A85

Mide sorunlarının en yaygın belirtilerinden biri ishaldir. Fakat çoğu bebeğin, özellikle de anne sütü emen bebeklerin normal olarak dışkısı daha sıvı ve incedir. İkisi birbirine karıştırılmamalıdır. 

Bulaşıcı ishal, yazın daha yaygın olan virüslerden kaynaklanır ama herhangi bir zamanda da olabilir. Bu enfeksiyonlar genellikle birkaç gün sürer, sadece zamana bırakmanız gerek.

Bebeğinizin sıvı kaybı yaşamamasını için:

Burada kilit, çok iştahı olmasa veya çok susamış görünmese de bebeğinize bol miktarda sıvı vermektir. İshali hafifse beslemeye devam edin. Gün boyunca küçük porsiyonlar halinde fiber pektin içeren hazmı kolay yiyecekler verin. Elma sosu, pirinç, muz ve patates püresini deneyin. Mamayla besliyorsanız karışıma ekstra 30 ila 60 gram su ekleyerek mamayı hafif seyreltin. Gereken tuzu içermediği için çaydan ve meyve sularından kaçının. Bunlar, yüksek tuz içerikleri yüzünden sıvı kaybını artırabilir. Bebeğinizin kakası özellikle sık ve sıvıysa (örneğin saatte bir ve bebek bezinden sızacak şekilde), normal beslenme düzenine dönmeden önce doktorunuzun her bir ya da iki saatte bir 30 ila 60 gram elektrolit solüsyonu vermesi gerekebilir.

Yardım isteyin

İshal iyileşmiyorsa doktorunuza danışın. Uzman bir doktordan açık talimatlar almadan çocuğunuza ishal ilacı vermek son derece tehlikeli olabilir. Bu tedaviler ciddi bağırsak hareketi durmalarına ve yavaşlamalarına neden olabilir.

Bilginiz olsun: İshal hemen her zaman bez bölgesinde cilt tahrişine neden olur. Bebeğinizin altını sık sık değiştirin ve hızlı akan dışkının yakıcı özelliklerinden cildi korumak için bölgeye vazelin veya çinko oksitli bir merhem sürün ya da kaplamasında emdirilmiş vazelin olan bir bebek bezi kullanın.

Ne zaman yardım istemeli

Doktora ne zaman danışmak gerektiğini bilmek zordur, ama çocuğunuz aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa derhal çocuk doktorunuza danışın:

• Kuru bir ağız, gözyaşı olmaması, koyu renk idrar veya çok hasta davranması

• İrin veya kan içeren ya da siyah veya sürekli yeşil renkte dışkı

• Sekiz saatten uzun süreyle ishale eşlik eden kusma

• İshale eşlik eden yüksek ateş veya ciddi karın ağrısı.

Küçük karın şikâyetleri, küçük çocuklarda sık görülür. Acil servis ziyaretlerinden, hastaneye yatmaktan ve uzun süreli rahatsızlıklardan kaçınmak için bunları evde nasıl idare edeceğinizi bilmeniz önemlidir. Kısa süre içinde çocuğunuz kendini daha iyi hissedecektir!