14 haftalık gebelik

14 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Ağız iş başında. Bebeğinizin ağzı açılıp kapanabilir ve yutkunma ve emme hareketleri yapmaya başlar. O minik yüz kasları gerçekten çok çalışıyor!

Konuşmaya hazır. Yemek borusu, soluk borusu, gırtlak ve ses telleri doğumdan sonraki o ilk çığlığa artık hazırdır.

Yüz oluşumu. Artık gözler yüzün üst kısmındaki doğru yerlerine geçmiş, kulaklar da boyundan kafanın yan taraflarına gitmiştir. Çene bir süredir tamamlanmış durumdadır ve damak artık önden arkaya birleşip kapanmaktadır.

embryoimage-week14-700_no_text

14 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Sürekli büyüyen uterus. Sağlık uzmanınız, her doğum öncesi ziyaretinizde kasık kemiğinizden uterusunuzun üst kısmına (fundus) kadar olan mesafeyi ölçerek uterusunuzun boyunu not edecektir. Genel olarak, bu ölçü gebeliğin kaçıncı haftasında olduğunuzla ilişkilidir. Şu anda kasık kemiğinizin üst kenarının yaklaşık 14 santimetre yukarısında iken 20. haftada bu 20 santimetre civarında olacaktır.

Kendinizi şişkin mi hissediyorsunuz? Gebelik riniti adı verilen bu durumun suçlusu projesteron hormonudur. Burnun mukus zarına giden dolaşımı artırarak bunların şişmesine neden olur. Maalesef pek fazla tedavi yöntemi olmasa da cildi nemlendirmek için bir nemlendirici veya kompres kullanabilir veya az miktarda vazelin sürebilirsiniz. Antihistamin burun spreylerinden uzak durun yeter.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğiniz ağzıyla emme hareketleri yapmakta, hatta belki de başparmağını ağzına sokabilmektedir! 14. haftada gözler ve kulaklar artık kafasındaki doğru yerde olduğundan bebeğiniz gittikçe daha fazla “insana” benzemektedir.

14 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Eğer burnunuz tıkalı gibi hissediyorsanız evde nemlendirici kullanın ya da iki burun deliğine de vazelin sürün.

  • Rahminiz kasık kemiklerinize doğru yükseldiği için beliniz daha kalın görünmeye başlıyor.

  • Evinize yakın bir doğum kursu bulup diğer annelerle birlikte tecrübe edinin.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı