25 haftalık gebelik

25 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Her yer doldu. Bebeğinizin cildi hâlâ ince, kırışık ve solgundur, ama yeni yağ ve kaslar sayesinde her gün biraz daha dolgunlaşmaktadır. Cildinin altında minik kılcal damarlar oluşmaya başlamış, bebeğinize pembemsi bir ton vermiştir.

Beyinsel kazançlar. Beyin zarı, karmaşık katmanlar halinde gelişmektedir. Hareketlerin büyük bir kısmı hâlâ daha önceden oluşmuş diğer beyin alanları tarafından kontrol edilmektedir.

embryoimage-week25-700_no_text

25 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Top sizde. Uterusunuz artık bir futbol topu kadardır, bu yüzden organlarınızın eziliyor gibi hissedilmesi doğaldır. Leğen kemiğinizden göbek deliğiniz ile göğüs kemiğinizin arasında yarıya kadar uterusunuz yaklaşık 25 santimetre çapındadır.

Diyabet kontrolü. 24 ile 28. haftalar arasında yapılan glikoz tarama testi, gebe kadınların yaklaşık yüzde iki ila beşini etkileyen ve genellikle doğumdan sonra kaybolan bir yüksek kan şekeri rahatsızlığı olan gebelik şekeri belirtilerini inceler. Testin kendisi basittir: şekerli bir çözeltinin içilmesinden birkaç dakika sonra kan alınır ve şeker seviyeleriniz test edilir. Kan şekeriniz yüksekse gebelik şekeri olup olmadığını belirlemek için bir kan glikoz testi daha yapılır. Tedavi, özel bir diyet ve bazı durumlarda ilaç kullanımı gerektirir.

Sık seyahatler. Gebelik sırasında idrar yolu enfeksiyonları (İYE) sık görülür, bu yüzden ihtiyaç hissettiğiniz anda tuvalete gitmeye dikkat edin. İYE'nin bir belirtisi, idrar yaparken yanma, acı veya nahoş kokudur. Bu belirtilere sahipseniz derhal doktorunuza danışın, gebelik sırasında tedavi edilmezse İYE ciddi sonuçlara neden olabilir.

Bunları biliyor musunuz? Akciğerlerde kan damarları gelişmekte, burun delikleri açılmakta ve her şey, bebeğin ilk nefesine hazırlanmaktadır. Cildin altında kan damarları da gelişmekte, bebeğe pembe bir görünüm katmaktadır.

25 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • İlgili testleri olup diyabet olup olmadığınızı araştırın.

  • Gebelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonuna karşı önlem alın.

  • Doğum izninizi planlayın.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı