Bebeğe ne zaman Katı Gıda verilir?

Artık bebeğiniz büyüyor, sadece süt içmekten fazlasını istiyor. Bebeğinize katı besinler vermek için en iyi zaman nedir? Önce hangi besinler verilmelidir? Aylardır bebeğiniz sadece anne sütüyle ya da formül mamalarla beslendi. Fakat artık daha büyüdüğüne göre sütten başka şeyler de yemek ister. Bebeğinize katı besinler vermek için en iyi zaman nedir? Önce hangi besinler verilmeli?

Ne Zaman Başlamalı:

En son öneriler, bebeğiniz yaklaşık olarak 4-6 aylık olduğunda katı besinlere başlaması yönündedir. Anne sütü daha uzun süre bebeğinizin başlıca besini olmaya devam etmelidir. Kendi aile büyüklerinizin önerilerine rağmen, katı besinlere geçerken aceleye gerek yok ve 6 aydan önce bebeğinize katı besin vermek gece boyunca uyumasına yardımcı olmayacak. Çocuğunuzun katı besinlere başlama yaşının zekası üzerinde ne şimdi ne de gelecekte etkisi yok.

Katı besine geçme sinyalleri:

Bebeğiniz şunları yaptığında katı besinlere hazır olabilir: 

• Başkalarının yediklerine ilgi gösterirse. 

• Diğer kişilerin yediğini gördüğünde ağız hareketleri yaparsa. 

Anne sütü içtikten veya mama yedikten sonra hala açsa. 

• Onu beslediğiniz zaman diliyle kaşığı itmiyorsa. 

• Kafasını kendisi yukarıda tutuyorsa. 

• Biraz destekle kolaylıkla dik oturabiliyorsa.

Hazırlanma:

Bebeğinizi katı besinlere başlatırken yavaş olun ve her seferinde bir besin verin. Her hafta yeni bir besin vermek bebeğinizin özel bir besine reaksiyonunun olup olmadığını veya hassas olup olmadığını görmeniz için size zaman verir. Besin reaksiyonları yüzde veya bez bölgesinde kızarıklıkla, kusmayla veya sulu dışkılamayla kendini gösterebilir. Bebeklerin yetişkinlerin yediği şekere veya tuza ihtiyacı yoktur. Dolayısıyla size tatsız gelse bile bunları yemeğine eklemeyin. Katı besinleri vermeye her zaman bir kaşıkla başlayın, şişeye koymayın.

Tahılla Başlayın:

Pek çok bebek tek bebek tahılıyla başlar. Bu, genellikle sindirimi kolay olan pirinç tahılıdır. Anne sütü, mama veya suyla karıştırıldığında tahıl mükemmel bir demir ve B vitamini kaynağıdır. Yeni katı besinin yenmesini kolaylaştırmak için ince bir lapa halinde hazırlayıp pirinçten sonra yulaf ezmesi ve arpa gibi diğer tekli tahılları deneyebilirsiniz. Bebeğinize, kucağınızda veya bebek sandalyesinde oturup ve bir seferde küçük bir kaşık dolusu yemek verdiğinizde içme fikrinden ziyade yeme fikrine alışma şansı olur. Muhtemelen başta toplam olarak sadece birkaç çay kaşığı kadar yer. (Tabii ki halen anne sütü vermeye de devam edeceksiniz.) Eğer çıkarırsa veya başını çevirerek besini reddederse hazır olmayabilir. Başka bir hafta tekrar denersiniz. Bir bebeği yemesi için zorlamayın. Sonunda bir beslenmede yaklaşık yarım fincan kadar demirle güçlendirilmiş tahıla ihtiyacı olur.

Önce Sebzeler, Daha Sonra Meyve:

Tatlı mısır ve havuç gibi sarı sebzeler yeşil sebzelerden daha tatlı olduğundan, bebeğinize ilk olarak fasulye ve bezelye gibi yeşilleri vermeyi düşünün. Eğer tatlı olanların tadını alırsa bir daha yeşillere şans tanımayabilir! 

• Pancar, turp, lahana ve brokoli gibi lahana sebzelerinden bebeğiniz 1 yaşında olana kadar kaçının. Bu sebzeler daha küçük olan bir bebek için çok fazla nitrat içerir. 

• Bebeğiniz besinleri reddedebilir. Bu yaşta ne isterse onu yiyecektir. Daha fazla yemesi için onu zorlamayın yoksa ileride yeme problemleri geliştirebilir. 

• Tamamen püre haline getirilmiş pişirilmiş sebzelerle başlayın. Pek çok bebek meyveleri sever. Fakat bazı meyveler ve sınırsız meyve suları bebekler için uygun değildir. 

• Turunçgillerden kaçının. Bebeğinizin midesi için çok asidik olabilir. Alerjik bir reaksiyonu da tetikleyebilirler. Bunları vermek için bebeğinizin iki yaşında olmasını bekleyin. Pek çok pediatrist ikinci yıla kadar turunçgil sularının da geciktirilmesini önerir. 

• Bazı elma suyu tipleri şeker ve baharat katkılıdır. Bunlardan uzak durun. 

• Bebeğinize her gün en fazla 120 ml taze sıkılmış meyve suyu verin. • Ona meyve suyu verdiğinizde bir biberondan ziyade fincan kullanın. Biberondan meyve suyu içen bebekler çok fazla içme eğiliminde olup bunu anne sütü, formül mama veya diğer besinlerin yerine koyarlar.

Et Nerede?

