A11_2

Haftadasınız

Git

14 haftalık gebelik

14 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir şeftali kadardır. Yavrunuz yaklaşık 56 gram ağırlığında ve 8 ila 11 cm boyundadır.

Ağız iş başında

Bebeğinizin ağzı açılıp kapanabilir ve yutkunma ve emme hareketleri yapmaya başlar. O minik yüz kasları gerçekten çok çalışıyor!

Konuşmaya hazır

Yemek borusu, soluk borusu, gırtlak ve ses telleri doğumdan sonraki o ilk çığlığa artık hazırdır.

Yüz oluşumu

Artık gözler yüzün üst kısmındaki doğru yerlerine geçmiş, kulaklar da boyundan kafanın yan taraflarına gitmiştir. Çene bir süredir tamamlanmış durumdadır ve damak artık önden arkaya birleşip kapanmaktadır.

14. haftada gebeliğiniz

Sürekli büyüyen uterus

Sağlık uzmanınız, her doğum öncesi ziyaretinizde kasık kemiğinizden uterusunuzun üst kısmına (fundus) kadar olan mesafeyi ölçerek uterusunuzun boyunu not edecektir. Genel olarak, bu ölçü gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuzla ilişkilidir. Şu anda kasık kemiğinizin üst kenarının yaklaşık 14 santimetre yukarısında iken 20. haftada bu 20 santimetre civarında olacaktır.

Kendinizi şişkin mi hissediyorsunuz?

Gebelik riniti adı verilen bu durumun suçlusu projesteron hormonudur. Burnun mukus zarına giden dolaşımı artırarak bunların şişmesine neden olur. Maalesef pek fazla tedavi yöntemi olmasa da cildi nemlendirmek için bir nemlendirici veya kompres kullanabilir veya az miktarda vazelin sürebilirsiniz. Antihistamin burun spreylerinden uzak durun yeter.

Bunları biliyor musunuz?

Bebeğiniz ağzıyla emme hareketleri yapmakta, hatta belki de başparmağını ağzına sokabilmektedir! 14. haftada gözler ve kulaklar artık kafasındaki doğru yerde olduğundan bebeğiniz gittikçe daha fazla “insana” benzemektedir.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: