Bebekli Aileler için Tatil Tavsiyeleri

Ailecek seyahat etmek siz ve çocuklarınız için heyecan vericidir ve bir ömür boyu sürecek anılar yaratır, yurt dışına bir maceraya çıksanız veya sadece büyükanneyi ziyaret edecek olsanız bile. Fakat bir yenidoğan, bebek veya yürüyen bir çocukla seyahat etmek, güvenli ve konforlu bir seyahatten emin olmak için biraz ekstra hazırlık gerektirir. Çocuklarınızla seyahat etmek için, bebek yolculuğu hakkında sıkça sorulan sorulara (uzun ve kısa) cevaplarımız, tüm gerekli konular ve diğer 37 önerimiz için okumaya devam edin!

Yenidoğan Bir Bebek İle Ne Zaman Seyahat Edebilirsiniz?

Bir yenidoğan ile seyahat etmek ne zaman güvenlidir? Yenidoğan ile seyahate çıkmadan önce sağlık uzmanınıza danışmak her zaman akıllıcadır. Sağlık profesyoneliniz, yenidoğan bebeğinizle seyahat edip edemeyeceğiniz hakkında, bebeğinizin yaşı ve sağlık durumunu göze alarak muhtemel spesifik bilgiler sunacak ve bunun yanı sıra bebek veya çocuklarla seyahat ile ilgili genel bilgiler paylaşacaktır. Küçüğünüz ile seyahate çıkacağınızda, aklınızda bazı güvenlik önlemlerini bulundurun. Çocuğunuzun bağışıklık sistemi henüz gelişme durumundadır, bu yüzden, özellikle uçuş esnasında veya bazı kalabalık lokasyonlarda şu koruyucu önlemler alınabilir:

sık sık elleri yıkama

el dezenfektanı kullanma

gözle görülür hastalığı olan yolculardan kaçınma.

Bu basit güvenlik önlemlerden farklı olarak, yenidoğan, bebek ve yürüyen çocuklarınız ile ilgili, küçücüğünüzü sağlıklı, güvenli ve konforlu tutacak daha fazla seyahat önerisi almak için okumaya devam edin.

Yenidoğan, Bebek veya Yürüyen Çocuk İle Seyahat İçin 37 Öneri

Yenidoğan, bebek veya çocuğunuzu seyahat ederken güvende tutmak ve ilgili herkes için yolculuğun konforundan emin olmanın birçok yolu bulunmaktadır. Seyahatten önce, özellikle yeni doğanlarda ve bebeklerde doktorunuza danışmak en iyisidir. Bebek ve yürüyen çocuklara göre yenidoğan ve erken bebekler biraz hassastır, bu yüzden bir yenidoğan ile seyahat etmek için uzmanların önerilerini değerlendirin. Bir yenidoğanla seyahat etmeyi bilmek aslında bir bebek veya küçük çocukla seyahat etmeyi bilmekten çok farklı değildir ancak yaş, stratejiyi etkiler. Örneğin, yürüyen bir çocukla seyahat etmek, yolculuğunuzda yapabileceğiniz farklı aktivitelere olanak sağlar! 2 yaşında bir çocuk ile seyahat etmenin, çocuğunuzun 3 veya 6 aylık olduğu zamana göre çok daha interaktif olduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir. Tüm bu noktaları değerlendirmek için, her yaştan bebekle seyahat hakkında 37 öneri derledik, ancak bazı öneriler yenidoğan gibi daha küçük bebeklere hitap ederken, diğer öneriler daha büyük bebeklere ve küçük çocuklara yönelik olabilir. Paris’e uçacak olsanız veya günlük bir gezi için arabaya biniyor da olsanız her yaş çocuğa hitap eden bu önerilerimiz, düşünmeye değerdir.

1. Aşıları Güncel Tutun

Uçakla, arabayla veya yurt dışında bir yere seyahat edilecek olursa olsun, bebeğinizin tüm gerekli aşıları olmuş olduğundan emin olun. Çocuğunuzu yaşamı boyunca veya seyahatlerinde sağlıklı tutmada, bir aşı planını takip etmek önemlidir. Eğer yurtdışına çıkmayı düşünüyorsanız, bazı ülkelerin ekstra aşılar gerektirdiğini göz önüne alın. Herhangi bir deniz aşırı seyahat planlamadan önce çocuğunuzun doktoruna danışmak isteyebilir veya genel bilgi için ulusal sağlık kurumları ile iletişime geçebilirsiniz. Erken çocukluk yıllarında, çocukların aşılarının tekrar veya devamları olabilir ancak bu öneri yenidoğan veya bebeklerle seyahat için de geçerli olabilir.

