11 Haftalık Gebelik Bilgileri | Prima

11 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Atışlarla tanışın. Bebeğinizin kalbi haftalardır şiddetle atmaktadır, daha ancak duyulacak kadar yüksek sesli olmuştur. Fetusun kalbi dakikada 120 ile 160 arasında bir atış sayısı ile sizin kalbinizden iki kat hızlı atmaktadır. Kalp son bir ay içinde dört odacıklı bir yapıya dönüşmüştür, bununla birlikte ayırıcı duvarlardan bir kısmı doğum sonrasında tamamlanacaktır.

Cilt burada. Son birkaç hafta içinde bebeğinizin vücudu üzerinde ince bir cilt tabakası oluşmaktadır. Bir başka tabaka, el ve ayak tırnakları olarak gelişecektir.

embryoimage-week11-700_no_text

11 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Olmazsa olmaz. Bazı uzmanlar, aşermeleri vücudunuzun size nelere ihtiyaç duyduğunu söylemesi olarak yorumlar. Bazı uzmanlarsa aynı fikirde değildir. Gebelik sırasında neden aşermeler olduğunu hiç kimse tam olarak bilmemektedir, ama hemen her gebe kadının bazı yiyecekleri arzuladığı konusunda hiç şüphe yoktur.

"C" bebek büyümesi. Gebeyken her gün 80 ila 100 miligram C vitaminine ihtiyaç duyarsınız. C vitamini bebeğinizin yeni hücreler üretmesine ve sağlıklı kemikler ve dişler geliştirmesine yardımcı olur. Beslenmenize portakal, papaya, çilek ve brokoli ekleyerek C vitamini deponuzu kolayca artırabilirsiniz.

Rh testi.Gebeliğiniz sırasında Rh faktörü adı verilen bir protein için size test yapılacaktır. Sizin sonuçlarınız negatif çıksa bile bebeğin babası Rh pozitif ise çocuğunuz da Rh pozitif olabilir. Vücudunuz, bebeğin Rh pozitif kanına karşı antikorlar üretebileceğinden bu rahatsızlığın bebeğiniz için ciddi sağlık sonuçları olabilir. Ama endişelenmeyin! Gebeliğinizin 28 ve 29. haftaları arasında yaptıracağınız Rhogam adı verilen bir madde aşısı ile bu rahatsızlık tedavi edilebilir. Ayrıca gelecekteki gebelikleri korumak için de doğumdan sonra bir aşı olabilirsiniz.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğin kalbi güçlü bir şekilde atıyor - öyle ki dakikada 120-160 arasında bir atış ile sizin kalbinizin neredeyse iki katı hızla atmaktadır! Bebeğinizin elleri ve ayaklarında artık tek parmaklar oluşmuş, el ve ayak tırnak yatakları gelişmeye başlamıştır.

11 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Her gün en az 85 mg C vitamini alın.

  • Emzirme ya da yenidoğan bakımı gibi konularda bilgi edinin.

  • Bebeğiniz için bir günlük tutmaya başlayın.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı