Your baby is the size of an apple

16 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Dik oturma. Güçlenen kaslar sayesinde bebeğiniz kafasını ve boynunu eğilmiş konumdan kaldırmaya çalışır.

Aksiyona hazır. Bu haftada bebeğiniz kollarını ve bacaklarını heyecanla hareket ettirmektedir. Bu hafta ile 20. hafta arasındaki bir zamanda ilk defa hareketi hissedebilirsiniz. Bu bir tarafa, bebeğiniz –11,5 ila 12 cm boyu ve 85 gram civarı ağırlığı ile hâlâ çok küçüktür– ve amniyotik sıvının oluşturduğu tampon, bu noktada hareketlerin hissedilmesini zorlaştırır.

embryoimage-week16-700_no_text

16 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Taraf tutma. Sizin de fark edebileceğiniz gibi bu aşamada karnınızın üstüne yatarak uyumak neredeyse imkansızdır. Sırt üstü yatmanın da kanı kalbinize döndüren kan damarı olan ana toplardamardaki basıncı artırdığı düşünülür, bu yüzden sol tarafınıza yatmak en iyisidir. Bu konumda uyumak dolaşımınızı artırır, bu da ödem (şişkinlik) ve varis oluşumu ihtimalini asgari düzeye indirir.

Yoğun soluma. Odanın bir ucundan diğerine varıncaya kadar nefesiniz mi kesiliyor? Gebelik hormonları akciğerlerinizde sıvı toplanmasına neden olur, bunun sonucunda da derin nefes almanız zorlaşır. Daha ileride, büyüyen uterusunuz diyaframınıza baskı uygulayarak ve akciğerlerinizin genişleyebileceği alanı azaltarak sorunu artıracaktır.

Zamanında test. Artık AFP (alfa fetoprotein) testinin artıları ve eksileri konusunda doktorunuzla konuşma vakti gelmiştir. Bu basit kan testi, Down sendromu ve ayrık omurga gibi doğum kusurlarını tarar ve 16 ile 18. hafta arasında yapılması gerekir.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğinizin hareket ettiğini hissediyor musunuz? İyice gelişmiş minik kollar ve bacaklar artık sık sık hareket etmektedir, bu yüzden önümüzdeki birkaç hafta içinde bebeğinizin etkinliğini fark edeceksiniz. Bebeğiniz artık duymaya da başladığı için bu hareketler sese tepki de olabilir.

Anneler için hızlı bir ipucu: Artık hamileliğin keyfini çıkarma zamanı! Gebeliğin ilk zamanlarında yaşanan sıkıntılı semptomlar artık büyük ihtimalle kaybolmuştur ve daha fazla enerjiniz vardır. Yürüyüş yaparak, yüzerek veya yoga dersine katılarak aktif kalmak suretiyle bu zamanın keyfini çıkarın. Artık gebeliğiniz de belli olmaya başladığına göre yeni formunuzu gösterecek hamile kıyafetleriyle kendinizi şımartın.

Anne adayındaki değişiklikler bariz olsa da, babalar da yeni bebeği beklerken ağır bir yük altındadır. Onların da ebeveynliğe hazırlanması için önerilerimizden faydalanabilirsiniz.

16 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Artık sağ ya da sol tarafınıza yatarak uyuyun.

  • Doktorunuzdan gebelikle ilgili testler hakkında kapsamlı bilgi edinin.

  • Eşinizle bebek doğmadan önce bir tatil planı yapın.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun: