yaşadığı zorlukları anlatmak istiyor. Bu yıllar yoğun duygularla doludur. Okul öncesi çocukları bekleyen zorluklardan bir başkası da duygularını daha fazla kontrol altına almayı öğrenmek. Çocuk, başka bir çocuğa böyle seslenmekle aslında korkmadığı mesajını vermeye çalışıyor. Çocuğun dili bir kez daha hayatına hakim olan gelişim sorunlarını yansıtmakta.

Dil, her yerdedir.

Çocuğunuzu kötü kelimeler duymaktan alıkoyabilmeniz pek de olası değildir. Bu kelimeler evde hiç kullanılmasa bile yuvada, çocuk parkında ve hatta televizyonda karşımızdadır. Asıl zorluk, çocukların bu tür kelimeleri sosyal açıdan uygun olan şekilde kullanmalarına ve bu tür kelimeleri kullanmadan daha etkili bir şekilde kendilerini ifade etmeyi öğrenmelerine yardımcı olabilmektir.

Yardımcı ipuçları: İşte yapabilecekleriniz

Görmezden gelmek

Küçük çocuklar çoğu zaman küfür veya kötü kelimeleri onlara sağladığı ekstra ilgi nedeniyle tekrarlarlar. Bu davranışı görmezden gelmek, başka bir yöntem denemelerine neden olur. Yetişkinler ilgilenmediği takdirde bu onlara o kadar da eğlenceli gelmeyecektir.

Bir alternatif önermek

Çocuklarınıza alternatif kelimeler öğretin (''Of ya!'' gibi). Bir çocuğa bir şey yapmamasını söylemekle yetinmek, farklı fakat aynı şekilde tatmin edici bir davranış önermek kadar işe yaramaz. Alternatif kelimeler önermek, çocuğunuzun sizin onun güçlü duygularından haberdar olduğunuzu anlamasını sağlayarak ona bu duyguları daha kabul edilebilir biçimde sunma fırsatı verecektir.

Kendiniz de örnek olun

Çocuklarınız hangi durumda hangi kelimelerin uygun olduğu konusunda sizden pek çok fikir alır. Yeni kelimeler öğrenmeye ve kendini ifade etmeye teşvik edilen okul öncesi bir çocuğun, sizin kendi ağzınızdan çıkan duygusal ifadeleri kullanmamasını beklemek olmaz.

Çocukların gelişimlerinin ilk yıllarında neden ‘kötü' kelimeler kullandığını anlamanın yanı sıra bu kelimelerin yorumlanmasını da anlamak önemlidir.

Çerez Onayı