2. Çocuğunuzun Doktoruna Danışın

Çocuğunuzun doktorunun sizin bir dostunuz olduğunu ve harika bir bilgi kaynağı olduğunu hatırlayın. Bebek veya her yaştan çocuğunuzla seyahat ile ilgili sorularınız varsa iletişimde olmaktan çekinmeyin. Eğer bir yenidoğan ile seyahat etmeyi düşünüyorsanız doktorunuz bazı durumlarda beklemeyi önerebilir, örneğin bebeğinizin altta yatan bir sağlık durumu varsa veya prematüre doğduysa.

3. İlaçları ve Önemli Dokümanları Bir Arada Tutun

Maceranıza başlamadan önce, çocuğunuz evden uzaktayken ihtiyaç duyabileceği ilaçları yanınıza almayı unutmayın. Bebeğinizin aşı kartı, sağlık kartı veya pasaportu gibi evraklarını düzenli bir şekilde saklamak için bir dosya satın alabilirsiniz. Yenidoğan, bebek veya çocukla seyahat ediyorsanız, temkinli davranarak ihtiyaç duyabildiğiniz her şeyi yanınıza almak, en iyisidir!

4. Biraz Araştırma Yapın

Bebek veya çocuklarla seyahat için yer alan önerilerden en iyilerinden biri de önceden gerekli bilgileri toplamak ve bir araya getirmektir. Seyahat detaylarını araştırmanın yanı sıra, ayrıca konaklama ve etkinliklerle ilgili detayları da inceleyebilirsiniz. Bazı oteller, seyahat ederken kullanışlı olabilecek özellikler sunabilmektedir. Örneğin, bebeğinizi emziriyorsanız, fazla sütü saklamak için otel odanızda bir buzdolabına ihtiyaç duyabilirsiniz.

5. Ekstra Zaman Tanıyın

Bir yenidoğan veya herhangi bir yaştaki bir bebekle seyahat etmenin, daha fazla zaman alabileceğini her zaman hatırlayın (bazen daha da çok zaman!). Arabayı yerleştirirken, havaalanına girerken, güvenlik kontrollerinden geçerken, odanıza yerleşirken, dışarıda yemek yerken ve benzeri durumlarda erken başlamayı ve ekstra zaman tanımayı unutmayın. Tanınan bu ekstra zaman, rahat bir yolculuğa yer açarken, stresi minimumda tutmaya yardımcı olur.

6. Bebek İçin Gerekenleri Yanınıza Alın

Araştırmalarınız otel veya konaklama yerlerinin basit bebek ihtiyaçlarını sunduğunu ortaya çıkarmış olsa da ihtiyaçlarınızı alabildiğiniz kadar yanınızda getirmek en iyisidir. Örneğin, bir otel beşik sağlıyorsa, bu beşiğin güncel güvenlik gerekliliklerini sağladığından emin olmadığınız sürece, eğer imkanınız varsa kendi seyahat beşiğinizi getirmek daha iyi olacaktır. Bebeğiniz için diğer seyahat gereklilikleri arasında biberonlar, önlükler, bebek bezleri, ıslak mendiller ve emzikler yer alır. Bu malzemeleri kolay ulaşım için ayrı bir bebek çantasında tutun! Aşağıdaki bebek seyahat listemiz bu maddeleri ve fazlasını içeriyor.

7. Favori Oyuncakları veya Battaniyeleri Unutmayın

Bebeğiniz halen etrafındaki ortama alışmaya devam etmektedir, bu yüzden alışılmadık yerlerde rahatsızlığını yatıştırmak için tanıdık hatırlatıcılar götürün. Favori bir peluş oyuncak, tanıdık bir çıngırak veya evin kokuları bebeğinizi ve çocuklarınızı seyahat esnasında konforlu kılmak için mucizeler yaratabilir, bu yüzden Bay Tavşan’ı (veya başka bir “sevgili” oyuncağını) evde bırakmayın!

8. Oto Koltuklarını İki Kez Kontrol Edin

Yeni doğan, bebeğiniz veya yürüyen çocuğunuzla, arabada veya uçakta seyahat ediyor olun, güvenliğiniz için kullandığınız tüm oto koltuklarını iki kez kontrol edin. Oto koltuğunuzun ömrünü doldurup doldurmadığını kontrol etmek için son geçerlilik tarihini kontrol edin ve koltuğun doğru olarak kurulduğundan emin olun.

