A4_2

Haftadasınız

Git

7 haftalık gebelik

7 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz küçük bir yabanmersini kadardır. Bu haftada bebeğiniz 4 ila 8 milimetre boyunda olup serçe parmağınızın genişliğinden azıcık daha büyüktür.

Zeki çocuk

Her ne kadar beynin gelişimi doğumdan sonra uzun süre devam etse de temel bölümler oluşmuştur. Haftalar geçtikçe bu organ üç parçaya ayrılacaktır: ön beyin, orta beyin ve art beyin. Ön beyin akıl yürütme, sorun çözme ve bellek oluşturup saklama gibi şeylerden sorumludur. Orta beyin, elektrik sinyallerini beyindeki varış noktalarına aktaracaktır. Art beyin ise soluma, kalp hızı ve kas hareketini kontrol edecektir. Kol ve bacak tomurcukları da filizlenmiş, hızla büyümeye başlamıştır.

7. haftada gebeliğiniz

Tuvaletin yolları taştan

Taşan hormonlar ve artan kan hacmi, vücudunuzun daha fazla sıvı üretmesine neden olur, bu yüzden her zamankinden daha sık kendinizi’ tuvalet yollarında bulabilirsiniz. Ancak vücudunuzun su seviyesini yüksek tutmak –önemlidir, bu yüzden gebeliğiniz boyunca fazladan su içmeye devam etmeniz gerekir.

Sağlıklı alışkanlıklar

Gebeliğiniz boyunca etinizi iyi pişmiş sipariş etmeye ve kedi kumundan uzak durmaya dikkat edin. Çiğ etten ve kedi dışkısından bulaşan bir enfeksiyon olan toksoplazmoz bebeğiniz için zararlı olabilir (ama sizin için zararlı değildir). Öyle ki farkında olmadan çoktan size bulaşmış bile olabilir - bu durumda bağışıklığınız var demektir.

Bunları biliyor musunuz?

Bebeğin beyin alanları oluşmaya başlamıştır ve kollar ve bacaklar haline gelecek tomurcuklar filizlenmektedir. Artık kulaklar ve burnun ucu görülebilir.

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: