İki veya Daha Fazla Çocukla Seyahat

Uzun süredir bekleyen o aile tatiline çıkmanın zamanı geldi. Veya belki de çocuklarınız da peşinizde olacak şekilde dışarıda işlerinizi halletmeye hazırlanıyorsunuz. Sebep ne olursa olsun, biraz bunalmak normaldir ve evde oturup bu işe bulaşmama fikri size daha kolay gelebilir.

Ebeveynler sık sık hayatlarını bir çocuğun da dahil olacağı şekilde ayarladıktan sonra daha fazla çocuğun ev halkına eklenmesinin zorluk yaratmayacağını düşünürler. Fakat birden fazla çocukla gezinti ve seyahat lojistikleri, tabiri caizse zorlayıcı olabilir. Önceden dikkatli planlama, biraz şans, bol bol sabır ve bir torba eğlencelik, seyahati mümkün ve hatta keyif verici kılabilir. Seyahati bir macera olarak görürseniz çocuklarınız da böyle düşünecektir. Gezintileri eğlenceli hale getirirseniz, çocukların bu kısıtlamalara karşı koyması daha az olasıdır.

Seyahatiniz için yeterli zaman ayırmak, stresi azaltmaktaki ana öğedir. Dışarıdaki işleriniz tek bir çocukla genel olarak bir saat civarında zaman alıyorsa, iki veya daha fazla çocukla bu işleri halletmek için en az iki saat ayırın. Ve kesinlikle gezintileriniz için size önerilen yardımı geri çevirmeyin. Bu ekstra yardım her şeyi kolaylaştırabilir.

Aile gezilerinin veya basit işleri halletmenin öğrenme fırsatları oluşturduğunu unutmayın: ziyaret edeceğiniz yerler, paylaşım, sıra bekleme ve sabır gibi önemli sosyal beceri dersleri hakkında bir şeyler öğrenmek. Bu gezintiler aile olarak geçireceğiniz zaman demektir ve harika aile anıları yaratabilir.

Gezintinizi mümkün olduğunca keyif verici ve stressiz kılmak için bu tavsiyeleri takip edin.

Çocuğunuzun yaş ve gelişim evresini aklınızda tutun

Örneğin yeni yürümeye başlayan çocukların kısa bir ilgi süresi vardır ve her şeye dokunarak öğrenirler. Yani süpermarkete gitmek için yanınıza büyük çocukları alabilirsiniz, fakat bebek veya yeni yürümeye başlayan çocuğu ebeveyn veya bir bebek bakıcısı ile evde bırakın. Çocukların hepsini yanınıza almak zorundaysanız, rafların arasından çabuk çabuk geçebilmek için bir liste hazırladığınızdan emin olun. En küçük çocuğunuzu meşgul edecek ve kasaların olduğu yerdeki objeleri elleme şansını azaltmak için yanınızda bir oyuncak geçirin. Yalnızca birkaç şey satın alarak çabucak geri dönmeyi planlamış olsanız bile çocukları asla arabada yalnız bırakmayın. Bütün ailenin katıldığı daha uzun geziler için, küçük çocuklar onları oyalayacak daha fazla oyuncak veya objeye ihtiyaç duyarken, daha büyük çocuklar daha az aktivite ile daha uzun zaman geçirebilir.

İlerisi için plan yapın

Anlık aktiviteler/işler eğlenceli olabilse de, düzende değişiklikler, özellikle yeni yürümeye başlayan ve okul öncesi çocuklar için zor olabilir. Onlara önceden bilgi verin ve çocukların planlamaya katılmasına mümkün olduğunca izin verin. Ebeveynler, daha uzun gezintiler için en küçük çocukların eşyalarını kendileri hazırlamalı fakat büyük çocukları eşyalarını kendileri hazırlamaları için, uygun giysi ve oyuncaklar konusunda tavsiye vererek teşvik etmelidir. Yola çıkmadan önce son dakikada stresi azaltmak adına yapabildiğiniz kadar çok eşya hazırlamaya çalışın. Okul çağındaki çocukları haritalara bakmak, hava durumunu kontrol etmek dahil olmak üzere ziyaret etmeyi düşündüğünüz yerler konusunda teşvik edin.

Hastalığı önlemek için tedbirler alın

Kalabalık havaalanlarında veya tren istasyonlarında oturmak veya halka açık yerlerde mola veren bir arabada bile sıkışıp kalmak, pek çok hastalığın kaynağı olabilir. Elleri mümkünse sık sık iyice yıkamak veya el temizleme jeli kullanmak mikropların yayılmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Yere düşen veya diğerleri tarafından ellenen emzikler, diş halkaları veya oyuncaklar sık sık yıkanmalı veya el temizleme jelleri ile temizlenmelidir. Bir bebeği emzirme de hastalıkları önleyebilir.

Gece seyahat etme

Bazı aileler, uzun araba yolculukları için çocukların yolun büyük kısmında uyumasını neden göstererek gece araç kullanmayı veya gece yola çıkmayı önerirler.

Rahatlatacak eşyaları unutmayın

İhtiyacı olan çocuklar için yanınıza emzik (yanınıza ekstra emzik alın) veya favori bir battaniye aldığınızdan emin olun.

Kırılmayacak ''eşyaların'' tümünü önceden organize edin

Buna her çocuk için giysilerin yanı sıra oyuncak ve kitap, bebek arabası, bebek bezi çantası, sırt çantaları, araç koltukları vs. dahildir.

Çocukları yanlarında götürecek oyun, kitap ve oyuncakları seçmesi için teşvik edin

DVD, CD (birlikte şarkı söylemek iyi bir fikirdir) veya sesli kitapları dahil edebilirsiniz; bunların çoğu yerel kütüphanelerden temin edilebilir. Sıkıntıyı en aza indirmek için seyahat boyunca aktiviteleri değiştirin.

Seyahat kutuları hazırlayın

Aracınızda yeterli yer varsa, her bir çocuk için yaşına uygun aktivite malzemeleri ile dolu bir ayakkabı kutusunu yanınıza alabilirsiniz; pastel boya ve boya kalemleri, çıkartmalar, kâğıt bebekler gibi. Fakat arabada ani bir duruş sırasında tehlikeli olabileceği için makas kullanmaya izin vermeyin.

Bazı kolay öğrenme oyunları veya aktivitelerini gerçekleştirin

Daha küçük çocuklara hangi renkleri gördüklerini sorun veya kamyonları saymasını söyleyin. Daha büyük çocuklar yol boyunca gördükleri şeylerin resmini çizmekten hoşlanır.

Yanınıza bol bol sağlıklı yiyecekler ve içecekler ve plastik çatal-kaşık alın.

Bu zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlar ve yemek için nerede ne zaman mola verileceği hakkındaki tartışmaları azaltır. Çocuklarınızın seçim yapmasına izin verin. Gezintilerinin bütün gün yemek yeme bahanesi yaratmaması için bir yemek planı yapmaya çalışın.

Sık sık mola verin

Bu molaları, tuvalet ziyaretleri ve bacaklarınızı esnetmek ve biraz enerji harcamak için kullanın. 10-15 dakikalık bir koşu, top oynamak veya ip atlamak bile önünüzdeki birkaç saati çekilir kılabilir. Rotanıza bağlı olarak, önceden araştırarak yolunuzun üzerinde bir belediye parkı bulabilir ve bir çocuk parkı bulmak için yolunuzdan kısa bir sapma yapabilirsiniz.

Güvenli sürüş

Bebekleri/çocukları araç koltuklarında veya booster koltuklarında emniyette tutmak için her zaman emniyet kemeri kullanın. Araç kullanma stresli olabilir ve sesin/kavgaların/yorgunluğun güvenli sürüşü etkilemesi durumunda tedbirli olmak adına aracı durdurabilirsiniz.

İyi planlama ve biraz da şans ile, aile seyahatinizi herkes için keyif verici ve unutulmaz bir deneyim haline getirebilirsiniz.

Çerez Onayı