Yaygın çocukluk hastalıkları: Çözüm ve tedavi

Soğuk algınlığı

Grip muhtemelen çocuğunuzun en sık yakalandığı hastalıktır. Ortalama olarak yedi yaş altındaki bir çocuk yılda yedi ila on kez grip olur, her biri de bir ila iki hafta sürer. Altı ayın üstündeki çocuklarda, kulak ağrısı, boğaz ağrısı veya bir-iki günden uzun süren 39 derece üstünde ateş yoksa doktora görünmelerine gerek yoktur.

Bir başka genel bilgi: Soğuk algınlığının tedavisi yoktur. Araştırmalar, dekonjestanların ve öksürük şuruplarının belirtileri azaltma ya da grip süresini kısaltmada çok etkili olmadığını göstermektedir. Basit bir grip için antibiyotikler de geçerli değildir ve hatta daha ileri yaşlarda çocukta dirençli bakterilerle enfeksiyona neden olabilirler. Çözüm: Bol sıvı tüketme ve dinlenme.

Ateş

Bu durum bir gribe veya virütik ya da bakteriyel başka bir hastalığa eşlik edebilir. Ateşi olan çocuğunuzu doktora götürmeden önce başka belirtiler ya da şikâyetler ortaya çıkıp çıkmayacağını görmek üzere genellikle bir ya da iki gün bekleyebilirsiniz. Çocukta ateşle birlikte havale geçirme geçmişi yoksa genellikle 38 derece altındaki ateşlerin tedavi edilmesine gerek yoktur. Yemek yemesi ve uyuması nispeten iyi durumdaysa ve biraz da olsa oyunlara ilgi gösteriyorsa izleyip bekleyebilirsiniz.

İshal

Küçük çocuklarda hiç de şaşırtıcı olmayan bir şekilde ishal, çoğunlukla virüslerden kaynaklanır. Şiddetli veya uzun süreli olduğunda tehlikeli ve önlenebilir bir durum olan sıvı kaybına yol açabilir. Çocuğunuzda her bir ila iki saatte bir sekiz saatten uzun süreliğine sulu bağırsak hareketleri varsa doktorunuza danışmanız gerekir. Günde altıdan az ishal olayı yaşanıyorsa ve çocuğunuz bol miktarda sıvı tüketip makul ölçüde oyunlara ilgi gösteriyorsa doktora danışmadan önce iyileşip iyileşmediğini görmek için bir ya da iki gün bekleyebilirsiniz. Tolere edebildiği ölçüde normal beslenmesine devam edin, ama kızarmış yiyecekler veya fasulye ya da brokoli gibi fiber açısından zengin gıdalardan kaçının.

Eylem zamanı

Çocuğunuz altı yaşından küçükse ve 24 saat içinde dört kereden az idrara çıkıyorsa, susuzluk çekiyorsa, kuru dudakları varsa, ağladığında daha az gözyaşı döküyorsa ve önemli ölçüde halsizse sıvı kaybı yaşıyordur. Kan veya irin içeren yumuşak dışkısı varsa veya 39,5 derece üzerinde ateşi varsa doktorunuza danışın.

Nasıl yardım edebilirsiniz?

Üç yaşının üstündeki çocuklar ishal olmaktan utanabilirler. Çocuğunuza bu durumun pek çok çocuğun başına geldiğini söyleyin ve altına kaçırırsa ona kızmayın. Poposu tahriş olursa iyice temizleyin ve ince bir kat vazelin ya da çinko oksit içeren bir merhem sürün. Bir pipet yardımıyla oda sıcaklığında sıvılar tüketmek, banyoya hızla koşmasını gerektirmeden sıvı kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Önlemler

Tüm hastalıklara engel olabilsek ne güzel olurdu. Her ne kadar bu imkânsız olsa da çok sayıda sık yaşanan hastalığı azaltmak mümkündür. Elleri güzelce yıkamak en iyi yoldur. Çocuğunuza yemekten önce, tuvaleti kullandıktan sonra ve burnunu sildikten sonra ellerini yıkamasını hatırlatın. Alınabilecek diğer önlemler arasında çocuğunuza düzenli bir uyku alışkanlığı kazandırmak, çok çeşitli sağlıklı gıdalar vermek ve bol bol fiziksel aktivitede bulunmasını sağlamak sayılabilir.

İyi taraf

Olumlu tarafta çocuklukta yaşanan küçük hastalıklar çocuğun, tüm ömrü boyunca bir kazanç olacak olan güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmasına yardımcı olur. Buna ek olarak küçük hastalıklar genellikle çocuğunuzun vücudunu, mikropların ne olduğunu ve iyileşmenin nasıl gerçekleştiğini öğrenmesi için birer fırsattır. Burnun neden aktığı ve kakanın neden bu sık çok geldiği muhtemelen çok ilgisini çekecektir. Çocuğunuzun vücudun nasıl işleyip iyileştiğini, bugünün nasıl dünden daha iyi olduğunu ve başka kimlerin hasta olup şimdi iyileştiklerini anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Bu, kendi hakkındaki algısını geliştirecek ve hastalıkların, hayatın yönetilebilir bir parçası olduğunu anlamasını sağlayacaktır. Okul öncesi çağdaki çocuğunuza bu şekilde yardımcı olmak, öğrenip büyümesine yardımcı olacaktır.

Sarılmayı unutmayın

Hastalıklar, daha fazla yastık, ateşli alınlar için soğuk bezler, lezzetli tavuk çorbası ve anne ya da babadan özel sırt masajları gibi çocuğunuzun özel aile davranışları görmesini sağlar. Çocuklar, çoğunlukla daha fazla sarılarak ve daha fazla şımararak daha küçük yaştaki davranışlarına döneceklerdir. Bebeklerine bebek gibi davranabilecekleri için bu kısmı anne-babalar da sever. Sarılma zamanını özel bir zaman haline getirin ve bu fırsatın tadını çıkarın. Kısa süre sonra her şey normale dönecek!

Çerez Onayı