Bebek Bezi Sızıntılarını Önleyin

Doğru bez boyutunu seçme

Boyut, bebeğiniz için doğru bezi bulma konusunda önemli bir ölçüttür. Bildiğiniz gibi bebeklerin boy ve kiloları farklıdır.  Tıpkı giysiler gibi bez seçerken de bebeğin ölçülerini ve vücut yapısını dikkat almak gerekir. Prima'da doğru bez boyutlarını bulmak için binlerce bebeğin ölçüsünü almaktayız. 

Prima bebek bezi boyutları ağırlığa göre ayarlanmıştır. Çoğu durumda, bebeğiniz kullanmakta olduğunuz bedenin, ağırlık aralığına denk gelecektir. Her bebeğin gelişini farklı olduğu için, bazen bebeğiniz ağırlık aralığının dışında olsa da bez ona tam olarak uyabilir.  Bezin bebeğinize tam oturduğunu anlamak için: 

Bez ideal olarak bebeğinizin üzerinde düzgün ve eşit biçimde orantılı durmalıdır, ardından şunları kontrol edin:

• Bel kısmı, bez yalnızca göbek deliğinin altında kalacak şekilde sıkı olmalıdır.

• Bacak kısmı, bebeğinizin bacakları ve poposunun etrafını güzelce sarmalıdır. Bezi taktıktan sonra parmağınızı bu kenarların altından geçirerek kopçaların dışarıda olduğundan emin olun. İçeri doğru kıvrılan kopçalar sızdırmanın yaygın bir nedenidir.

• Esneme: Bantlar simetrik olarak renkli şeridin alanı üzerinde (bel bandı) olmalıdır. Prima bezleri bebeğin biçim ve hareketine uyumlu esnek kenarlara sahiptir.

Bezler neden sızdırır?

Fazla küçük olan bir bez, sızdırmaya meyilli olabilir çünkü sıvı miktarına karşı yeterli emici malzeme yoktur. Bebeğiniz şu anda takmakta olduğu bebek bezi ağırlık aralığının üst sınırına yaklaşmaktaysa, bir sonraki boyuta geçmenin zamanı gelmiş olabilir. Bebeğinizin bezinin fazla küçük olduğuna dair işaretler:

• Bez bebeğin poposunu tam olarak kaplamıyor

• Bel veya baldırların etrafında kırmızı izler ve sürtünme izleri

• Bez tamamen ıslak

Daha büyük bezler, daha fazla emici maddeye sahip olduklarından daha fazla maddeyi içlerinde tutabilir. Fakat unutmayın, bebek bezleri büyük olduklarında da sızdırırlar. Parmaklarınızı kenarlardan geçirerek herhangi bir boşluk olmadığından ve bezin rahatça bel ve baldır kısımlarında bebeğinize uyduğundan emin olun. Bol duran bir bezi tercih ederseniz, boşluklar nedeniyle sızdırmayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sızıntılardan Kaçının

Her annenin en büyük kâbusu — yeni bebeğinizin vücudu, giysileri, saçları ve muhtemelen sizin üzerinize de kaka bulaşması. Sızıntılar genelde bezin mühürleme alanı yaratmanın daha zor olduğu arka tarafında yaşanır. Sızıntı olduğunda bezi suçlamak normaldir fakat pek çok durumda bezin boyutunun yanlış olması veya bezin doğru takılmamış olmasından ötürü meydana gelir. Bu kıpır kıpır bir bebeği taşırken veya aceleniz varken sık sık yaşanabilir. Ne yazık ki işin gerçeği, bu durumun yaşanabileceğidir, bu nedenle yanınızda bebeğiniz için yedek giysiler taşımayı unutmayın.

Çerez Onayı