Çocuğum ve Kış

Prima Uzman kurulu'ndan Prof. Dr. Mehmet Vural'ın  sizin için önerileri:

Vitaminler ve mineraller

Eczane raflarını donatan vitamin ve mineral ilaçları, şurupları hatta şekerleri tüm ebeveynlerin ilgisini çekmektedir. Birden çok vitamin ve mineraller içeren bu kokteyl benzeri karışımları almamak, ailelerde “çocuklarına yeterince ilgi göstermemek” ile eşdeğer bir duygu da yaratmaktadır. Oysa tüm çocuklarımızın bu tür destekleri mutlaka almaları gerektiğine dair bilimsel bir veri de yoktur. Bu konuda en doğru yaklaşım, doktorların gerek görmeleri durumunda, her şeyi içeren karışımlardan çok, daha hedefe yönelik, belirli vitamin ve mineral desteklerinin yapılmasıdır. 

Soğuk günler

Uzmanların çoğu, çocuklarımızın kendilerini en yorgun hissettikleri dönemin, kışın sonlarına doğru yani Şubat ayı sonuna doğru olduğunu düşünmektedirler.  Okulun yanı sıra çocukların diğer spor ve sanatsal aktiviteleri de yorgunluklarına katkıda bulunmaktadır. Araya giren hastalıklar da bu yorgunluk hissini arttırmaktadır. Bu dönemlerde çocukların yeterli derecede uyumaları ve düzenli beslenmeleri daha da önem kazanmaktadır.  Az uyumanın bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyeceğini unutmamak ve çocukların ders ve aktivitelerini ona göre ayarlamakta yarar vardır. İyi bir beslenmenin de bağışıklık sistemini destekleyeceğini göz önüne alarak, yemeklerinde bakliyat, tahıllar, taze sebze ve meyve, hayvani gıdalar (et ve balık) ve sütlü gıdalara yer verilmesi gerektiğini unutmamalıdır.

Enfeksiyonların çok sık rastlandığı bu dönemde çocuklarımızı kalabalık ortamlara sokmaktansa daha çok havadar yerlere, bahçeler ve ormanlara götürmeliyiz. İşten ve okuldan eve dönünce veya yemeklerden önce ellerin yıkanmasına, hapşırırken ağızın kapatılmasına ve kullanılmış mendillerin ortada bırakılmamasına dikkat edilmelidir.

Bu zor günlerde onlara moral destek vermek de önem kazanmaktadır. Alınan iyi notların üzerinde özellikle durulmalı, başarıları ve derslerinde gerçekleştirdikleri ilerlemeler hakkında pozitif yönde ve morallerini destekleyecek şekilde konuşulmalıdır.  Ödevleri Cumartesi bitirmeli ve mümkünse Pazar gününü tamamen dinlenmeye, enerji ve moral depolamaya ayırmalıdır. Bugünkü aktivitelerin içinde anne ve babanın da olmasına dikkat edilmelidir.  İlerideki günlerde beraber yapılacak bir aktivite veya bir tatil programı varsa, bu konuda konuşulup pozitif bir motivasyon sağlanmalıdır. Anne ve baba arasındaki tartışmaların en aza indirilmesi ve gerekiyorsa çocukların önünde yapılmaması da önemlidir.

Çerez Onayı