Sabah Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Sabah bulantısı ne zaman başlar? Kadınların çoğunda hamileliğin ilk iki ayında “sabah bulantısı” olarak bilinen mide bulantısı ve kusma görülür ama tüm hamile kadınlarda görülmeyebilir. Sabah bulantısının ne zaman başladığını ve ne zaman bittiğini, ikiz bebeklerde farklı olup olmadığını ve sabah bulantısı yoksa endişelenmenize neden gerek olmadığını öğrenmek için okuyun.

Sabah Mide Bulantısı Ne Kadar Erken Başlar?

Sabahları kalkınca mide bulantısı veya diğer zamanlarda mide bulantısı genellikle hamileliğin 4 ila 9. haftasında başlar ve 9. haftada en kötü seviyeye ulaşır. Hamileliğinizde kaçıncı haftada olduğunuzdan emin değilseniz doğum tarihi hesaplayıcımızı kullanarak öğrenebilirsiniz.

Sabah kalkınca yaşanan mide bulantısının nedenleri kesin değildir ama hCG (insan koryonik gonadotropin) seviyelerinde artışla ve östrojenle ilişkili olabilir. İkiz bebeklere hamile veya çoğul hamileliği olan kadınlarda hCG seviyesinin yanı sıra sabah bulantısının şiddeti de yüksek olabilir.

Sabah bulantısı ikiz bekleyen annelerde daha sık meydana gelse de bu durum sabah mide bulantısının daha erken başlayacağı anlamına gelmez.

Sabah Mide Bulantısı Ne Kadar Sürer?

Sabah kalkınca mide bulantılarının ne zaman sona ereceğini merak edebilirsiniz. Belirli bir başlangıç tarihi olmadığı gibi her anne adayının sabah bulantıları farklı zamanlarda ortadan kaybolur. Mide bulantıları görülen kadınların çoğunda bulantılar genellikle 14. hafta civarında ve hamileliğin ikinci üç ayında ortadan kaybolur. Ancak bazı kadınlarda bu çok daha uzun süre görülebilir. Kadınların yaklaşık yüzde 5'inde, hamilelikleri süresince sabah bulantısı görülebilir.

Sabah Bulantısının Olması Normal midir?

Çoğunda sabah bulantısı görülse de kadınların yaklaşık yüzde 30'unda hiç görülmez ve bu da ters giden bir şey olduğu anlamına gelmez. Siz de bu şanslı yüzdenin içindeyseniz bunun nedeni midenizin çok hassas olmaması veya vücudunuzun yüksek hormon seviyelerini daha iyi kontrol etmesi olabilir. Doktorunuz hormonlarınızı ve bebeğinizin sağlık durumunu takip edeceğinden doktorunuz herhangi bir şeyden endişelenmediği sürece ilk üç ayın tadını çıkarmaya devam edin.

Sabah yaşanan mide bulantısı hamilelikte çok yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Bu durum çok uzun sürmez ve bu tür belirtilerin bazılarını hafifletecek bazı önlemler de vardır. Sabah kalkınca mide bulantısı, olası nedenleri ve bu belirtileri nasıl hafifletebileceğinizle ilgili ayrıntılı bilgileri okuyabilirsiniz.

Çerez Onayı