7 haftalık gebelik

7 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Zeki çocuk. Her ne kadar beynin gelişimi doğumdan sonra uzun süre devam etse de temel bölümler oluşmuştur. Haftalar geçtikçe bu organ üç parçaya ayrılacaktır: ön beyin, orta beyin ve art beyin. Ön beyin akıl yürütme, sorun çözme ve bellek oluşturup saklama gibi şeylerden sorumludur. Orta beyin, elektrik sinyallerini beyindeki varış noktalarına aktaracaktır. Art beyin ise soluma, kalp hızı ve kas hareketini kontrol edecektir. Kol ve bacak tomurcukları da filizlenmiş, hızla büyümeye başlamıştır.

embryoimage-week07-700_no_text

7 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Tuvaletin yolları taştan. Taşan hormonlar ve artan kan hacmi, vücudunuzun daha fazla sıvı üretmesine neden olur, bu yüzden her zamankinden daha sık kendinizi’ tuvalet yollarında bulabilirsiniz. Ancak vücudunuzun su seviyesini yüksek tutmak –önemlidir, bu yüzden gebeliğiniz boyunca fazladan su içmeye devam etmeniz gerekir.

Sağlıklı alışkanlıklar. Gebeliğiniz boyunca etinizi iyi pişmiş sipariş etmeye ve kedi kumundan uzak durmaya dikkat edin. Çiğ etten ve kedi dışkısından bulaşan bir enfeksiyon olan toksoplazmoz bebeğiniz için zararlı olabilir (ama sizin için zararlı değildir). Öyle ki farkında olmadan çoktan size bulaşmış bile olabilir - bu durumda bağışıklığınız var demektir.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğin beyin alanları oluşmaya başlamıştır ve kollar ve bacaklar haline gelecek tomurcuklar filizlenmektedir. Artık kulaklar ve burnun ucu görülebilir.

7 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Sık tuvalete çıkmaya aldırmadan bol su içmeye devam edin.

  • Yediğiniz etin çok iyi pişmiş olmasını sağlayın.

  • Grip salgını olursa mutlaka aşı olun.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı