A23_2

Haftadasınız

Git

26 haftalık gebelik

26 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir kabak kadardır. Yaklaşık 33 cm boyunda ve 800 gram civarındadır.

Nefes alma alıştırması

Bu haftada bebeğinizin burun delikleri açılmaya başlamıştır, bu da bebeğinize, bu yeni gelişen kasları ve akciğerleri kullanarak nefes alma alıştırması yapma şansı verir. Elbette içine çekebileceği bir hava yoktur, ama bebek bunun yerine amniyotik sıvıyı "solur" ve "verir".

Bebeğiniz emiyor

Bebeğinizin emme refleksi o kadar güçlüdür ki eli yüzüne yaklaşırsa parmaklarını emebilir. Ultrason genellikle rahimdeki bebeklerin başparmaklarını emdiğini gösterir.

Tutmacı Kavramacı

Parmağınızı bir yenidoğana uzatırsanız ne kadar güçlü bir şekilde kavradığına şaşıracaksınız. Bebeğiniz, şimdiden o sımsıkı kavramanın alıştırmalarını yapıyor. Bebeğinizin en sevdiği oyuncağı da göbek bağıdır, ama merak etmeyin: bağ tüm bunlara dayanabilir!

26. haftada gebeliğiniz

Atıştırma molası

Siz ne zaman atıştırırsanız bebeğiniz de o zaman atıştırır,  bu yüzden ne zaman ve ne yediğinize dikkat edin. Düşük kan şekeri başınızın dönmesine, sersemlemenize ve kendinizi yorgun hissetmenize neden olabilir, bu nedenle dengelemek için küçük ve sık öğünler yiyin.

Ateşli anne

Baharatlı yiyeceklere alışıksanız hayhay buyurun yiyin. Bununla birlikte ilk defa acı gıdalar denemek midenizin bozulmasına neden olabilir, bu yüzden yeni mutfaklarda maceraya girmeden önce dikkatli olun.

Bunları biliyor musunuz?

Bebeğinizin gözleri ne renk? Her ne kadar gözün iris kısmı (renkli parçası) oluşmuş olsa da henüz renklenme yoktur, bu nedenle göz rengini tahmin etmek için daha çok erkendir. Hatta bebeğiniz doğduktan sonra bile 6 aya kadar göz rengi değişebilir.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.


 

Bunları okudunuz mu: