Your baby is the size of a cauliflower

27 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Bebeğiniz her ne kadar hızla büyüyor olsa da beyni ve akciğerleri henüz olgunlaşmamıştır. Neyse ki dış dünyaya hazırlanmak için hâlâ 13 haftası vardır.

Bir bakış. Dört ayı aşkın süredir kapalı olan göz kapakları artık açılabilir. Beynin görsel kısmının aktif olması ve göz yapılarının çoğunun tamamlanması, bebeğinizin ışıkları ve gölgeleri görebileceği anlamına gelir.

Uyusun da büyüsün. Tıpkı annelerinin kollarındaki bebekler gibi sizin bebeğiniz de sallanarak uykuya dalar. Yaptığınız ev işleri bile bebeğinize sallantı gibi gelir, amniyotik sıvı sayesinde bebeğin tüm hissettiği hafif salınmadır.

embryoimage-week27-700_no_text

27 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Tam isabet. Göğüsleriniz gebeliğiniz süresince (ve sonrasında) değişmeye devam eder. Çok sayıda kadın, göğsün, meme uçlarını çevreleyen koyu renkli kısmı olan areolanın da değiştiğini görür. İlk üç ayda areolanız büyük ihtimalle kararmıştır. Artık koyu pigmentli cilt areolanın ötesine de yayılarak, göğsün yarısına kadar kaplayan ikinci bir areola oluşturabilir. Bu, bebeğinizin ilk doğum gününe kadar büyük ihtimalle kaybolacak geçici bir değişikliktir.

Rüyalar ülkesi. Çoğu gebe kadına benziyorsanız sizin de son derece canlı –hatta tuhaf– bir gece hayatınız vardır. Gebelikte görülen dramatik rüyalar, vücudunuzda dolaşan ekstra hormonlardan kaynaklanıyor olabilir. Bu aynı zamanda yaşadığınız çok çeşitli düşünceler ve duygularla zihnin bir baş etme yolu da olabilir.

Bunları biliyor musunuz? Tat tomurcukları gelişmiştir ve bebeğiniz artık sizin günlük menünüze göre amniyotik sıvıdaki farklı tatları alabilir. Bazı bebekler daha aktifleşerek veya hıçkırarak baharatlı yiyeceklere tepki verecektir!

27 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Hastane personeli dışında bir doğum uzmanından destek alacaksanız araştırmalara başlayın.

  • Artan hormonlarınızın sebep olduğu canlı ve gerçekçi rüyalar görebilirsiniz.

  • Yenidoğanınız ile ilk haftalarınızda evde kimden destek alabileceğiniz konusunu değerlendirin.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun: