27 Haftalık Gebelik: Düşünülecekler, Bebek Gelişimi, Pozisyonu & Görüntüsü

27 Haftalık Gebelik: Bebeğinizin Gelişimi

Artık ikinci üç aylık döneminizin son haftasına geldiniz! Bebeğiniz tekme atma ve esneme hareketleri üzerinde çalışıyor ve kavrama hareketlerini geliştiriyor. Ayrıca, özellikle uyurken gülümsemeye başlıyor. Dahası var: Dört aydan uzun bir süre kapalı kaldıktan sonra bebeğinizin göz kapakları tekrar açılıyor. Miniğiniz artık ışığı ve gölgeleri görebilir. Çevredeki tanıdık sesleri, özellikle sizin sesinizi fark etmeye başlayabilir. Sesinizi duyduğunda nabzı yavaşlayabilir, bu da onun sakin ve rahat olduğu anlamına gelir. Bebeğinizin küçücük ciğerleri, karaciğeri ve bağışıklık sistemi, tamamen gelişmeden önce daha gidecek çok yolu var, ancak sürekli olarak kilo alıyor ve yağ biriktiriyor. Bu noktada bebeğiniz, doğumda göreceğiniz haline benziyor, sadece biraz daha küçük. 27 haftalık gebelikte bebeğin pozisyonu değişebilir ve pozisyon değişikliği hamileliğinizin sonuna dek devam edebilir. Hamileliğinizin son haftalarında neler olacağını keşfetmek için üçüncü üç aylık dönem kılavuzumuzu indirin. Mutlu son yaklaşıyor!

İLGİLİ GEBELİK ARAÇLARI

Bebek isimleri - araç ikonu

Bebek isimleri sözlüğü

Cinsiyete göre filtrele:

Kız

Erkek

Üniseks

Temaya göre filtrele:

Mavi

Yeşil

Mor

Kırmızı

27 Haftalık Gebelikte Fetüsün Büyüklüğü

27 haftalık gebelik bebek kilosunu mu merak ediyorsunuz? 27. haftada, ortalama fetüs bir karnabahar büyüklüğündedir. Bu örnek olmasına size bebeğinizin nasıl büyüyüp geliştiği hakkında bir fikir verebilir. Ne kadar da şirin!

27 Haftalık Gebelikte Annenin Vücudu

Muhtemelen hala, değişen bedeninize ve hamilelik kilolarınıza uyum sağlıyorsunuz. Karnınız büyüdükçe yeni ağrı ve sızılar yaşayabilirsiniz. 27 haftalık gebelik kaç aylık olur diye merak ediyorsanız, haftalar aylara eşit olarak sığmadığı için altıncı veya yedinci aydasınız demektir. Şu anda fundal yüksekliğiniz (kasık kemiğinizden rahminizin tepesine kadar olan mesafe) muhtemelen yaklaşık 27 santimetredir. Bu uzunluk genellikle hamile olduğunuz hafta sayısına karşılık gelir, ancak sağlık uzmanınız rahminizin boyutunu ve bebeğinizin büyüme sürecini kontrol etmek için muhtemelen her ziyaretinizde sizi ölçecektir. Bu dönemde, doğum sırasında ağrının nasıl yönetileceği ve Braxton Hicks kasılmalarına karşı gerçek doğum kasılmaları gibi konularda bilgi edinmek faydalı olabilir. Sizi bekleyen süreç hakkında daha fazla bilgi almak, doğum yaklaştıkça özgüveninizi artırabilir. Hamileliğinizin en yoğun döneminde olduğunuz için biraz endişe duyabilirsiniz. Doğum ve ebeveynliğin ilk günleriyle ilgili her şeyi öğrenerek korkularınızı hafifletebilirsiniz. Yol boyunca biraz eğlenmeyi unutmayın, böylece tüm endişelerinizden kurtulabilirsiniz. Neden biraz kafanızı dağıtmak için hamilelik kişilik testimizi yapmıyorsunuz? Yoga yaparak ve geceleri yeterince uyuyarak stresle daha etkin şekilde mücadele edebilirsiniz.

27 Haftalık Gebelik: Belirtiler

27 haftalık gebelikte yaşayabileceğiniz belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Pelvik kemik ağrısı. Hamilelik sırasında hormonlar bazı eklem ve bağların gevşemesine neden olarak vücudunuzu doğuma hazırlar. Pelvisinizin iki yarısını birleştiren eklem bu süre zarfında daha esnek hale gelir, bu da bazen pelvik ağrıya neden olur. Uzun süre ayakta durmamaya çalışın ve ağır bir şey kaldırmayın.

 • Kabızlık.Hamileliğinizin bu noktasında zor veya seyrek bağırsak hareketleri de görülebilir. Progesteron hormonu sindiriminizi yavaşlatabilir ve büyüyen rahminiz rektumunuza baskı uygulayabilir. Bu belirtiyi önlemek veya hafifletmek için, bol su için ve diyetinize yüksek lifli gıdalar ekleyin. Meyve ve sebzeler, tahıllar, tam tahıllı ekmeklerin tamamı yüksek lifli iyi seçeneklerdir. Ayrıca sağlık uzmanınızdan reçetesiz satılan güvenli çözümler önermesini isteyebilirsiniz.

 • Vajinal akıntı. Berrak veya beyazımsı bir vajinal akıntı hamileliğiniz sırasında artabilir ve normaldir. Bununla birlikte, renginde, kıvamında veya kokusundaki değişiklikler, bakteriyel vajinoz veya maya enfeksiyonu gibi bir enfeksiyona işaret edebilir. Bu tür değişiklikler fark ederseniz, sağlık uzmanınızla konuşun. Uzmanınız semptomlarınızı değerlendirip gerekirse tedavi önerebilir.

 • Cilt pigmentasyonunda değişim. Hamileliğiniz boyunca vücudunuz cildin daha koyu gösteren bir pigment olan melanin üretimini artırır. Meme uçlarınız koyulaşır ve göbek deliğinizden aşağıya doğru uzanan linea nigra adlı koyu renkli bir dikey çizgi oluşur. Bazı anne adaylarında yanaklarda, burunda ve alında kloazma adı verilen kahverengimsi lekeler oluşur. Cilt tonundaki bu değişiklikler genellikle geçicidir ve doğumdan sonra kaybolur. Güneşten uzak durun veya dışarı çıkmanız gerekince kendinizi mümkün olduğunca koruyun. UV'ye maruz kalmak, koyu lekeleri artırabilir.

 • Canlı (lüsid) rüyalar.Hamilelik sırasında, özellikle üçüncü üç aylık dönemde enteresan rüyalar görebilirsiniz. Bu rüyalar genellikle eğlencelidir ancak bazen iyi bir gece uykusu çekmenize de engel olabilir. Daha sağlıklı bir şekilde uyumanız için kan şekeri seviyenizi yükseltmek üzere yatmadan önce fıstık ezmesi veya peynir gibi yüksek proteinli bir şeyler atıştırın.

 • Kramp. Hamileliğin 27. haftasında veya sonrasındaki karın krampları (ishalli veya ishalsiz) erken doğum belirtisi olabilir. Karın krampları yaşadığınızda sağlık uzmanınıza başvurun.

27 Haftalık Gebelik: Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Egzersiz rutininiz nasıl gidiyor? Hareket etmek için başka bir yol arıyorsanız, özellikle hamileliğinizin 27. haftasında, karnınız büyümeye devam ederken yüzmeyi düzenli fitness aktivitelerinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Yüzme harika bir kardiyo egzersizi sunar, eklemlerinizi diğer egzersiz türlerine göre daha kolay çalıştırır ve hissedebileceğiniz her türlü ağrı ve sızıyı hafifletir. Sıcak yaz aylarındaysanız ve kendinizi rahat hissetmiyorsanız yüzmek serin kalmanın harika bir yolu olabilir.

 • Bebeğinizin kordon kanını alıp saklamak ister misiniz? Bu konudaki kararınızı sağlık uzmanınıza bildirmenin şimdi tam zamanı. Kordon kanı, doğumdan sonra göbek kordonu ve plasentadan alınır ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek kök hücreleri içerir. Bir kordon kanı bankasına bağış yapmaya da uygun olabilirsiniz. Bu durumda, bebeğinizin kordon kanı, tıpkı kan bankalarında olduğu gibi, eşleşme olarak kabul edilen herkes tarafından kullanılabilir. Bebeğinizin kordon kanını, toplama ve saklama ücreti alan özel bir bankada saklamayı da isteyebilirsiniz. Bebeğinizin kordon kanının, kendisinin veya diğer yakın aile üyelerinin karşılaşabileceği herhangi bir hastalık veya rahatsızlığın tedavisinde etkili olma olasılığının çok düşük olduğunu unutmayın. Uzmanınız, kordon kanı bankacılığı ve seçenekleriniz hakkında size daha fazla bilgi verebilir.

 • Ön kan testlerinde Rh negatif çıktıysanız bebeğinizin pozitif olması halinde doktorunuz size 24-28. haftalarda bir Rh immün globulin iğnesi verebilir. Bu, vücudunuzun, bebeğinizin kan hücrelerine karşı (ki bu hücreler sizin dolaşım sisteminize girmiş olabilir) antikor üretmesini önleyecektir. Bebeğiniz doğumdan hemen sonra test edilir. Pozitifse, gelecekteki gebeliklerde koruma sağlamak için size bir kez daha Rh immün globulin verilir.

 • Eğer bir doğum planınız varsa, bu zamanı doğum planınızın ince ayrıntılarını düşünmek için kullanın. Örneğin, göbek bağını kesme deneyimini doğum partnerinizin yaşamasını istiyorsanız, bunu sağlık uzmanınıza önceden sorun. Çünkü doğum anında bu konuyu değerlendirmek için zamanınız olmayabilir. Bu konuda rahat hissettiğinden emin olmak için doğum partnerinize de danışın. Hiçbir doğumun tamamen öngörülebilir olmadığını unutmayın. Ancak ebeniz ve sağlık uzmanınız, güvenli olduğu sürece tercihlerinize uyulmasını sağlamak için ellerinden geleni yapacaktır.

 • Yuva kurma içgüdüleriniz devreye giriyorsa, bu zamanı, gardıropları organize etmek, evde düzenlenmesi gereken küçük şeylerin bir listesini çıkarmak veya ev eşyalarını bebek için güvenli hale getirmek gibi adımları atmak için kullanabilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmayın, daima dinlenmeye zaman ayırın ve şu anda sizin için tehlikeli olabilecek (merdivene çıkmak gibi) herhangi bir şey için yardım isteyin.

27 Haftalık Gebelik: Doktorunuza Danışın

 • Gestasyonel diyabet riski altında mısınız?

 • Glikoz testine ihtiyacınız var mı?

 • Bebek CPR eğitimi hakkında daha fazla bilgiyi nereden edinebilirsiniz?

 • Bebeğiniz için çocuk doktoru veya başka bir sağlık hizmeti sağlayıcısı bulmanıza yardımcı olacak herhangi bir kaynak var mı?

 • 27 haftalık hamilelikte kilonuz nasıl? Eğer her şey olması gerektiği gibi değilse sağlıklı bir hamilelik kilo alımı için ne yapmalısınız?

 • Erken doğum riskiniz yüksek mi? Erken doğum belirtilerini buradan okuyabilirsiniz.

 • 3D veya 4D ultrason önerir misiniz?

 • Fetal hareketleri saymalı mısınız?

 • Tdap aşısına ihtiyacınız olacak mı?

27 Haftalık Gebelik: Yapılacaklar Listeniz

 • Henüz yapmadıysanız bebeğiniz doğmadan önce ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzdan emin olmak için bir bebek hediye listesi oluşturabilirsiniz. Eğer bir doğum öncesi partisi düzenleyecekseniz listenizi parti davetiyesiyle beraber veya ayrı olarak misafirlerinizle paylaşabilirsiniz.

 • Beşik, alt değiştirme masası ve araba koltuğu gibi kullanmayı planladığınız tüm bebek eşyalarının en son güvenlik standartlarını karşıladığından emin olun. Yeni veya kullanılmış bebek ürünlerini satın almadan önce satıştan kalkan ürünleri ve ürün yorumlarını kontrol edin ve bolca araştırma yapın. Bu konuda Tüketici Raporlarından bilgi alabilirsiniz.

 • Doğum planları hakkında daha fazla bilgi edinmek için doğum planı kılavuzumuzu indirin ve yazdırın. Hemen karar vermenize gerek yok ancak ileride doğumunuz için bir plan hazırlamak isteyebilirsiniz.

 • Doğumunuza yardımcı olması için bir doğum koçu ile çalışmayı düşünüyorsanız sağlık uzmanınızdan tavsiye isteyin ve adaylarla görüşmeye başlayın. Bir doğum koçu, doğum sırasında ve sonrasında size çok değerli bir duygusal destek sunabilir ve tavsiyelerde bulunabilir.

 • Pampers Ebeveynleri tarafından önerilen en iyi bebek eşyalarına göz atın.

Daha fazla haftalık hamilelik ipucu için kaydolun

Bu makaleyi nasıl yazdık?

Bu makaledeki bilgiler, American Academy of Pediatrics ve American College of Obstetricians and Gynecologists gibi güvenilir tıp ve devlet kaynaklarında bulunan uzman tavsiyelerine dayanıyor. Bu sayfadaki içerik profesyonel tıbbi tavsiyenin yerini almamalıdır. Tam teşhis ve tedavi için daima tıp uzmanlarına danışın.

Kaynaklar

Çerez Onayı