Katı gıdalara başlama: adım adım yapın

Katı gıdalara başlama: adım adım yapın

En azından önümüzdeki birkaç ay daha anne sütü ve bebek maması bebeğinizin beslenmesinin en önemli kısmını oluştursa da artık katı gıdaları tanıtma zamanı gelmiştir. Yavaş başlayın. Yetişkinler, yemeklerde çeşitten hoşlanır, ama bir bebeğin sadece yemek yemeye alışması gerekir.

Aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

 • Bulamaçla ile başlayın Takviyeli sıcak bulamaç iyi bir demir ve B vitamini kaynağı olmasının yanı sıra bebeğinizin ihtiyacı olan kalorileri de sağlar. Günde iki kez bir kaşıkla az miktarda basit bulamaçlar (anne sütü ya da mamayla karıştırılmış pirinç veya arpa) yemek, bebeğinizin katı gıdaları nasıl yiyeceğini öğrenmesine yardımcı olur.
 • Önce sebzelere, sonra meyvelere geçin
  Tatlı gıdaları vermeyi ertelerseniz bebekler sebzeleri daha kolay sevecektir. Öğlen taze fasulye veya bezelye püresi gibi sebzeler vererek başlayın; zamanla sabahları elekten geçirilmiş veya ezilmiş meyve (muz, sade tatlandırılmamış elma sosu) ekleyin.
 • Alerjilere dikkat edin
  Bebeğinizin bir önceki gıdaya duyarlı olmadığından emin olmak için yeni menüler vermeden önce beş ila yedi gün bekleyin.
 • Yemek zamanlarında bebeğinizi kucağınızda veya bir mama sandalyesinde dik durumda tutun
  Küçük bir kaşık kullanın. Dilini çıkarıyorsa birkaç kere daha deneyin, olmuyorsa birkaç hafta sonra tekrar deneyin. Olgunlaştıkça dil itimi duracaktır.
 • Bulamacı bir şişede vermekten kaçının
  Bebeğinizin katı gıdalarda ağzını nasıl kullanacağını öğrenmesi gerekiyor.

Bebeğinizi beslerken sabırlı olun ve zamanla yemek yemeyi öğreneceği konusunda içinizi rahat tutun. Hepimiz bu yollardan geçmedik mi!

Bunları okudunuz mu: