Uf'larla Başa Çıkma, Bağışıklık Kazandırma ve Dahası | Prima

Çocukların hepsi belirli bir çağda muhtemelen aşı, kan testi, dikiş, hatta ameliyat veya sürekli tedavi gibi sıkıntılı bir medikal prosedürden geçecektir. Kalıcı bir travmaya neden olmadan ve belki de bu olayları bir büyüme kaynağı gibi göstererek çocukların bu olayların üstesinden gelmesine yardımcı olabileceğiniz yollar vardır.

Küçük ve okul öncesi çocuklara yardım ipuçları

• Çocuğunuzun yanından ayrılmayın

Daha fazla bağırabilir ama uzun vadede siz oradaysanız kendini daha iyi adapte edecektir. Bunu yapamayacaksanız tek işi çocuğunuzu desteklemek olan başka bir kişiden yardım isteyin. Terk edilmişlik hissi, her türlü fiziksel acıdan daha kötüdür.

• Olayı açıklayın

"Kolunun çevresine lastik bir bant saracaklar, sonra küçük bir çimdik hissedeceksin." Acı, bunun süresi veya başka herhangi bir şey hakkında yalan söylemek iyi bir fikir değildir. Güvensizlik, daha fazla kaygıya yol açar. Çocuğunuza son derece basit bir şekilde neler yapması gerektiğini anlatın: "İşlerini hızla bitirebilmeleri için kolunu tamamen hareketsiz tutman gerekiyor. Bağırıp ağlayabilirsin, ama hareket etme."

• Kısa tutun

Uzun açıklamalar ve rasyonelleştirme, küçük bir çocuk için kafa karıştırıcı ve bunaltıcı olabilir. En basit terimleri kullanma dışında "neden" kısmını atlayın: "Bu aşı senin hastalanmanı engellemeye yardımcı olacak."

• Oyalayacak bir şeyler kullanın

 Çocuğunuzun prosedür dışında bir şeye odaklanmasına yardımcı olmak için bir masal, oyuncak ya da görsel başka bir şey kullanın.

• Bitti!

İşlemin bittiğini ve şimdi neler olacağını anlatın. "İşimiz bitti, artık o konuştuğumuz dondurmayı yemeye gidebiliriz." Deneyimin, çocuğunuz için zorlu olduğunu kabul edin ve bunu başardığı için ne kadar gurur duyduğunuzu söyleyin.

• Güven yaratın

Yaramazlık yaparsa tıbbi bir prosedürle tehdit etmekten veya acımasız bir doktor ya da hemşirenin aşı yapacağını söylemekten kaçının. Bu, sağlık personeline karşı bir güvensizlik oluşturur ve çocuğun neden onu böylesi kötü insanlara teslim ettiğinizi merak etmesine neden olur.

• Mantıklı olun

Makul olduğunda kontrolü çocuklarınıza bırakın ("Ne renk yara bandı istersin?"), ama bir seçenek söz konusu olmadığında asla ona seçenek sunmayın ("Sana dikiş atılsın ister misin?"). Çocuklar için seçim şansı olduğunu düşündükleri bir durumda prosedürü yaptırmanız bir ihanettir.

Okul öncesi daha büyük çocuklara ve okul yaşındaki çocuklara yardım ipuçları

• Sorulara cevap verin

Daha büyük çocuklar, neden bir prosedüre ihtiyaç duydukları konusunda basit bir açıklamaya daha iyi tepki verir. Belirgin sorulara yanıt vermeye hazırlıklı olun.

• Liderliği ona bırakın

Kan veya kan pıhtısı görmek çocukların ilgisini çekebilir veya bundan korkabilirler. Çocuğun liderliğini takip edin, zorlamayın ve yasaklamayın. Bu yaştaki çocuklara zihinsel olarak olayı prova ederek yardımcı olunabilir. Olayın somut ayrıntılarını bilmek, onlara bir kontrol ve egemenlik algısı verir.

• Hastaneye yatma hazırlık kurslarına ve kitaplarına danışın

Bir çocuk büyük bir prosedür veya uzun vadeli bir tedavi ile karşı karşıyaysa aynı olayı yaşayan çocukları görmek ve onlarla konuşmak yardımcı olabilir.

• Masal anlatma

Çocuklar, yaşadıkları olayla ilgili "korku hikâyeleri" anlatmaya bayılır. Dinleyin, ama abartılara çok yüz vermeyin. Nasıl iyileşip başa çıktıklarına odaklanın ve iyileşen kesiğe dikkat çekerek yara izinin nasıl kaybolduğunu ve aşı yapılan yerde hiçbir iğne izi olmadığını gösterin.  Sakinliğinizi korumayı unutmayın. Bu, çocuğunuza bu “korkutucu” durumlarla nasıl başa çıkacağını öğretir ve zamanla daha fazla işbirliği yapmasını sağlayacaktır.

Çerez Onayı