Bebeğinizin ilk doğum günü için 5 harika fikir

Bebeğinizin ilk yılı bir sürü ilkle doludur: ilk gülümseme, ilk oturma, bebe mamasından ilk kaşık ve tüm bunlardan önemlisi, onun ilk doğum günü! Kuşkusuz bunu kutlamak için bir parti düzenlemek isteyeceksiniz ama partiler sadece birkaç saat sürer. Bu önemli yıl dönümü için yıllar boyunca hatırlatacak fikirler bulmaya çalışın.

1. Bir ağaç dikin

Tıpkı bebeğiniz gibi, bir ağaç da geçen her seneyle birlikte büyüyecek, toprağa kök salacak, göğe doğru dallarını açacaktır. Yıllar geçtikçe ve mutlaka her doğum gününde bebeğinizin bu özel ağaç ile birlikte fotoğrafını çekebilirsiniz.

Bu sadece ufaklığınızın hayatını kayda almak için muhteşem bir yol değil, ayrıca o büyüdükçe, bu ağaç ona kendi çevremizle olan bağlarımızın önemini de öğretecek.

2. Bir birinci yaş yorganı dikin

Bebek kıyafetleri kadar sevimli çok az şey vardır ama bebekler o kadar hızlı büyür ki bazen onu giyemeyecek kadar büyüyene kadar bebeğiniz bir giysiyi neredeyse hiç giyememiş gibi gelir. Onunla yattığında bebeğinizin yüzünü her zaman güldüren dinozor resimli kırmızı pijamasıyla süslenmiş özel bir birinci yaş yorganı dikmek, tapılası biricik bebeğiniz için özel bir hatıra saklamanın çok hoş bir yolu olabilir.

Ve bu ilk sene örtülerini de unutmayın: Üzerinde karşı konulmaz bebek motifleri olan battaniyeler, çarşaflar ve havlular. Tüm bunları bir araya getirin, kareler halinde kesin ve onları gelecek yıllarda değerini unutmayacağınız ve sonunda büyüdüğü zaman bebeğinize vereceğiniz bir yorgana dönüştürün.

3. Bebeğinizin öyküsünü kaydedin

Bebeğinizin hikaye kitabı için geçen 12 ayda çektirdiğiniz fotoğraflardan en çok sevdiklerinizi seçin. Bunları bir albümün içine koyun ve bebeğinizin ilk yılındaki özel anları ve onun gelişim aşamalarını anlatan bir hikaye yazın. Bu bebeğinizin ailedeki rolünü pekiştirir.

İyi bir yazar değil misiniz? Fotolardan bir slayt gösterisi ve bebeğinizin en sevdiği şarkıları bir araya getirerek bir film müziği hazırlayın. Bebeğinizin hikayesini okumak veya birlikte slayt gösterisini izlemek bebeğinizin yatak öncesi alışkanlıklarına katılacak, ona ne kadar özel olduğunu ve onu ne kadar çok sevdiğinizi hatırlatan harika bir katkı olacaktır.

4. Gelecek için bir ayak izi çıkartın

Döküm malzemesi kullanarak bebeğinizin ayağının veya elinin izini çıkarın. Bunu bir yanda bu çıkardığınız izin, diğer tarafta onun ilk doğum günü partisinden bir resminin olduğu ikili bir çerçeveye koyun. Bebeğiniz büyürken, ikiniz de o minik ayak izine bakacak ve bir zamanlar ne kadar küçük olduğuna hayret edeceksiniz.

5. Bir zaman kapsülü hazırlayın

Bebeğinizin ilk yılının ruhunu yansıtacak eşyaları biriktirin: evinizin bir fotoğrafı, en sevdiği battaniyeden bir parça, en sevdiği bebek çıngırağı, en sevdiği şarkının kaydı ve benzeri. Bunları 18 yaşında açması için bir kutuya kapatın bu ikinizin hayatınızın geri kalanında zevkini çıkaracağınız bir şey olacak.

Eğer bebeğiniz evin dışarısında olmaya ve sizinle gezmeye alışık bir şekilde büyümüşse, neden onu bu yıl doğum günü için özel bir yere götürmüyorsunuz?

Dışarıda ona bir parti düzenlemeye kalkışmadan önce, her zaman olduğu gibi küçüğünüzün kamuya açık alanlarda rahat olup olmadığından emin olun. Ortamda çok yüksek ses ve yabancılar olabilir ve siz de doğum günü bebeğinin kutlamalar henüz başlamadan bunalmasını istemezsiniz.

1. Bir park

Park, bebeğinize açık hava mekanlarını tanıtmak için muhteşem bir yoldur. Bir kaç arkadaşınız ve bebeğinizle (eğer en azından hava buna imkan veriyorsa) dışarıda gün ışığında oturmak katılan herkes için muhteşem bir deneyim olabilir. Sadece dondurmalı pastaların buz paketleri ile dolu bir soğutucuda veya termal yemek çantasında korunduğundan ve erimediklerinden emin olun.

Üstelik eğer tüm aileniz gelip onur konuğunu bir görmek istiyorsa, parkların çok sayıda insanı alabilme kapasitesi de vardır.

2. Havuz

Yazın açık bir havuz doğum günü partisi yapmak için harika bir yerdir. Çocuklar suya dalıp çıkarken, ebeveynler gölgede sosyalleşebilir ve birbirlerinden son haberleri alabilir.

3. Hayvanat bahçesi/Kuş cenneti

Eğer küçüğünüz hayvanları seviyorsa, hayvanat bahçeleri doğum günü partileri için harika olabilir. Mekanın uygunluğunu kontrol etmekte fayda var. 

4. Seramik stüdyosu

Yetişkinlere seramik (vazolar, kaseler ve tabaklar yapma) dersleri veren mekanları kontrol edin ve oralarda bir doğum günü partisi yapılıp yapılamayacağını araştırın. Ufaklığınız çanak çömlek tekerleğinin başına geçemese bile, ortam, hem çocukları hem büyükleri meraklandıracak ve daha yaşlı ve genç bir grup için özel olarak ayarlanmış mekanlarda duymanız olası olan “Sıkıldım!” nidasını engelleyecek kadar eşsizdir.

5. Evinizi donatın

Evet teknik olarak bu fikir “eşsiz” değil ama misafirlerinizin en az dışarıda yapacağınız bir partideki kadar eğlenebileceği şekilde evinizi donatmanın çok farklı yolları var. Bu ister bir tema fikri, ister arka bahçede mangal olsun, işin anahtarı misafirlerinizin kutlamaların tadını çıkarırken kendilerini rahat hissetmelerini sağlamaktır.

Çerez Onayı