5 Haftalık Gebelik: 5 Haftalık Bebek Kaç Aylıktır? Bebek Kilosu ve Riskler

5 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Tesisat hazır. Plasenta ve oluşmaya başlayan göbek bağı, gereken besinleri sizin vücudunuzdan bebeğin vücuduna aktarmak için çalışmaya başlamıştır. Oksijen, amino asitler, yağlar ve şekerler hep sağlıklı bir gelişimde kritik rol oynar.

Bazı temel bilgiler. Bebeğin hücrelerinin bir kısmı, belkemiğini ve beyni oluşturacak olan sinir yoluna dönüşmektedir. Yanlış oluşmuş bir sinir yolu, omuriliğin tamamen kapanmadığı bir rahatsızlık olan “ayrık omurga” isimli bir komplikasyona yol açabilir. Omurilikle ilgili doğum kusurlarına karşı en iyi silahınız, her gün en az 400 mikrogram folik asit almaktır.

Kalp başlangıcı. Kalp artık düzensiz birkaç atış yapan tek bir tüptür. Her geçen haftayla birlikte bu atışlar daha düzenli hale gelecektir.

İLGİLİ GEBELİK UYGULAMASI

embryoimage-week05-700_no_text

5 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Duygular okyanusu. Hamile olduğunuz için çok sevinebilir, her şeyin normal olup olmayacağına dair endişelenebilir, doğum ile ilgili korkular yaşayabilir ya da bir anne adayı olarak kendinizden emin olmayabilirsiniz. Hiç endişelenmeyin! Bu duyguların hepsi tamamen normaldir. Hafta hafta gebelik hesaplaması ve doğum hesaplaması yaparak, bebeğinizin doğum anıyla ilgili hayaller kurarak kafanızı meşgul edin.

Özenli bakım. Hamilelik sürecinin bu aşamasında adet benzeri kramplar ve bel ağrıları sık görülür. Ilık bir banyo yaparak, sakinleştirici müzik dinleyerek veya şekerleme yaparak mola verin. Besinlerinize dikkat edin ve hâlâ yapmadıysanız sigara içmeyi, alkol tüketimini ya da ilaç kullanımını bırakın. Tüm bunlar bebeğiniz için zararlıdır.

Bunları biliyor musunuz?Bebeğinizin beyni hızla gelişmektedir ve kısa süre sonra kalbe dönüşecek olan tüp benzeri yapı arada bir atmaya başlayacaktır.

5 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Heyecanlı, endişeli ya da enerjik hissedebilirsiniz. Tüm bunlar gebeliğin bir parçasıdır.

  • Kramplar ve baş ağrıları için ılık bir duş almayı ya da uyumayı deneyebilirsiniz.

  • Eğer hala bırakmadıysanız alkolü ve sigarayı bırakın.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı