A3

Haftadasınız

Git

6 haftalık gebelik

6 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz bir nar tohumu kadardır. Bebeğiniz büyümeye devam etmektedir, artık 2,5 mm boyuna gelmiştir.

Dükkân kapalı

Bu hafta içinde önemli bir kilometre taşı gerçekleşir: sinir yolu, bebeğinizin omuriliği olacak yapı üzerine kapanmaya başlar. 

Baş ileri

6. haftada zamanla bebeğinizin çenesi ve yanakları olacak minik doku katları oluşur. Gözlere ve buruna dönüşecek alanlar çıkıntı olarak yükselirken kulak yapısı içe doğru itilmeye başlar. 

Atış hızlanıyor

Kalp tüpü yavaşça dört ilkel odacık halinde büyümeye ve küçük bir trampet gibi atmaya başlar. Böbrekler ve karaciğer gibi diğer önemli organlar da şekillenmeye başlamıştır. Akciğerlerin her biri tek tüpler halindedir ve kese benzeri yapılara dönüşeceklerdir. Bunlar, bebeğin ilk nefesine hazır olmak için sonraki birkaç ay boyunca gelişmeye devam edecektir.

6. haftada gebeliğiniz

Bir sebebi olan durumlar

Artan kan akışı yüzünden göğüsleriniz karıncalanabilir veya hassaslaşabilir; bu sadece vücudunuzun emzirmeye hazırlanmasıdır. Eğer yardımcı olacaksa gece bile destekleyici bir sutyen kullanmaya dikkat edin. Artan progesteronun sindirim kanalını yavaşlatması yüzünden kabızlık da yaşayabilirsiniz. Bu sorunun üstesinden gelmek için düzenli egzersiz yapın, yüksek düzeyde lifli yiyecekler içeren dengeli bir diyet uygulayın ve günde en az sekiz bardak su için. 

Öğle yemeği gitti mi?

Gebe kadınların yaklaşık yüzde 70'i özellikle ilk üç ayda oldukça kötüleşen sabah bulantıları yaşar.

Bunları biliyor musunuz?

Büyük değişimler oluyor! Bebeğinizin omuriliği gelişmekte ve yüz olacak alanda çene, yanaklar, gözler ve burun haline dönüşecek çıkıntılar oluşmaktadır.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen üye ol

 

Bunları okudunuz mu: