A27_2

Haftadasınız

Git

30 haftalık gebelik

30 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz büyük bir lahana kadardır. Bebeğiniz bu haftada yaklaşık 1360 gram ağırlığında ve başının üstünden poposuna kadar 27 santimetrenin biraz üstündedir. Bacaklar dahil bebeğinizin toplam boyu 43 cm civarındadır.

İlerleme kaydediyor

Bebeğinizin beyni inanılmaz gelişmesine devam eder. Bu haftada beyin o ayırt edici kırışık görünümünü kazanmaya başlar. Bu kırışıklıklara kıvrım adı verilir ve beynin daha fazla beyin hücresi barındırmasına olanak sağlar. Bebeğinizin vücudunu kaplayan son derece ince tüy olan lanugo kaybolmaya başlar.

Paylaşılan bir yemek

İçtiğiniz sütten gelen kalsiyum doğrudan bebeğin kemiklerinin oluşumuna gider. Benzer şekilde doğum öncesi vitaminlerden ve yediğiniz demir açısından zengin sebzelerden aldığınız demir de bebeğiniz altı ila dokuz aylık oluncaya kadar dayanan demir rezervini takviye eder. Bebeğinizin tüm vücudunda sağlıklı hücre büyümesini desteklediği için protein de çok önemlidir.

30. haftada gebeliğiniz

Yedi aylık kaşıntı

Karnınızda gerilen cilt kaşınmaya başlayabilir. Bu kaşıntı, gebeliğin bir başka yan etkisidir, ama unutmayın ki kaşımak durumu daha da kötüleştirecektir. Bunun yerine nemlendirici bir losyonla karnınıza masaj yapmayı deneyin.Dr. Doğruyu aramak

Bebeğiniz için bir çocuk doktoru, aile doktoru veya pratisyen hemşire aramaya başlamak için çok erken değil. –Aslında ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Çok sık görüşeceğiniz için (özellikle bebeğinizin ilk yaşı içinde) hepinizin içinize sinen bir sağlık uzmanı bulmak önemlidir. Arkadaşlarınızdan tavsiye isteyin ve her biriyle görüşmeye zaman ayırın.

Bunları biliyor musunuz?

Bebeğiniz gerçekten kilo almaya başladı. Gebeliğin kalan haftaları boyunca bebeğiniz iki ila üç kat kilo alacaktır! Bunun sonucunda da gebeliğinizin bu dönemi sizin de en çok kilo aldığınız zaman olacaktır.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: