8 haftalık gebelik

8 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Bu haftada eller ve ayaklar, minik perdeli parmaklar oluşturmaktadır. Bebeğinizin kuyruğu kaybolmaya başlar.

Karın işleri. Bağırsaklar oluştukça batın bölgesinde yeterli alan olmadığından bir orta kıvrım, göbek bağı içine hareket eder. Bağırsaklar bu kadar erken bir aşamada bile atıkları vücuttan dışarı taşımaktadır. Bundan bir ay sonra bebeğinizin karnında daha fazla alan olduğunda bağırsaklar bağın içinden çıkıp tekrar batın içine gidecektir.

Elektrikli tel. Bebeğinizin vücudunu dürtebilseniz bir sarsıntıyla tepki verdiğini görürdünüz. Gelişmekte olan sinir sistemi, kaslarla iletişim kurmaya başlamıştır.

embryoimage-week08-700_no_text

8 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

İyi bir gözetim. Jinekolog, aile doktoru, pratisyen hemşire veya ebe - kimi seçerseniz seçin yaklaşımına ve uygulamalarına güvenmeniz çok önemlidir. Ziyaretleriniz genellikle ayda bir kez olacak şekilde programlanır, gebeliğinizin son iki ayında ise bebeğiniz dünyaya gelinceye kadar ziyaretler sıklaşır. Bu düzenli kontroller, aklınızdaki soruları sormak ve endişelerinizi dile getirmek için mükemmel birer fırsattır, bu yüzden hazırlıklı gelin!

Ne zaman söylemeli? Bazı kadınlar gelen misafiri hemen arkadaşlarına ve ailelerine haber verir. Bazı kadınlarsa düşük riskinin çok azaldığı ilk üç ay sonrasını beklemeyi tercih eder.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğiniz büyümekle çok meşgul! Bebeğin bağırsakları oluşmaya, minik perdeli el ve ayak parmakları gelişmeye ve başının yan taraflarında gözler görünmeye başlamıştır.

Anneler için hızlı bir ipucu: Artık sağlık uzmanınıza ilk doğum öncesi ziyaretinizi tamamlamış olmanız gerekir. Sabah bulantıları yaşıyorsanız yataktan çıkmadan önce atıştırmak üzere başucunuzda kraker bulundurun ve gün içinde üç ana öğün yerine beş ya da altı küçük öğün deneyin. Yağlı gıdalardan uzak durmayı unutmayın!

8 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Güvendiğiniz ve iyi anlaştığınız bir doktor seçin.

  • Doktorunuzu seçtikten sonra aylık doğum öncesi randevularınızı ayarlayın.

  • Eşinizle birlikte, büyük haberi ailenizle nasıl paylaşacağınızı konuşun.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun:

Çerez Onayı