Evinizi bebeğe uygun hale getirmek

Göz açıp kapayıncaya kadar bebeğiniz sabit durmaktan hareket halindeki küçük bir insana dönüşmüştür. Tüm bu yeni hareket becerileri –yuvarlanma, kayma, sürünme, hatta tutunarak ayağa kalkma –kolaylıkla ve çoğunlukla sırtınızı döndüğünüz zaman bir şeylerin içine girebileceği anlamına gelir. Artık bir şeyleri kavrayıp hareket ettirmede daha iyi olduğu için evinizi bebeğe karşı zararsız duruma getirme vakti gelmiştir.

İşte kapakları sabitlemenize yardımcı birkaç ipucu:

  • Eşyaları el altından çekin Ev aletleri, kırılacak eşyalar ve kablolar, çocuğun erişim alanından ve banyo yapma ile bez değiştirme alanlarından uzaklaştırılmalıdır.

  • Bez değişimi için alçağa inin Bebeğinizin bezini daha alçak bir yüzeyde, –hatta kayıp düşemeyeceği – bir yer olan zeminde değiştirmeye başlayın. Alt değiştirme masası kullanmaya devam ediyorsanız bezini değiştirirken elinizi bebeğinizin üzerinden hiç ayırmayın.

  • Beşiği temizleyin Destek alıp çıkamaması için büyük pelüş oyuncakları, tamponları ve yastıkları bebeğinizin yatağından uzak tutmaya devam edin .

  • Düşmeleri önleyin Üst tırabzanın üstünden düşmemesi için beşik tabanını/şilte desteğini alçaltın.

  • Keskin köşelere dikkat edin. Can acıtıcı vuruklar ve sıyrıklar olmaması için masa kenarlarına köşe korumaları yerleştirin.

  • Merdivenleri engelleyin Arkanızı döndüğünüzde tırmanmaması veya aşağı inmemesi için merdivenlerin üst ve alt kısmına bariyerler yerleştirin.

  • Elektrik Minik parmakları için çok küçük olsa bile elektrik prizlerini örtün. Elektrik çarpması riskinden kaçınmak en iyisidir. 

  • Dolap kapağı mandalları kullanın İlaç, temizlik ürünleri, bardaklar vs. gibi tehlikeli veya kırılabilir eşyalar içeren dolaplardan çocuklarınızı uzak tutun.

Bebeğinizin bu dünyayı her gün daha dazla keşfetmesini izlemek heyecan vericidir, ama bu aynı zamanda potansiyel tehlikelere daha fazla maruz kaldığı anlamına gelir. Evinizi çocuklar açısından doğru şekilde zararsız duruma getirmek için adımlar atarak çevresini güvenle keşfetmesini sağlarsınız.

Çerez Onayı