9. Beslenme ve Uyku Rutinlerini Uyumlu Tutun

Bebeklerle seyahat ederken, özellikle yenidoğan ve küçük bebeklerle, beslenme ve uyku rutinlerini düzenli tutmak önemlidir, farklı zaman dilimlerine geçerken bile. Çocuklar için yeni rutinlere uyum sağlamak zordur, bu yüzden biraz süreklilik mucizeler yaratır. Eğer birçok zaman dilimi içerisinde ilerliyorsanız, aynı beslenme saatlerine sadık kalmak imkansızdır ancak planınızı aşama aşama ayarlamayı deneyebilirsiniz. Ancak önemli olan, saatten bağımsız olarak bebeğinizi acıktığında beslemek ve kendinize biraz rahatlık tanımaktır.

10. Bir İlk Yardım Seti Getirin

Mutlaka alınması gerekenler listenize ek olarak, seyahat sırasında bebeğinizin ilk yardım setinin olması da oldukça yardımcıdır. Bir seti arabada, bebek çantasında veya bebeğinizin valizinde tutabilirsiniz. Bebek çantasında tüm ihtiyaçlarınız mevcut mu? Belirlemek için aşağıdaki testimizi çözün!

11. Ellerinizi Sık Yıkayın

Yukarıda kısaca bahsedilmiş de olsa bu bir yenidoğan veya her yaştan çocukla seyahat ederken en çok dikkat edilmesi gereken önerilerden biridir ve bir hatırlatmayı hak eder! Bebeğinizin vücudunun doğal bağışıklık savunmalarını halen oluşturduğundan, soğuk algınlığı, nezle veya diğer enfeksiyonlara yakalanmaya daha yatkın olabilirler. Seyahat esnasında bebeğinizi taşıyacak ve çocuğunuzun elini tutacağınızdan, ellerinizi sık olarak yıkamak ve bir dezenfektan kullanmak sizin için iyi olacaktır.

12. Sıvı Tüketin

Genel olarak seyahat etmek, özel olarak uçak seyahat, vücutta sıvı azalmasına sebep olur. Sıvı alımına dikkat etmek, kendiniz ve çocuğunuz için sağlıklı ve uyanık kalmak anlamına gelir. Yenidoğanınızın sıvı alımını sağlamak için, onu daha sık besleyebilirsiniz (eğer ihtiyaç duyuyorsa), ve daha büyük bebek ve çocuklar da gün içerisinde su yudumlamaya ihtiyaç duyacaktır. Eğer bebeğinizin ishali varsa, ki bu seyahatlerde sıkça görülür, sıvı tüketimi ayrıca çok önemli hale gelir.

13. Tek Kullanımlık veya Hibrit Bezler Getirin

Seyahat ederken, hiçbir şey tek kullanımlık bebek bezlerinin rahatlığının üzerine çıkamaz. Bir diğer opsiyon ise Pampers Pure Hybrid Starter Kit gibi bir hibrit sistemdir, bu bezler tekrar kullanılabilir kılıflar içerir ve atığı azaltmak için atılabilir iç katmanlara sahiptir.

14. Eğlence Sağlayın

Yeni doğan bebeğinizin seyahatin çoğunluğunda uyuduğunu fark etmiş olabilirsiniz, ancak daha aktif ve büyük bir bebek veya çocukta, bu durum aynı şekilde olmayacaktır! Daha büyük ve farkında bir bebek ile seyahat ederken, arabada, trende veya uçakta bir tür eğlence sunmak, oldukça yardımcıdır. Yumuşak bir oyuncak veya resimli bir kitap oldukça işe yarar.

15. Yemek ve Atıştırmalıklar Getirin

Herhangi bir dışarıda olma durumunda yemek ve atıştırmalıkların ne kadar önemli olduğunu bilmek için bir bebekle yolculuk yapmanıza gerek yok! Bebeğiniz 6 ay civarında katı yiyeceklerle tanıştıktan sonra, katı gıdalar ile destekleyerek emzirmeli veya mama sunmalısınız. Bebekler için iyi yolculuk yiyecekleri, düzenli yiyebilecekleri her şey olabilir - önemli olan midelerini mutlu tutmaktır!

