Bebeğinize en uygun bezi bulmak

Beslemek, gazını çıkartmak, sallamak ve uyutmanın ötesinde bir anne yenidoğan bebek bakımı için en uygun bezin hangisi olduğunu da merak eder. Önerilerimizle en iyi bebek bezini seçmek gönül rahatlığıyla en iyi bezi seçebileceksiniz.

Tahmin edebileceğinizden çok daha fazla bebek bezi ölçüsü var. Bunlar arasında bebeğiniz için en doğru olanı nasıl bulabileceğinize ve ne zaman bir üst ölçüye geçmeniz gerektiğine ilişkin birkaç ipucu ve tavsiyeyi aşağıda bulabilirsiniz.

Sürtünme izlerine dikkat edin

Yenidoğan bebeğinizin bel çevresinde ya da kalçasının kenarlarında kırmızı çizgiler oluşuyorsa kullandığınız bez küçük demektir. Hareket etmeye başladığında sürtünme izlerine bakın. Sürtünmeden kaynaklanan izler gözünüze çarptığında bir büyük bedene geçmenin vakti gelmiştir.

Mızmızlanmaları dinleyin

Bebeğinizin mızmızlanmaları da size bu konuda yol gösterir. Belki de kullandığınız bez ona uygun değildir. Bezleyeceğiniz zaman huzursuzluk gösteriyorsa kullandığınız bezi gözden geçirin. Muhtemelen o bezle rahat etmiyordur. Bir üst bedene geçtiğinizde sakinleşiyorsa doğru yoldasınız demektir.

Sızıntı var mı?

Gereğinden küçük bir bez kullanıyorsanız mutlaka sızıntı olacaktır. Ayrıca bez bebeğin poposunun kuru kalmasını sağlamıyorsa, bir üst bedene geçmenin vakti gelmiştir. Bez göbekten aşağıya kayıyor ve poposunu tamamen sarmıyorsa bebeğiniz çoktan bir üst beden beze geçecek kadar büyümüştür.

Her yere bulaşmış mı?

Bedenine ve giysilerine bulaşmışsa bez bedeni küçüktür. Kakayı beze hapsetmek de bu durumda mümkün olmaz. Bir üst bedene geçmek gerekir.

Gereğinden fazla satın almayın

Bebekler hızla büyüdüklerinden b bezi depolamak hesaplı olmayabilir çünkü depoladığınız bezlerin bir kısmını kullanamayabilirsiniz. Yalnızca ihtiyacınız kadar bez almak bu durumda en iyisidir. Eğer elinizde eski beden ölçüsünde fazla bez varsa, ihtiyacı olan annelere dağıtabilirsiniz.

Doğru beden ölçüsünde bez kullanmak hem bebek sağlığı için hem bebeğinizin rahat etmesi için çok önemlidir.

Emicilik

İyi bir bebek bezi ıslaklığı bebeğin cildinden uzakta tutarak onu kızarıklığa, tahrişe ve isiliğe karşı korumaya destek olur.

Yumuşaklık ve Esneklik

Yumuşak bir yüzey ve esnek kenarlar bebeğin hassas cildini nazikçe korur ve onun hatlarına rahat biçimde uyum sağlar.

Islaklık Göstergesi

Bebek bezi üzerindeki çizginin sarıdan maviye dönmesi bebeğinizin altını değiştirme vaktinin gelmiş olabileceğini size bildirir.

Yenidoğanlar için tasarlanmış

Bebek bezinin ön tarafında yer alan ve göbek deliğini açıkta bırakan bir oyuk sayesinde cilt havayla devamlı olarak temas eder. Böylece göbek bağı kuru kalır ve daha hızlı iyileşir.

Anneler için ipuçları

Yenidoğanların günde ortalama 7-8 bebek bezine ihtiyaçları olacaktır.

İlk birkaç haftadan sonra bebeğiniz günde sadece 5-6 bebek bezine ihtiyaç duyabilir.

Yenidoğanların hızlı büyüdüğünü ve birkaç hafta sonra bir üst bedene geçmeniz gerekebileceğini unutmayın.

Çerez Onayı