Et genellikle bebeğiniz 6 aydan itibaren verilir. Pişmiş etin çok iyi kesilmiş, doğranmış veya ezilmiş olması gerekir ve sebzelerle karıştırılırsa daha iyi gider. Eğer bebeğinize et vermemeyi tercih ederseniz demirce güçlendirilmiş bir tahıl veya onu formülle besliyorsanız demirce zenginleştirilmiş bir formül mama aldığından emin olmalısınız. Yumurta sarısı ve fasulye diğer demir kaynaklarıdır. Bazı bebekler yumurta beyazına alerjik olabilir.

Bebek Besininin Temelleri:

İlk kez yemek yiyen bebekler için besinlerin yumuşak, pürüzsüz ve süzülmüş olması tavsiye edilir. Piyasada bebeğinizin yaşına uygun pek çok iyi seçenek bulunuyor. Katkı maddesi içeren bebek besinlerini satın almayıp etiketleri çok dikkatli okumanız önemli. Kendi bebek mamanızı yapmayı tercih edebilirsiniz, pişirilmiş meyveleri ve sebzeleri iyice pürüzsüz olana kadar bir besin işleyiciden geçirebilirsiniz. Kendi mamanızı hazırlarken tüm besinlerin ve kullandığınız mutfak aletlerinin çok temiz ve iyice durulanmış olduğundan emin olun. Bebek mamasını doğrudan kavanozdan kaşıklamayın, az bir miktarı bir kaseye veya tabağa koyarak bebeğinizi besleyin. Bu yöntem kavanozda kalan besinin bozulmasını önler çünkü bebeğinizin ağzındaki enzimler kaşığın üzerinde kalır. Tuz bebeğiniz 12 aylık olana kadar mamasına katılmaz. Ancak doğal tuzları içeren çeşitli besinler sağlanmalıdır. Dengeli bir bebek maması beslenme şekli büyüyen bebeğinize yeterli miktarda tuz sağlar.

Elle Yenen Besinler:

8 veya 9 ay civarında bebeğiniz kavramada ustalaşmaya başlar, küçük şeyleri kaldırmak için işaret ve başparmağını kullanır. Aniden kendilerini beslemeyi severler. Bu süreç elle yenen besinleri vermek ve bebeğinizin kendi beslenmesinin bir parçası olmasına izin vermek için ideal zamandır. Bebeğiniz otururken ona birkaç parça besin verin. Bunları ulaşabileceği bir yere koyun. Eğer onları bir tabağa veya kaseye koyarsanız kabı yere atmasına hazır olun! Bu onun için eğlencenin bir parçasıdır. Bebeğinizi zorla beslemeyin! Yeteri kadar yediğinde ağzını kapatacak, dönecek, mamayı tükürecek veya tamamen fırlatacaktır. Bu noktada beslemeyi durdurup “tamam bitti” deyin, onu temizleyin ve yere koyun. Ne kadarına ihtiyacı olduğunu o bilir.

Elle Yenen Favori Besinler:

Lezzeti kanıtlanmış bası favori yiyecekler:

 • Küçük tahıl parçaları

 • Krakerler veya etimekler (tuzsuz) 

• Kekler 

• İyi pişirilmiş veya buğulanmış küçük sebze parçaları 

• İri muz parçaları veya soyulmuş, çok olgun armut veya şeftali parçaları veya konserve meyve 

• Çırpılıp yağda pişirilmiş yumurta veya küçük bir yumurta (katkı maddesi yok) 

• Küçük peynir küpleri 

• Pişmiş makarna parçaları 

• Küçük ekmek parçaları

Besin Uyarıları:

Belli bazı besinler bebekler ve çocuklar için boğulma tehlikesi taşır. Bunları çocuğunuza vermeyin:

• Sosisli sandviçler veya hamburgerler

• Bütün üzüm taneleri, zeytinler veya diğer küçük yuvarlak besinler • Sert şekerler, jelibonlar 

• Kabuklu kuruyemişler 

• Küçük, sert besinler 

Tıkanmasını önlemenin en iyi yolu bebeğinizi yemek yediği zaman gözetim altında tutmaktır. Bu şekilde bir kaza gerçekleşmeden önleyebilirsiniz. Yemeğini her zaman otururken ve yüksek sandalyesine bağlanmış haldeyken vermeniz bu sebeple önemli…

Bebeğiniz ilk yaşına yaklaştıkça süzülmüş besinleri aşama aşama daha yoğun içerikli besinlerle değiştirin. Eğer bebeğiniz artık mamasında yumuşak topaklar olmasına alışırsa, daha sonra çeşitli besinleri kabul etmeye daha yatkın olur. Çıkarırsa veya öksürürse durup bir veya iki hafta sonra tekrar deneyebilirsiniz. Bebeğinize ailenizle yemek yerken kendi tabağınızdan yumuşak yiyecekler vererek alıştırma yapmasına izin verin. Sizin yediğiniz şeyi denemekten hoşlanır. Ve yemek zamanlarının sosyal zamanlar olduğunu ve ailenin bir parçası olduğunu öğrenir. Kendi yemeğinizi hazırlarken herhangi bir yumuşak besine tuz, şeker veya baharat eklemeden önce çocuğunuz için de küçük bir parça ayırabilirsiniz. İyi seçimler arasında pişirilmiş sebzeler, muz parçaları veya makarna yer alır. Bu besinlerin süzülmesine veya ezilmesine gerek yoktur: sadece yumuşaktırlar ve belki de ezilmişlerdir.

Dişlerin Önemi Yok:

Bu besinleri vermek için dişlerinin çıkmasını beklemeye gerek olmadığını hatırlayın. Azı dişlerinin çıkması bir yıl veya daha fazla zaman alır. Ona verdiğiniz besin yumuşak olduğu sürece diş etlerini kullanabilir.

Çerez Onayı