A53

Zor ve acılı bir şekilde dışkı geçişi olan kabızlık, okul öncesi çocukların yüzde üçünü ve okul yaşındaki çocukların yüzde bir veya ikisini etkileyen yaygın bir sorundur. Çocuğunuzun normal düzeni bu ise her birkaç günde bir büyük tuvalete çıkmak anormal değildir. Öyle ki üç-dört yaşındaki çocukların yüzde 96'sı, inanılmaz bir çeşitlilikte büyük tuvalete çıkma düzenine sahiptir: Günde üç kereden haftada üç kereye kadar.

Neler kabızlığa neden olur?

Kabızlığın temel sebebi, aşağıdakilerden herhangi biri olabilir:

• Beslenme. Fiber açısından zengin gıdaların yeterince tüketilmemesi.

• Davranış. Çocuğunuz, tuvalet eğitimine başladığınız dönemde büyük tuvaletini kontrol etmeyi denemiş olabilir.

• Acıya tepki. Tek bir acı vere bağırsak hareketi, çocuğunuzun kaka yapmaktan korkmasına ve bu hareketi tutmasına neden olabilir. Esas sebep ne olursa olsun kaka rektumda durmakta, gittikçe büyüyüp sertleşmektedir. Her bir geçiş can acıtır ve çocuk rahatlamayı ve vücudunu doğal akışına bırakmayı reddettikçe sorun giderek büyümeye başlar.

Taşma ya da kaçırma

Kabızlık bir süre devam ettiğinde bazen yumuşak dışkı eski, sert olanı aşarak taşar. Yarı sıvı, hatta ishal gibi görünen dışkı kalıntıları çocuğunuzun iç çamaşırına bulaşabilir. Bu taşma kaçırma adı verilen ishal benzeri durum makul bir bağırsak hareketi olmadığı gibi çocuğunuzun kontrolünde de değildir. Bununla birlikte özellikle çocuğunuzu sosyal açıdan etkiliyorsa bir şeyler yapılması gereken bir durumdur. Kabızlıkla ilgili ne yapmalı?

Kabızlıkla ilgili bazı fiziksel ve tıbbi sorunlar olabileceği için bunları elemek üzere çocuk doktorunuza veya aile hekiminize danışmak iyi bir fikirdir. Çocuğunuzun muhtemelen kapsamlı testlere ihtiyacı olmayacaktır; temel olarak doktorunuz sorunun geçmişini gözden geçirecek, çocuğunuzun boyunu ve kilosunu ölçecek ve genel bir fiziksel muayene yapacaktır. Doktorunuz rektumun içini bir parmakla kontrol etmek isteyebilir, bunu nazik bir şekilde yaparsa travmaya sebep olmaz. 

Bağırsağı yeniden eğitin

İlk adım, sert dışkının çıkmasına yardımcı olmaktır. Bunun için çeşitli seçenekler mevcuttur. Çocuk doktorunuz gliserin fitili ile başlayabilir veya pediatrik lavman hazırlığı önerebilir. Yumuşak dışkıyı korumak için çocuğunuzun birkaç hafta, hatta birkaç ay boyunca dışkı yumuşatıcı bir madde kullanmasını isteyebilir. Amaç, bağırsağı yeniden eğitmek: gerilmiş ve tembel ince bağırsak duvarlarına tekrar güç ve sıkılık kazandırmak üzere düzenli bağırsak hareketleri programı oluşturmaktır.

Fiber ekleyin

Çocuğunuzun beslenmesini inceleyin. Aşırı miktarda süt içen veya meyve, sebze tam taneli tahıl ve ekmeklerden kaçınan çocukların beslenmesinde çok az fiber var demektir. Yapabileceğiniz her şekilde fiber ekleyin: muz yerine elma ve armut, çikolatalı gofret yerine granola, normal kurabiye yerine yulaf ezmeli kurabiye ve beyaz ekmek yerine tam buğday ekmek. Lezzetli bir sosun yanında çiğ sebzelerden oluşan bir atıştırmalık da sebze yedirmek için iyi bir hiledir. Yemek seçen çocuklar için çocuk doktorunuz bir fiber takviyesi önerebilir.

Ödüle odaklanın

Kakasını tuttuğunu veya deneme konusunda çekimser davrandığını gördüğünüzde çocuğunuzu cezalandırmaktan veya kızgınlığınızı ya da memnuniyetsizliğini dile getirmekten kaçının. Bunun yerine tuvaletini yaptığı zaman ödüllendirin. Her ne kadar kramplar ve az miktarda kan kabızlığın bir parçası olsa ve endişelenecek bir konu olmasa da çocuğunuzun karnı aniden şişerse, hem kusuyor hem de kabızsa veya önemli oranda kan veya ağrı varsa derhal doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Son olarak kabızlığın küçük çocuklarda, özellikle de yemek seçen çocuklarda sık görülen bir sorun olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun beslenme şeklini değiştirmek, sorunu düşündüğünüzden daha kolay çözebilir!