A9_2

Haftadasınız

Git

12 haftalık gebelik

12 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir mürdüm eriği büyüklüğündedir. Bu haftada bebeğiniz 8,5 ila 14 gram ağırlığında ve yaklaşık 6,5 cm boyundadır.

Tırnaklar göründü

O minik tırnak yatakları tırnak oluşturmaya başladı, tırnak makaslarını hazırlayın. Bebeklerin büyük bir kısmı uzun tırnaklarla doğar, bunların da doğumdan sonra kısa süre içinde kesilmesi gerekir. 

Parçalar yerli yerinde

 Bebeğinizin gelişimi için gerçek anlamda kritik olan dönem yaklaşıyor. Bu haftanın sonuna kadar tüm vücut parçaları yerli yerinde olacak; genital organları bile gelişmiş olacak (yine de cinsiyeti belirlemek için hâlâ çok erken).  

Işıklar kapanıyor

 12. haftada göz kapakları oluşmuştur ve kapanacaktır. İkinci üç ayın sonuna kadar bunlar birleşik şekilde kalacaktır.

12. haftada gebeliğiniz

Beni besle!

 Bütün o sipariş menülerini ortadan kaldırın: iştahınız geri geldi! Bu hafta civarında kadınlar, "bebeğin acıktığını" hissettiklerini söylüyor. Yeterince yemeye ve sağlıklı bir beslenme sürdürmeye dikkat edin, ama öte yandan "iki kişilik yemeniz" gerekiyor diye de düşünmeyin. 

Neler normal, neler değil.

 Bebeğinizi beslemek için kan hacminiz arttıkça dişetlerinizin hassaslaştığını hissedebilir ve fırçalarken ya da iple temizlerken kanadığını görebilirsiniz. Her ne kadar bu rahatsız edici bir durum olsa da tamamen normaldir.

Bunları biliyor musunuz?

Bu haftanın sonunda tüm kritik vücut parçaları ve sistemleri oluşmuş olacaktır. Son üç hafta içinde bebeğinizin boyu da iki katına çıkmıştır! Genital organlar oluşurken hâlâ cinsiyeti belirlemek için çok erkendir. Bebeğinizin yüzü de bir insan profiline dönüşmüştür…bebek kime benzeyecek?

Anneler için hızlı bir ipucu:

Sabah bulantılarınız kayboldukça et, tavuk ve balık (protein), sebze ve meyve (vitaminler ve mineraller) ve süt ürünleri (çocuğunuzun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan kalsiyum) içeren dengeli bir diyet ile beslenmeye dikkat edin. Unutmayın: “iki kişilik beslenmeniz” gerektiğini söyleyen kulaktan dolma laflar, iki katı yemek yiyeceğiniz anlamına gelmez!

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: