Bebeklerin Lazımlık Eğitimi

Tuvalet eğitimi, erken çocukluğun büyük başarılarından biridir. Çocuğunuz bunu başarmadan önce biyolojik ve duygusal açıdan hazır olmalıdır. Farklı çocuklar farklı yaşlarda hazır olurlar; zamanlama onların zekâsı, kişiliği veya motivasyonu ile alakalı değildir.

Tuvalet eğitimi, vücudunuzun size verdiği sinyaller, soyunma, idrar torbası ve bağırsaklar üzerinde biraz kontrol ve elleri yıkama gibi belirli bireysel becerileri belirli bir sıraya koyabilmek demektir. Çocuğunuz tuvalet eğitimine başlamadan önce bu becerilerin bir kısmını başarabiliyor olmalıdır, aksi takdirde her ikiniz de hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

İşte çocuğunuzun başarısını artırmaya yardımcı olacak üç adım.

1. Hazırlık

• Bir lazımlık edinin. Pek çok çocuk, tuvaletin üzerine yerleştirilenlerden çok yerde duran bir lazımlıkla işe başlarlarsa kendilerini daha güvende hissederler. Bu daha az korkutucu olup, onlara ayaklarını yere güvenle basabilmenin verdiği denge ve emniyeti sağlar.

• Lazımlığı çocuğunuzun zamanının çoğunu geçirdiği uygun bir yere koyun. Bu banyo olmak zorunda değil; lazımlığı oyun odasının bir köşesine de koyabilirsiniz. Erişim kolaylığı başta çok önemlidir.

• Çocuğun lazımlığı keşfetmesine ve ona alışmasına izin verin. Bunun ona özel olduğunu ve yalnızca ona ait olduğunu bilsin.

2. Öğrenme

• Çocuğunuzun günde bir iki defa elbiseleriyle olmak üzere lazımlığın üzerine oturarak pratik yapmasını sağlayın. İstediği zaman lazımlıktan kalkmasına izin verin. Amacınız onun bu konuda kendini rahat hissetmesini sağlamak.

• Çocuğunuzu, küçük ve tamamen başarılı olmayanlar dahil olmak üzere her adımda övün. Neşeli kalın Bunun sizin değil çocuğunuzun başarısı olduğunu unutmayın.

• Lazımlığa elbiseleriyle rahatça oturmaya başladıktan sonra lazımlığa elbisesiz oturmasını sağlayın. Bu ona tuvalete gitmeden önce elbiselerini çıkarma konseptine alışma fırsatı verecektir. Aynı zamanda oturağın cildinde yarattığı hissi duymasına izin verir.

• Birkaç gün sonra, çocuğunuz bezine tuvaletini yaptıktan sonra, ona lazımlığın içindekilerin nereye gitmesi gerektiğini öğretmek için lazımlığı tuvalete boşaltırken sizi görmesini sağlayın. Ona çiş ve kakanın buraya ait olduğunu açıklayın. (Bu yaştaki çocuklar belirli şeylerin belirli yerlere gitmesi gerektiği fikrine hala alışmaya çalışmaktadır.)

• Çocuğunuzun küçük veya büyük tuvaletini yapmak istediğine dair işaretleri arayın. Bazı çocuklar size bunu pek çok kelimeyle anlatacak. Bazıları ise suratını buruşturacak ve özel bir pozisyona geçecek. Bu durumu fark ettiğinizde tuvalete gitmeyi isteyip istemediğini sorun.

• Çocuğunuz sizi tuvalete otururken görsün. Lazımlık da banyodaysa onun da aynı anda lazımlığa oturmasına izin verin. Erkek çocuklar için başlarda oturarak çiş yapmak daha kolaydır. Ayaktayken işe başlarlarsa, bazen tuvalet yapmak için oturmayı reddedeceklerdir; oldukça kafa karıştırıcı.

• Lazımlıktan her kalktığında, tuvaletini yapmamış olsa bile ellerini sabun ve suyla yıkama pratiği yapmasını sağlayın.

• Çocuğunuzun düğme açmaya gerek kalmadan indirilebilecek pantolonlar veya elbise veya etek gibi çıkarılması kolay giysiler giymesine izin verin. Bu da başarı şansını artırır. Alternatif olarak, evin etrafında çamaşırı olmadan birkaç gün koşuşturmasına izin vermekle işe başlayın. Ona lazımlığı her saat başı kullanması gerektiğini hatırlatmayı önerin. Bu onun vücudunun verdiği işaretleri çözmesine yardımcı olur.

• Neler yaptığınızı ve bunu nasıl yaptığınızı çocuğunuzun hayatındaki bebek bakıcısı ve büyükanne-büyükbaba gibi insanlarla paylaşın. Bu yolla çocuğunuz tutarlı beklentiler ve destek alacaktır, bu da işleri kolaylaştıracaktır.

• Çocuğunuzu ''eğitmenin'' bir parçası olarak onu asla nemli veya ıslak bezlerin içinde bırakmayın. Bu işleri yalnızca daha da kötüleştirecektir.

3. Takviye güçleri

• Çocuğunuza her öğrenme aşamasının ardından övgü sunun. Aynı zamanda onu, soruyu henüz sormuş olsanız bile size tuvalete gitmesi gerektiğini söylerse övmek iyi bir fikirdir.

• Özellikle başlarda olmak üzere hata yapmasına hazırlıklı olun. Kızmayın - bu işlerin yalnızca daha uzun sürmesini sağlayacaktır. Eğer yeni bir şey denemeyi reddederse, muhtemelen henüz hazır değildir. Geri çekilin ve birkaç gün veya hafta içinde tekrar deneyin.

• Çocuğunuz birkaç gün boyunca başarılı olmuşsa, iç çamaşırlarına geçiş yapmaya başlayabilirsiniz. Bazı çocuklar bebek bezi veya tuvalet eğitimi külotlarında daha rahatken, diğerleri ise ''büyük çocuk'' külotları giymek için sabırsızdır. Çocuğunuzun reaksiyonunun, değişikliği ne kadar hızlı yapmanız gerektiği konusunda sizi yönlendirmesine izin verin.

• Bazı küçük çocukların sifonun çekilme sesinden ve hareketten ürkebileceklerini unutmayın. Rahatsız olursa sifonu çekmesi için onu zorlamayın; odadan çıktıktan sonra bunu yapın. Bu korku genellikle birkaç ayda ortadan kaybolur.

Hazırlık, öğrenme ve takviye işlemlerinde tutarlı olursanız, bebek bezlerinin ortadan ne kadar çabuk kalktığına şaşıracaksınız.

Çerez Onayı