Tuvalet eğitimini kolaylaştıracak yararlı ipuçları

Çoğu çocuklar tuvaleti kendi kendilerine kullanmak için sabırsızlanır fakat beklenmedik kazalar onları kolayca hayal kırıklığına uğratabilir. Bebek bezleri ve iç çamaşırları arasındaki belirsiz bölgede geçirilen zaman sizin için de zor olabilir.

İşte tuvalet eğitimini herkes için mümkün olduğunca kolaylaştıracak bazı ipuçları

Çocuğunuz hazır olana dek bekleyin

Hazır olmayan bir çocuğu tuvalet eğitimine başlatmak süreci daha da uzatabilir. Eğitimi çocuğunuzun hayatında hastalık, boşanma, ailede bir ölüm (bu bir evcil hayvan bile olsa) veya yeni bir eve taşınma gibi diğer büyük değişiklikler olduğunda başlatmaktan kaçının.

Her seferde tek bir adım

İşleri başlatmak için lazımlığı banyoda yerde birkaç gün boyunca bırakmayı denemek isteyebilirsiniz. Çocuğunuza küçük tuvaletin ona, büyük tuvaletin de yetişkinlere ait olduğunu anlatın. Birkaç gün sonra oturağa oturmasına izin verin (giysileriyle olmasında sorun yok). Birkaç gün sonra, çocuğunuza her gün birkaç defa özel lazımlığına oturmak için bezini çıkarıp istemek istemediğini sorun.

Doğru ekipmanı seçin

Çocuk lazımlıkları, her iki ayağın da yere sağlam basabilecek şekilde yere yakın olmalıdır. İdrar kalkanlarını kullanmayın (küçük çocukların idrarını bloke etmek için oturağın ön tarafına tutturulan kalkanlar). Bunlar harika bir fikir gibi görünse de, bazen doğru dürüst oturamayan erkek çocukların canını yakabilirler ve isteyebileceğiniz en son şey, çocuğunuzun tuvaleti acıyla özdeşleştirmesidir.

En azından ilk başta olmak üzere çocuğunuzun önünde sifon çekmeyin

Bazı çocukların bundan büyülenerek sifonu defalarca çekmek isteyebilse de, diğerleri bundan korkarak tuvaletin içine çekilebileceklerini düşünebilirler.

Yataktan bir saat önce sıvı alımını azaltın veya durdurun

Bu da çocuğunuzun yataktan kuru kalkma olasılığını destekleyerek kendine güvenini artıracaktır.

İşaretleri tanımayı öğrenin

Dizler bitişik olarak ayakta sallanmaya başladığını gördüğünüzde çabucak bir tuvalet bulun.

Olumlu olun fakat aşırı ölçüde değil

Bezin içindekiler hakkında fazla heyecanlanmak, çocuğunuza değerli bir şey üretmiş olduğu fikrini vererek bunu (vücudunun içinde bile olsa) kendine saklamak istemesine yol açabilir.

İşleri eğlenceli hale getirin

Tuvalet eğitiminin erken evrelerindeki erkek çocukların hedefleme yetisi zayıftır. Suya o şeklinde krakerler veya diğer hedefler veya (sarı renkli çişle karıştığında yeşile dönüşecek olan) mavi gıda boyası koymak, oğlunuzun çiş yapmasını onun için daha eğlenceli, sizin içinse daha zahmetsiz hale getirir.

Gece eğitimi konusunda bir süre endişelenmeyin

Çocuğunuz en azından düzenli olarak uykudan kuru kalkmaya ve sabahları kuru kalmaya başlayana dek bekleyin. Gece idrar torbasını kontrol altında tutmak, kontrolü gündüz gerçekleştirme becerildikten yaklaşık bir yıl sonra gelir.

Yaklaşımınızı diğer bakıcıların yaklaşımı ile koordine edin

Herhangi bir büyük değişiklik hariç olmak üzere, tuvalet eğitimi süreci başladıktan sonra geri dönüş olmamalı. Tüm öğretmen ve bakıcıların evde yaptıklarınızı bilmesini sağlayın ve onların da aynısını yapmasını isteyin.

Cezalandırma tuvalet eğitiminin bir parçası değildir

Bir çocuk hazır değilse ve isteksizse onu tuvalet kullanmaya zorlamak imkânsızdır. Kendini baskı altında hisseden çocuklar, bazen bezleri bırakmayı veya tuvalete gitmeyi reddetmek yoluyla durumu kontrol altında tutmaya çalışırlar. Bu da çocuk doktorunun tedavi edebileceği kabızlık ve diğer durumlara yol açar.

Tutarlı ve sabırlı olun: küçüğünüzün bu yeni beceriyi ne kadar çabuk edineceğine şaşıracaksınız.

Çerez Onayı