16. Şarkılar Söyleyin

Şarkı söylemek, bebek veya küçük çocuğunuzla bağ kurmanın harika bir yoludur. Uzun araba yolculuklarında zaman geçirmenin eğlenceli bir yoludur, örneğin, kelime haznesini geliştirmek ve bebeklerin gelişimsel kilometre taşlarındaki önemli dil gelişim yetenekleri gibi ekstra faydaları da vardır. Fazla zaman geçmeden, artık o kadar da küçük olmayan bebeğiniz, sizinle birlikte eşlik etmeye başlayacak ve favori şarkılarını tekrar ve tekrar söyleyecektir.

17. Araba Oyunları Planlayın

Şarkı söylemeye ek olarak, bebeğinizi bazı eğlenceli araba oyunları ile de meşgul tutabilirsiniz. Bebeğiniz klasik bir oyun olan tahmin etme oyunundan veya pencereden gördüğü inekler veya kırmızı arabaları saymaktan (sizin yardımınızla) hoşlanabilir. Bir diğer fikir de bir seyahat aktivite alanı yapmak veya satın almaktır, ön koltuğun arkasına bağlanabilen bir seyahat masası, inceleyecek, dokunacak ve dinleyecek birçok alan sunar!

18. Nevresimlerinizi Evden Götürün

Mümkün olduğunda, bebeğiniz veya çocuğunuz için yanınıza evden nevresim alın, elbette bu, arabayla seyahat ederken veya valizlerinizde ekstra yer varsa daha kolay olacaktır. Tanıdık koku ve hisler, alışılmış rutinlerinde bir değişiklik deneyimlerken onların rahatlamasına yardımcı olacaktır. Eğer uçakla uzak bir yere seyahat ediyorsanız, kendilerini “evde” hissetmeleri için favori örtü veya çarşafları gibi küçük bir şey yanınıza alabilirsiniz.

19. Ekstra İlgi Sunun

Bir bebek veya daha büyük bir çocuk ile birlikte seyahat etmek genellikle tipik ev rutinlerini bozar ve bebeğiniz sizden daha fazla ilgiye ihtiyaç duyabilir. Gündüz ve geceleri ek sarılmalar ve sokulmalara ek olarak, etkileşimli oyun ve aktiviteleri ortaya sunmak, öneriler arasındadır.

20. Tipik Bir Yemek Rutinini Sürdürün

Seyahatler yeni yemekler denemek ve bazı “ödül” yiyeceklerine yer vermek için harika zamanlar da olsa mümkün olduğunca yemek rutinlerinize sadık kalın. Büyük bebeğinizin veya yürüyen çocuğunuzun, seyahat etmenin, yeni yiyecekler denerken aynı zamanda sağlıklı yemekler yemeyi sürdürmenin ve normal öğün zamanlarını takip etmeyi içerdiğini bilmesini sağlayın.

21. Özel Şeyleri Araştırın

Birçok konaklama mekanı ve restoranlar, aileler için özel fiyat veya fırsatlar sunabiliyor, bu da masrafları azaltmaya yardımcı olabilir. “Çocukların ücretsiz konaklaması” genel bir özelliktir; ayrıca otelinizin çocuklar için ücretsiz yemekler veya aileler için paket indirimler sunup sunmadığını araştırabilirsiniz. Çocuklarınızı dikkate alarak seyahatinizi planlayacak bir seyahat kulübü veya acentesi ile çalışmayı düşünebilirsiniz.

22. Yardım İsteyin

Bir bebekle beraberken seyahat etmek, kendi başınıza başarmak için her zaman kolay bir görev değildir. Çocuğunuz uçakta veya trende ekstra huzursuz hissediyor ve sizin çözümleriniz tükendiyse, bir görevliye bebek veya küçük çocuklar için resimli bir kitap veya bir paket boya kalemi gibi özel bir olanak sunup sunmadıklarını sorun. Eğer otel odanızda bir alt değiştirme matına ihtiyaç duyarsanız, resepsiyonu arayın. Evet, aileler için herkesin özel desteği gerekebilir: birçok seyahat kulübü, hava yolları, oteller ve diğerleri!

23. Havaya Göre Hazırlanın

Seyahat için ayrılmadan önce ve hazırlanırken hava durumunu inceleyin. Geceleri serinleyen havalar için veya yağmur ve kar olması durumuna karşın ekstra katmanlar almayı düşünün. Çoraplar, yağmurluklar, sıcak tutacak bir ceket ve bere, havanın ani değişimine karşı kullanışlı olacaktır.

24. Koruyucu Önlemler Alın

Bir hastalığın veya sağlıkla ilgili bir durumun siz seyahatte ve evden uzaktayken ortaya çıkması, alışılmadık değildir. Soğuk algınlıkları ve ağrıyan boğazlar, ishal, arabada mide bulantısı, sinek ve haşere ısırıkları; bu ihtimallerin hepsi her türlü seyahatte olabilecek senaryolardır, bebeğinizle olan seyahatler de dahil. Bütün bu durumları engelleyebilecek konumda olmasanız bile, hazırlık yapmak yardımcı olabilir. Şunları yapabilirsiniz:

seyahatten önce gerekli aşıları olmak

otel odasını, otobüs veya trend koltuklarını tahtakurularına karşı kontrol etmek

kendi yemeğinizi getirmek veya sadece iyi pişirilmiş sıcak yemekleri tüketmek

hareket ederken bulantıyı önlemek için yolculuktan önce sadece hafifçe atıştırmak

su tüketmek.

25. Uçuş Esnasındaki Özel Durumları Hatırlayın

Bir çocukla uçacak olmanın bazı özel noktalar gerektirdiğini unutmayın. Eğer sorularınız varsa çocuğunuzun doktoruna danışın ve havayolları şirketi ile iletişime geçin. Örnek olarak, araba koltukları ve bebek arabaları gibi tüm ekipmanların havalimanında görsel olarak incelenmesi gerekmektedir. Bebeklerle uçak seyahati hakkında daha fazlasını yazımızda okuyun.

26. Yaşa Uygun Seyahatler Planlayın

Tabii ki 1 yaşındaki bir çocuk ile seyahat etmek 2 aylık bebek ile seyahat etmekten biraz farklı olacaktır! Çocuğunuzun tam yaşına uygun olan bir seyahat planlamak yardımcı olur, yani 9 aylık bebekle seyahat ediyorsanız, onun ilgi alanları ve yetenekleri ile uyumlu yapabileceklerinizi düşünün. Aile büyüklerine basit bir ziyaret veya birçok parkın olduğu bir yere gitmek, ihtiyacınız olan şey olabilir! Ama tabii ki çocuklar plajda veya açık alanlarda oynamaya bayılırlar, bu yüzden bu yazının sonunda yer alan bebeklerle gidilebilecek yerler hakkındaki daha fazla tavsiyeyi inceleyin.

27. Molaları Planlayın

Her türlü yolculuk için, çocukların molalarına ihtiyaç duyduklarını, uyuduklarını ve dinlenme zamanına ihtiyaçlarını hatırlayın. Eğer bir karayolu yolculuğu yapıyorsanız, örneğin rotalarınızı detaylı olarak araştırın, durma ve mola zamanlarını planlayın. Hareketli küçükler için çok uzun süre oturmak çok kolay değildir, bu yüzden arabadan çıkıp bacakları rahatlatmak veya yol üzerindeki ilgi çekici bir alanı keşfetmek, modu ve enerji seviyelerini yüksek tutar. Eğer uçaktaysanız, biraz hareket ve uyaran için, birkaç kez yerinizden kalkın ve koridorda yürüyün. Eğer gününüzü bir eğlence parkında geçiriyorsanız, kısa bir uyku veya okuma gibi sakinleştirici bir aktivite için gölgede bir örtü üzerinde geçireceğiniz kısa bir zaman yaratabilirsiniz.

28. El İşi Malzemeleri Getirin

Yolda, uçakta veya otel odasında küçük çocuğunuz iyi vakit geçirmek için interaktif bir şeylere ihtiyaç duyabilir. Çocuklar için olan basit sanat ve el işi aktiviteleri, onları meşgul tutmaya yardımcı olur. Birkaç boya ve bir boyama kitabı bile yardımcı olacaktır.

29. Uyku Düzenlerini 2 ve 3 Gün Öncesinde Ayarlayın

Daha önce belirtildiği gibi, yenidoğan veya bebeklerle seyahat ederken aynı beslenme ve uyku düzenine sadık kalmayı denemek önemlidir. Ancak daha büyük çocuklarla seyahat ederken, rutinlerini ayarlamak için biraz daha hareket alanınız olacaktır. Kısa seyahatler için bu öneriyi göz önüne almayabilirsiniz, ancak farklı zaman dilimlerine doğru hareket ediyorsanız, beslenme ve uyku düzenlerini seyahat tarihinizden çok daha önce kademe kademe ayarlayabilirsiniz.

30. Kitaplar Alın

Bebeğinizle veya çocuğunuzla seyahat ederken neler almanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Kitapları listenizin en başına ekleyin! Her türlü kitap; resimli kitaplar, hikaye kitapları, interaktif kitaplar, çocuğunuzu yolculuk esnasında eğlendirecektir. Eğer ona uyumadan önce kitap okuyorsanız, evden uzaktayken de bu uyku rutinini sağlamak önemlidir.

31. Sınırlara Saygılı Olun

Bebek veya çocuklarla (aslında her yaştan çocuklarla) seyahat etmek herkes için çok eğlencelidir. Ancak çocukların rutininde bir değişikliğin onlar için zor olabileceğini göz önünde bulundurun ve bu yüzden koydukları sınırlar varsa bunlara saygı duymayı hatırlayın. Örneğin, çocuğunuz bu yolculukta büyükanneye sarılmak istemiyor veya lunaparkta gezmek istemiyorsa, onu zorlamayın. Utangaç veya endişeli hissediyor olabilirler, o yüzden bu etkileşimleri aile üyeleri veya etkinlikleri ile bile olsa zorlamamak iyi olacaktır.

32. Çocuğunuzun Kararlar Almasına İzin Verin

Bebekler veya çocuklar ile seyahat etmek için en iyi önerilerden biri de bağımsızlık kazanırken onların bazı kararları almasına izin vermektir. Akşam yemeği için ne yemek istediklerini veya ne giymek istediklerini onlara sorun. Açık uçlu sorular sormak yerine, iki veya üç seçenekli sorular sunarak kararları, yaşlarına uygun olarak yönetmelerini sağlayın. Bu, onların yolculuk deneyimini sahiplenmelerine fırsat verecektir!

33. Yeni Şeyler Deneyin

Yeni deneyimleri destekleyerek bebeğiniz veya çocuğunuzla seyahati daha hatırlanabilir kılın. Muhtemelen bu yolculukları sonsuza dek hatırlayacaksınız, ancak bu anıların çocuğunuzun aklında yer etmesi için, evde yapamayacağınız bazı eğlenceleri aktiviteler ile yolculuğun tadını çıkarın. Ayrıca çocuğunuz büyüyor ve gelişiyor, doğal olarak yeni şeyler denemek isteyecek ve yeni yeteneklerini test etmek isteyecekler!

34. Büyük Duyguları Tahmin Edin

Rutinlerde değişiklik, çocukların başa çıkması için zor olabilmektedir. Yolculuk demek, evi geride bırakmak, yabancı bir yatakta uyumak ve her zamanki rahatlatıcı konforlardan ayrı kalmak demektir. Bu, bebeğiniz için, stresli, kafa karıştırıcı ve hatta biraz korkutucu olabilir. Eğer bu duygular sinir krizleri, öfke nöbeti, ağlamak ve direnç göstermek gibi anlarda açığa çıkarsa çocuğunuza ekstra destek ve sevgi verin.

35. Su Oyunlarında Yanında Olun

Bebek veya yürüyen bir çocukla seyahat, biraz su oyunu içerebilir, havuzda veya plajda bir su atmaca oynamak gibi. Her yaştaki çocuk için boğulmak, önde gelen ölüm sebeplerinden birisidir ve saniyeler içerisinde olabilir, çocuklar yüzüyor da olsa sığ bir havuzda oynasa veya sadece banyo yapıyor olsa bile. Çocukları sudayken veya banyo zamanlarındayken onları yakından takip edin.

36. Fotoğraf ve Videolar Çekin

Telefonlardaki kameralar ile muhtemelen fotoğraf çekmeyi hatırlamaya ihtiyacınız olmayacak! Yine de çocuklarınız ile seyahat ederken, özellikle onlar büyüdükçe anıları yakaladığınızdan emin olun. Onlar için geriye dönüp bakmak ve bu seyahati hatırlamak eğlenceli olacaktır!

37. Bir Kolaj Defteri Tutun

Yanınıza boş bir defter alın ve yolculuğun her günü, çocuğunuzun bir sayfayı çizmesine veya boyamasına izin verin. Yenidoğan veya bebekler için, biraz boya ile el veya ayaklarını sayfalara bastırın ve fotoğraflar ekleyin. Çocuğunuzun bu deneyimi hatırlamayı sürdürmesine yardımcı olmak için, eve döndüğünüzde, defterinize yeni fotoğraflar veya bilet gibi küçük anılar ekleyebilirsiniz. Bebekleriniz büyüdükçe, onlarla seyahat etmek giderek daha eğlenceli bir hale gelecek, bu yüzden onlarla anılar yaratmanın keyfine varın!

Çerez Onayı