3 yaşındaki bebek için rutin doktor kontrolü

Üç yaşındakileri doktor ziyaretine getirmek çok eğlencelidir. Olup biten her şey hakkında meraklı ve işbirliğine heveslidirler. İsimlerini ve yaşlarını söylemekten ve doktora veya hemşireye hayatları hakkında bir şeyler anlatmaktan hoşlanırlar. Aynı zamanda vücutları konusunda ilgili ve bu konuda çoğu iki yaşındaki çocuk kadar savunmacı değillerdir. Uyku saatinde veya mideler boşken gelmemeye çalışın; yoksa bu deneyimden kimse hoşlanmayacaktır.

Bu ziyarette doktorunuz büyük ihtimalle:

Çocuğunuzu tartacak ve boyunu ölçecektir. Büyüme şemamızı görmek için buraya tansiyonunu ölçecektir.

Ona bazı sorular soracak ve talimatlar verecektir. Çocuğunuza yardımcı olmaya çalışmayın – uzman onun cevabını duymak istemektedir. Ona destek olmak için odada ve ona yakın durun fakat kendi başına neleri başarabileceğini izleyin.

Uzmanınız çocuğunuzun görme ve işitmesini test edecektir (bebeğiniz bu ana kadar muhtemelen yalnızca uzmanınızın bir sorundan şüphelenmesi durumunda göz ve kulak testleri olmuştur). Ailede erken görme veya işitme sorunları varsa uzmanınızı bundan haberdar edin.

Bazı uzmanlar idrar tahlili de gerçekleştirirler. Çocuğunuz için idrar yapmak acı veriyorsa, idrar damlatıyor veya kaçırıyorsa veya tuvalet eğitimi aldıktan sonra eski altını ıslatma alışkanlığına dönmüşse bunu uzmanınıza bildirin.

Çocuğunuzdan aynı zamanda bir çizim yapması da istenebilir, bu da çocuğun gelişim ve iyi durumu hakkında yararlı bilgiler sunacaktır. Evde yaptığı bazı eserleri de yanınızda getirmek isteyebilirsiniz.

Doktorunuz neleri bilmek isteyecektir

Bebeğiniz son ziyaretinden bu yana başka bir doktora göründü mü? Evetse neden? O ziyaretin sonucu ne idi ve verilen ilaç ya da uygulanan bir tedavi oldu mu?

Bebeğiniz zıplıyor, topa vuruyor, üç tekerlekli bisiklet veya diğer yeni yürümeye başlayan çocuklara uygun bisikletlere biniyor mu? Adını biliyor mu?

Diğer çocuklarla güzel güzel oynuyor mu?

Öfke nöbetleri arttı mı?

Üzerine konuşun

Çocuğunuz yuvada veya anaokulundaysa öğretmenleri de bu endişeleri belirtmiş olabilir. Bunları uzmanınızla tartışın.

Çocuğunuz henüz yuvaya veya anaokuluna gitmiyorsa fakat gitmesini istiyorsanız, uzmanınız iyi bir program bulabilmeniz için size yol gösterebilir.

Büyükanne ve büyükbaba veya diğer akrabalar çocuğunuz hakkında endişelerini dile getirmişse bunları da uzmanınızla tartışın.

Çocuğunuz yeme veya uyku sorunları yaşıyorsa bunu uzmanınıza bildirin. Gece horluyor veya öksürüyorsa bu konuda ne yapılması gerektiğini sorun.

Vejetaryen veya düşük kolesterollü gibi özel bir beslenme programı izliyorsanız bunu uzmanınıza söyleyin. Uzmanınız büyümekte olan çocuğunuzun ve ailenin geri kalanının tam olarak beslendiğinden emin olmanıza yardımcı olabilir.

Tuvalet eğitiminde geldiği noktayı tartışın. Bu konuda gerileme olup olmadığını belirtin. Biraz yönlendirilmeye ihtiyacınız olabilir.

Disiplin sorunları yaşıyorsanız bunu şimdi dile getirin.

Konuşun!

Aşağıdaki konular özellikle önemlidir, bu nedenle uzmanınızı çocuğunuzun şu davranışları konusunda bilgilendirin:

• Çocuğunuz gerçek cümleler kurmuyor veya kim, ne, nerede, ne zaman ne neden sorularını sormuyorsa.

• Öyküleri takip etmiyor veya kitaplarla ilgilenmiyorsa.

• TV'ye çok yakın duruyor veya sesin fazla açılmasını istiyorsa.

• Gözlerini kısıyorsa.

• Sizden ayrılmakta oldukça fazla zorluk çekiyorsa.

• Bir grup ortamında diğer çocuklarla gerçekten iletişim kurmuyorsa.

• Çoğu zaman mutsuzsa.

• Adını ve yaşını bilmiyorsa.

Şunları belirtmeyi de unutmayın:

• Ev halkından biri veya çocuğunuzla sık sık ilişkide olan birinde tüberküloz, hepatit veya diğer ciddi bulaşıcı hastalıklar varsa. Çocuğunuzun test edilmesi veya tedavisi gerekebilir.

• Okulunda, çocuk yuvasında veya ofisinizde herhangi bir ishal veya bulaşıcı hastalık salgını olmuşsa. Çocuğunuzun özel testlere veya aşılara ihtiyacı olabilir.

• Ailenizde veya şartlarınızda büyük bir değişiklik olmuşsa.

• Çocuğunuz için sağlık sigortanız yoksa.

Son olarak, üç yaşında yapılan bir rutin kontrol, sizin herhangi bir endişenizi doktorunuzla paylaşmanıza izin verir ve çocuğunuzun gelişiminde doğru yolda olduğuna emin olmanızı sağlar. Bu fırsatı değerlendirin!

Çerez Onayı