İkizler veya Üçüzler? Birden çok bebeğe gebeliğin farkı nedir?

İkizler veya Üçüzler? Birden çok bebeğe gebeliğin farkı nedir?

Sürpriz! Öyle görünüyor ki büyük bir aile hayaliniz tek bir gebelikle gerçekleşiyor! Gebeliğiniz, tek bebeğe gebelikte biraz farklı değilse bile, özel olacağı kesin, işte böyle:

Erken görüntüleme

Obstetrik ultrason sayesinde birden çok bebek gebeliğin daha altıncı haftasında görülebilir. Bir bebeğin kalp atışlarını diğerinden ayırt etmek zor olsa da, doktorunuz her bebek için dakikada atım sayısını sayacaktır.

Birden çok bebeğe gebeliğin farkı nedir?

Her şeyden önce, otomatik olarak yüksek riskli bir hasta olursunuz. Siz kendinizi iyi hissedebilirsiniz, ama ikiz olması ya da HOM (yüksek seviye çoğul gebelik, yani ikiden fazla bebek) özel riskler doğurur. Yüksek riskli gebelikler ilgilenmek için eğitim görmüş bir maternal fetal tıp (MFM) uzmanına gönderilebilirsiniz. Tekli gebelik yaşayan kadınlara kıyasla, muhtemelen daha fazla doğum öncesi ziyaret, daha fazla kan testi ve daha sık ultrason gerekecektir.

Tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizleri Tek yumurta ikizleri

Bu tür ikiz gebelik bir yumurtanın iki embriyoya bölünmesiyle olur ve sonuç “tek yumurta” bebekleridir. Bazen her iki bebek de aynı amniyotik kese içindedir ve bu göbek bağlarının dolanması gibi sorunların riskini arttırır. Başka bir risk de ikizden ikize transfüzyondur ve bu durumda ikizlerden biri daha çok besin alırken ve diğeri çok az besin alır. Bu yüzden doktorlar çoğul gebelik sırasında her zaman her fetusu ölçer.

Çift yumurta ikizleri

İki (ya da daha fazla) yumurta aynı anda döllenir ve birden çok embriyo ortaya çıkar. Yüksek seviye çoğul gebelikte aynı anda tek ve çift yumurta ikizleri veya üçüzler olabilir. Çift yumurta ikizlerinde başlıca risk erken doğumdur.

Erken doğum

Bu her çoğul gebelikte en önemli riski olarak kabul edilir. İkiz veya yüksek seviye çoğul gebeliklerde, uterustaki yeri paylaşmaları gerektiğinden her bebek daha küçük olma eğilimindedir. 40 haftadan bir hafta önce doğmuş olmak kötü bir şey değildir, ama 36 haftadan önce doğum bebeğin nefes alma ve emme sorunları ile olgunlaşmamış olmaktan kaynaklanan diğer sorunları yaşaması demek olabilir.

Hazırlık önemlidir

Bebekleriniz için yapabileceğiniz en iyi şey kendinize iyi bakmak ve doğum öncesi ziyaretlerinizi yapmaktır. Komplikasyon riskiniz daha yüksektir, bu nedenle bebeğinizle karşılaşmadan önce biraz dinlenin!

Bunları okudunuz mu:

Bebek bezi

Prima Külot Bez

Hareketli bebekler için kolay değiştirilen külot bebek bezi