A188

Belirli bir olay dizisi olmamasına rağmen doğumun başlamakta olduğuna dair işaretler mevcuttur. Bunlar herkes tarafından deneyimlenmeyebilir fakat sizin ve bebeğinizin tanışma saatinin yaklaşmakta olması olasıdır.

Bu arada, aşağıdaki belirtiler başlarken ufaklığınız için en güzel ismi bulmak istiyorsanız, Bebek İsimleri Sözlüğümüz çok hoşunuza gidebilir.

Bebeğin pelvise yerleşmesi

Bebeğin pelvise yerleşme durumu, doğumdan bir kaç hafta veya saat önce gerçekleşebilir. bebeğin artık diyaframınıza baskı uygulamıyor olması ve daha rahat nefes alabiliyor olmanız nedeniyle hafifleme olarak da bilinir; aynı zamanda daha sık idrara çıkma gereği duyabilirsiniz.

Pembe Akıntı

Pembemsi veya hafif kanlı bir akıntı görebilirsiniz. Bu, gebelik sırasında serviksi tıkayan mukus tabakasından gelir. Doğumun başlamasından iki hafta öncesine dek ortaya çıkabilir.

Su Boşalması

Filmlerde gördüğünüzün aksine çoğu kadında aşırı miktarda su boşalması yaşanmaz. Küçük bir patlama hissedebilir veya su sızıntısı gelebilir. Her iki durumda da suyunuzun patladığını düşünüyorsanız, doktor veya ebenizi hemen haberdar edin.

Kasılmalar

Erken kasılmalar, her 20 ila 30 dakikada bir gelen adet sancıları gibidir. Yavaş yavaş sıklaşırlar. Her üç ila beş dakikada gelmeye başladıklarında doğum aktif olarak başlamış demektir. Kasılmalarınızın süresini belirlemek için, her birinin kesin başlangıç zamanını (aralık) ve ne kadar sürdüğünü (süre) yazın.