15 haftalık gebelik

15 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Bugünkü saçlar. Bebeğinizin saçları bu haftada oluşur ama bu durum başı tamamen saçlı olarak doğacağının bir garantisi değildir. Lanugo adı verilen son derece ince, yumuşak tüyler de bebeğinizin tüm vücudunda görünmeye başlar. Bu yumuşacık tüyler bebeğin hassas cildini amniyotik sıvıya karşı korur ve genellikle doğumdan hemen önce veya sonra kaybolur.

İncecik cilt. Bu lanugonun altında kan damalarının kan taşıdığını görebileceğiniz kadar ince bir cilt tabakası bulunur. Ağız gelişimi devam eder ve bebeğin yüzü gittikçe daha fazla hareket etme becerisi kazanır.

embryoimage-week15-700_no_text

15 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Güç artışı. Çok sayıda kadın, gebeliğin bu noktasında kendini daha enerjik hissettiğini söyler. O ekstra canlılığı hisseden şanslılardan biriyseniz keyfini çıkarın! Yürüyüş yapın, çiçek dikin ya da bebek odasını planlamaya başlayın.

Şişmiş eller, ayaklar ve bilekler. Ödem de denen bu şişliğin nedeni vücudunuzda dolaşan kanın artması ve büyüyen uterusun pelvik damarlara baskı yapmasıdır. Hafif bir egzersiz şişliği kontrol altında tutmanın harika bir yoludur, bu yüzden yürümeyi, yüzmeyi veya bir yoga dersine katılmayı deneyin. Şişlik yüzünüze ulaşırsa sağlık uzmanınıza danışmayı ihmal etmeyin.

Bunları biliyor musunuz? Saç zamanı! Bu haftada kalıcı kafatası saç şablonu oluşur ve yumuşak tüyler (lanugo adı verilir), bebeğin cildini amniyotik sıvıya karşı korumak için vücudu örter.

15 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Şişkinliği önlemek için yürüyün, yüzün ya da yoga yapın.

  • Sık sık ayaklarınızı yukarı kaldırarak uzanın ve bol su için.

  • İş yerinize doğum izni ile ilgili detayları sorun.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı