A12_2

Haftadasınız

Git

15 haftalık gebelik

15 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz, 48 ila 70 gram ağırlığı ve başının üstünden poposuna kadar 10,5 ila 11,5 santimetre boyu ile küçük bir greyfurt kadardır.

Bugünkü saçlar

Bebeğinizin saçları bu haftada oluşur ama bu durum başı tamamen saçlı olarak doğacağının bir garantisi değildir. Lanugo adı verilen son derece ince, yumuşak tüyler de bebeğinizin tüm vücudunda görünmeye başlar. Bu yumuşacık tüyler bebeğin hassas cildini amniyotik sıvıya karşı korur ve genellikle doğumdan hemen önce veya sonra kaybolur.

İncecik cilt

Bu lanugonun altında kan damalarının kan taşıdığını görebileceğiniz kadar ince bir cilt tabakası bulunur. Ağız gelişimi devam eder ve bebeğin yüzü gittikçe daha fazla hareket etme becerisi kazanır.  15. haftada gebeliğiniz

Güç artışı

Çok sayıda kadın, gebeliğin bu noktasında kendini daha enerjik hissettiğini söyler. O ekstra canlılığı hisseden şanslılardan biriyseniz keyfini çıkarın! Yürüyüş yapın, çiçek dikin ya da bebek odasını planlamaya başlayın. 

Şişmiş eller, ayaklar ve bilekler

Ödem de denen bu şişliğin nedeni vücudunuzda dolaşan kanın artması ve büyüyen uterusun pelvik damarlara baskı yapmasıdır. Hafif bir egzersiz şişliği kontrol altında tutmanın harika bir yoludur, bu yüzden yürümeyi, yüzmeyi veya bir yoga dersine katılmayı deneyin. Şişlik yüzünüze ulaşırsa sağlık uzmanınıza danışmayı ihmal etmeyin. 

Bunları biliyor musunuz?

Saç zamanı! Bu haftada kalıcı kafatası saç şablonu oluşur ve yumuşak tüyler (lanugo adı verilir), bebeğin cildini amniyotik sıvıya karşı korumak için vücudu örter.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: