“Tuvalet eğitimi almış” çocuğunuzun yanında bir birikinti görürseniz kızmayın. Bunun yerine durumu belirtin, üzüntünüzü ifade edin, çabucak çocuğunuzun giysilerini değiştirin, çişi silmesine ve ıslak giysileri çamaşır makinesine koymasına yardım edin. Çocuğunuz temizliğe yardım edebilir ve etmelidir de, fakat bu deneyimi onu utandırmak için kullanmayın. Bağırmak ve uzun diyaloglar işe yaramayacaktır.

Affedin: Bazen unutabilirler

Çocuklar bazı kazaların neden olduğunu açıklayamazlar, bu nedenle çocuğunuzu bir açıklama için sıkıştırmayın. Kazaların yaygın bir sebebi unutkanlıktır: Bu yaştaki çocuklar aktivitelere dalarak idrar torbalarının onlara verdiği sinyalleri dinlemeyi unutabilirler.

Sorunu halletmelerine yardımcı olun

Aynı zamanda örneğin yeni bir yuva ortamı veya evde yeni bir bebek gibi büyük bir değişiklikten dolayı stres altında olabilirler.  Küçük çocuklar kendi davranışları hakkında görüş sahibi değildir fakat bir sorun ortaya çıktığında nasıl halledeceklerini bilmelidirler. Bu nedenle kaza sonrası temizlikte çocuğunuzun yardımını istemeniz çok önemlidir.