13 haftalık gebelik

13 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Üreticiler. Artık bebeğinizin tüm kritik vücut yapıları oluştuğundan organlar çok çalışmaktadır. Karaciğer öd salgılar, pankreas insülin üretir ve böbrekler de atıkları (amniyotik sıvıya) taşımak için idrar oluşturur. Kısmen göbek bağı içinde bulunan bebeğinizin bağırsakları, artık yeterli alan oluştuğu için batın bölgesine geçmiştir.

Kafa meselesi. Bebek 28 gram civarındaki ağırlığı ve 6 ila 10 cm boyu ile artık iri bir erik büyüklüğündedir. Tüm o beyin gelişimi sayesinde, kafası, bu uzunluğun yaklaşık yarısı kadardır. Vücudu önümüzdeki birkaç ay içinde yetişmek için yıldırım hızıyla büyüyecektir. Bebeğiniz doğduğunda kafası tüm boyunun sadece bir çeyreği kadar olacaktır.

embryoimage-week13-700_no_text

13 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

İkinci üç aya hoş geldiniz! Çoğu kadın bu birkaç ayı gebeliğin balayı olarak tanımlar. İlk üç ayın rahatsızlıkları olan –yorgunluk, bulantı, sık idrara çıkma– biraz hafifler ve nihayet gebeliğin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz. Çoğu kadın bu üç ayda enerji patlaması bile hisseder.

Orta düzey yönetim. Kendinizi gebe hissetmenizin sebeplerinden birisi belinizin kalınlaşmaya başlamasıdır. Her zaman giydiğiniz pantolonlar büyük ihtimalle artık sıkıyordur ve kaç zamandır gözünüzü alan o şirin hamile kıyafetleri içinde kendinizi daha rahat hissetmeye başlamışsınızdır! Neye karar verirseniz verin rahat olmayı ilk planda tutarak giyinin.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğinizin kafası tüm boyunun yarısı kadardır, ama önümüzdeki haftalarda vücudu ona yetişecektir. Gelişen organlar da artık çalışmaya başlamıştır. Karaciğer öd salgılar, pankreas insülin üretir ve böbrekler de idrar oluşturur. Bunlara ek olarak ses telleri de gelişmeye başlamıştır ve bebeğiniz, doğumdan sonra iletişim kurmaya hazırlanmaktadır.

13 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Karnınızı rahat ettirecek, hem hoş hem de konforlu giysiler alın.

  • İkinci üç aylık dönemin tadını çıkarın. Bu dönemde daha az bulantı ve daha çok enerjiniz olacak.

  • Arkadaşlarınızla ve çevrenizdeki diğer insanlarla güzel haberi paylaşmanın zamanı geldi!

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı