29 haftalık gebelik

29 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Sıcaklık kontrolü. Bebeğinizin beyni, vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olacak kadar olgunlaşmıştır. Doğduğunda o minik vücudunda yüz milyarlarca sinir hücresi olacaktır. Bu çok fazla gibi görünebilir, ama doğduktan sonra bebek daha fazla hücre üretmeyecektir.

Dolgu kaplama. Bebeğiniz gittikçe tam gelişmiş bir bebeğe benzemektedir. Devam eden kilo artışı yüzünden cilt yüzeyi daha pürüzsüz ve soluktur. Bu yağlar bebeğinizi sıcak tutmaya yardımcı olacaktır.

embryoimage-week29-700_no_text

İLGİLİ GEBELİK ARAÇLARI

Bebek isimleri - araç ikonu

Bebek isimleri sözlüğü

Cinsiyete göre filtrele:

Kız

Erkek

Üniseks

Temaya göre filtrele:

Mavi

Yeşil

Mor

Kırmızı

29 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Kilo önemlidir. Bebeğiniz kilosunun büyük bir kısmını önümüzdeki üç ay içinde alacaktır, siz de öyle. Son üç ayda yaklaşık 5 kg almayı bekleyebilirsiniz.

Üçüncü üç ay şikayeti. Bacak krampları gebelikte sık karşılaşılan bir şikayettir, ama uzmanlar buna tam olarak neyin sebep olduğundan emin değildir. Kimisi bacaklarınıza yüklenen ekstra ağırlık olduğunu söylerken kimisi, ağrının kalsiyum veya potasyum eksikliğine işaret ettiğini düşünür. Bu kramplar, uterusunuzun bacaklarınızda dolaşan sinirlere baskı yapmasının bir sonucu bile olabilir.

Bacak kramplarıyla baş etme. Kramp hissedersiniz, ayağınızı esneterek ve ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekerek bacağınızı hafifçe uzatın. Gün içinde ve yatağa girmeden hemen önce esneme hareketleri yapmanın da yardımı olabilir. Kalsiyum ve potasyum açısından zengin yiyecekler tüketmeye dikkat edin.

Bunları biliyor musunuz? Burası iyice kalabalıklaştı! Bebek artık uterusun büyük bir kısmını dolduracak kadar büyümüştür. Doğuma 10 hafta kala bebeklerin yüzde 96'sı önce kafanın çıkacağı konuma yerleşmeye başlar. Artık daha az alan olduğu için de dirseklerden ve dizlerden gelen çok sayıda tekme ve yumruk hissedeceksiniz.

29 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Doğumunuzu haber vermek için kartlar hazırlayın ya da bastırın.

  • Bacak krampları için, bacağınızı uzatıp ayak parmaklarınızı kendinize çekerek egzersiz yapın.

  • Kalsiyum ve potasyum açısından zengin besinler tüketin.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı