6 haftalık gebelik

6 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Dükkân kapalı. Bu hafta içinde önemli bir kilometre taşı gerçekleşir: sinir yolu, bebeğinizin omuriliği olacak yapı üzerine kapanmaya başlar.

Baş ileri. 6. haftada zamanla bebeğinizin çenesi ve yanakları olacak minik doku katları oluşur. Gözlere ve buruna dönüşecek alanlar çıkıntı olarak yükselirken kulak yapısı içe doğru itilmeye başlar.

Atış hızlanıyor. Kalp tüpü yavaşça dört ilkel odacık halinde büyümeye ve küçük bir trampet gibi atmaya başlar. Böbrekler ve karaciğer gibi diğer önemli organlar da şekillenmeye başlamıştır. Akciğerlerin her biri tek tüpler halindedir ve kese benzeri yapılara dönüşeceklerdir. Bunlar, bebeğin ilk nefesine hazır olmak için sonraki birkaç ay boyunca gelişmeye devam edecektir.

embryoimage-week06-700_no_text

6 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Bir sebebi olan durumlar. Artan kan akışı yüzünden göğüsleriniz karıncalanabilir veya hassaslaşabilir; bu sadece vücudunuzun emzirmeye hazırlanmasıdır. Eğer yardımcı olacaksa gece bile destekleyici bir sutyen kullanmaya dikkat edin. Artan progesteronun sindirim kanalını yavaşlatması yüzünden kabızlık da yaşayabilirsiniz. Bu sorunun üstesinden gelmek için düzenli egzersiz yapın, yüksek düzeyde lifli yiyecekler içeren dengeli bir diyet uygulayın ve günde en az sekiz bardak su için.

Öğle yemeği gitti mi? Gebe kadınların yaklaşık yüzde 70'i özellikle ilk üç ayda oldukça kötüleşen sabah bulantıları yaşar.

Bunları biliyor musunuz?Büyük değişimler oluyor! Bebeğinizin omuriliği gelişmekte ve yüz olacak alanda çene, yanaklar, gözler ve burun haline dönüşecek çıkıntılar oluşmaktadır.

6 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Hassas memeler için, geceleri de dahil olmak üzere destekleyici bir sütyen kullanabilirsiniz.

  • Bağırsak düzensizliği için bol su için, lif açısından yüksek gıdalar tüketin ve spor yapın.

  • Sabah bulantılarına karşı küçük porsiyonlar tüketmeyi, bitki çayı ya da buz emmeyi deneyin.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı