Bebekle Uçak Yolculuğu

Pek çok küçük çocuk ve bebek için uçakla seyahat etmek kadar heyecan verici bir şey yoktur. Havalimanındaki araçları, kamyonları ve uçakları izlemeye bayılırlar. Daha da iyisi daha uçağa bile binmeden yürüyen bantlara, trenlere tramvaylara ve asansörlere binebilirler. Uçağın için de katlanır masalar, perdeler ve minicik tuvaletler gibi tekrar tekrar keşfedecek sayısız büyüleyici şey vardır.

Elbette ebeveynler, havayoluyla seyahatin daha keyifli cazibeli, en azından daha az kalabalık olduğu zamanları özlemle anabilir. Ama bir çocuğun coşkusuna da karşı çıkmak zordur.

Çıkış kapısına ilerlerken mağazalara, çeşmelere, sanat eserlerine ve heykellere işaret ederek çocuğunuzun ve kendinizin macera ruhunu teşvik edin. Birlikte seyahat eden diğer ailelere dikkat edin, çocuğunuzla onların nereden gelip nereye gittiğini tahmin etmeye çalışmak, beklerken vakit geçirmenin harika bir yoludur.

İşte havayoluyla seyahati daha eğlenceli ve daha az stresli yapacak birkaç ipucu

• Seyahat gününüzden önceki gece herkesin iyi bir uyku çekmesini sağlayın ve mümkün olduğunca alışkanlıklarınıza bağlı kalın.

• Evden çıkmadan internet üzerinden veya havalimanında self servis birimlerinde check-in yaptırarak biraz zaman (ya da en azından sırada beklerken geçen zamandan) kazanabilirsiniz.

• Evden çıkmadan uçuşunuzun durumunu teyit edin. Uçuşunuz gecikmeliyse veya iptal edilmişse herkes konforlu bir ortamda beklemekten daha mutlu olacaktır.

• Kanguru ya da bebek arabası, bebekleri veya küçük çocukları havalimanında taşımak için iyi bir seçenektir ve ellerinizin boşta kalmasını sağlar. Bununla birlikte havalimanı güvenliğinden geçerken çıkarılması gerekir.

• Çocukların her birine içinde birkaç küçük oyuncak veya kitap, bozulmayan bir atıştırmalık ve kazalara karşı değiştirmelik bir kat kıyafet bulunan küçük bir sırt çantası taşıtın.

• Kapıdaki görevliler genellikle küçük çocukları olan ailelerin uçağa önce girmesini sağlar. Koltuğunuza oturmak ve herkesin yerleşmesini sağlamak üzere kalabalıkları yarmak zorunda kalmamak için bundan yararlanın. Aktarmalı uçağınız çok yakın bir zamanda değilse aynı sebeple uçaktan en son çıkın.

• Havayolu veya seyahat acentesi üzerinden önceden çocuklar için özel yemekler sipariş edebilirsiniz.

• Mümkünse uçuşlar arasında bol vaktiniz olduğundan emin olun. Çocuklara etrafta yürüme/koşma ve biraz enerji atma şansı verdiği için uçuşlar arası beklemek yararlı olabilir. Aktarmalı uçağınızın zamanı çok yakınsa kabin memurlarından yardım isteyin; önceden istemeniz durumunda sizi bir sonraki kapıya götürecek bir araç çağrılacaktır.

• Havalimanında çocuğunuzu kucağınızda taşımak zorunda kalmamak için bebek arabasını kapıda verin.

• Bütçenize uyarsa özellikle uzun uçuşlar için her bir çocuğa ekstra koltuk satın alın. 

• Uçuş sırasında biraz mola için "emniyet kemerinizi bağlayın" ikazı kapalıyken koridorda biraz yürüyün.

• Özellikle tek yetişkin olarak seyahat ediyorsanız kabin memurundan veya yanınızda oturan kişiden yardım istemekten çekinmeyin. Çoğu insan aynı durumda olmuştur veya olacaktır ve yardım etmek bir sorun değildir.

• Çocuğunuz uçuşun ortasında kıyamet koparırsa uçaktaki diğer yolcuların ne düşündüğünü kafanıza takmayın. 

Çocuklarınıza odaklanın ve onları mümkün olduğunca rahat ettirmeye çalışın. Seyahat etmek harika bir maceradır, bu yüzden eğlenin!

Çerez Onayı