Uyku eğitimi: iyi bir yatma zamanı rutini

Uyku eğitimi: iyi bir yatma zamanı rutini

Bebekler ve çocuklar, alışkanlık insanlarıdır, bu yüzden bir alışkanlığın tahmin edilebilirliği hoşlarına gider. Her gece yatağa gitmeden önce aynı basit görevlerin yapılması, her şeyin güvende olduğunu ve artık uykuya dalma vakti geldiğini göstermeye yardımcı olur.

İşte kolay bir uyku zamanı alışkanlığı için ipuçlarımız:

 • Tutarlılık her şeydir
  Bir uyku zamanı alışkanlığı başlatıp düzenli olarak uyguladığınızda artık bunu beklemeye başlayacaklardır. Katılan herkes açısından yapılabilir olması için bunların süresini 30 dakika veya daha kısa tutmaya çalışın.
 • Basit olsun
  Siz evden uzaktayken bile takip edilebilmesi için uyku zamanı alışkanlığını basit tutun. Sıcak bir banyo, bir uyku zamanı masalı, özel bir şarkı, üstünü örtme ve iyi geceler öpücüğünü dahil edebilirsiniz.
 • Uyku zamanı hatırlatıcıları
  Yürümeye başlayan çocuklar için uyku zamanının yaklaştığına dair birkaç hatırlatıcının olması faydalıdır; çocukları aniden zorlamak, oyun oynamayı bırakma konusunda daha isteksiz olmalarına neden olacaktır.
 • Işıkları kapatın
  Bu, çocuğunuzun gece ve gündüz arasındaki farkı ayırt etmesine yardımcı olur. Çocuğunuz uyanırsa ve hâlâ karanlıksa demek ki hâlâ ‘gecedir’.
 • Esnek olun
  Çocuğunuz hastaysa ve ekstra bir masal daha istiyorsa kuralları biraz esnetebilirsiniz – sadece tüm alışkanlığı bütünüyle bozmamaya çalışın. Uyku zamanı her ikiniz için de özeldir, bu yüzden kaynaşma ve kucaklaşma zamanının tadını çıkarın!
 • Bir cezaya dönüştürmekten kaçının
  Uyku zamanı alışkanlığını özel tutmaya çalışın, bu yüzden bir ceza olarak kullanmaktan kaçının.

Her uyku zamanının tadını çıkarın: her ne kadar bazen zorlu bir iş olsa da kesinlikle eşsiz bir kaynaşma deneyimidir!

Bunları okudunuz mu: