Tuvalet eğitiminde karşılaşılabilecek sorunlar

Prima uzmanları, çocuğunuzun karşılaşabileceği bazı yaygın zorlukları saptayarak size bunları halletme yollarını öğretiyor.

Kazalar

Çoğu çocuk, tuvalet eğitimi aldıktan sonra da altına kaçırabilir. Çocuğunuz bir kaza yaşadıktan sonra sakince temizleyin ve size yardım etmesini sağlayın. Bu da çocuğunuza tuvalet eğitiminin kendi sorumluluk alanı olduğunu öğretecektir. Ona yardım etmenin ceza olmadığını açıkça anlatın. Beş yaşındaki bir çocuk evin dışındayken tedbir olması amacıyla yanınıza yedek kıyafet alın.

Ayakta çiş yapmayı reddeden erkek çocuklar

Bazen erkek çocuklar bu işi daha önceden öğrenmiş bile olsalar ayakta çiş yapmayı reddedecektir. Olay yaratmaktansa oğlunuzun ayakta çiş yapmaya hazır olmasına dek istediğini yapmasına izin verin. Bunu eninde sonunda öğrenecektir.

Küçük çocuklar, güçlü, yay şeklinde bir akıntıyla çiş yapmalıdır; aksi takdirde değerlendirilmeleri gerekir. Aniden damla damla çiş gelirse enfeksiyon belirtisi olabilir.

Gizli yerleri keşfetme

Bu durumda garanti etme ve rehberlik, azarlamaktan daha iyidir. Bir koltuk veya perdenin ardında kaka veya bir su birikintisi görürseniz, kişi zamirlerinden ve doğrudan hitaptan kaçının (''Kakayı perdenin ardına sen mi koydun?). Yüzünüz hayal kırıklığınızı yansıtacaktır; sözleriniz, sorunu ele almak adına yönlendirme amacı taşımalıdır.

Enfeksiyonlar

Sık idrar yapma, idrar yaparken acı duyma, küçük miktarlarda idrar damlaması, idrarını tutamama, idrarın görünüm veya kokusunda değişiklikler ve nedeni açıklanamayan ateş gibi işaretlerin hepsi idrar torbası enfeksiyonunun işareti olabilir. Çocuğunuz bu belirtileri göstermekteyse sağlık uzmanına danışın.

Tuvaletini tutma

Çocuk tuvalet eğitimi için fazla stresli veya baskı altındaysa idrarını ve/veya dışkısını tutmaya başlayacaktır. Kabızlık veya diğer sorunlardan kaçınmak için şu ilkeleri takip edin:

1. Tuvalet eğitimine bir süre ara verin

O an için işi zorlamayın ve bu sorunu bir ila üç ay içinde tekrar ziyaret ederek çocuğunuza tekrar denemek isteyip istemediğini sorun. Tuvaletini tutma, çocuğun kazanacağı bir güç oyunudur. Yani savaşa katılmayın.

2. Kabızlığı tedavi edin

Dışkıyı tutmanın hem bir nedeni hem de sonucu olan kabızlık, çocuğunuzun beslenmesine ekstra lif ve meyve ekleyerek önlenebilir. Bu birkaç gün içinde işe yaramazsa veya daha ileri düzey bir tedavi gerektirdiğinden kuşkulanırsanız, bir dışkı yumuşatıcı veya hassas laksatifler önerebilecek olan sağlık uzmanınızı arayın.

Yatağı ıslatma

Çocuğunuz üç, altı veya daha fazla ay boyunca sürekli kuru kalmışsa ve daha sonra yatağını ıslatmaya başlamışsa, nedeni psikolojik olabilir ve bir hastalığa işaret edebilir. Stres gözle görülür bir durumsa ve bir iki haftada çözüme ulaştırılamazsa çocuğunuzun sağlık uzmanına danışın.

Yatağı ıslatma sorununun uzaması

Pek çok çocuk 6 yaşından sonra da yatağını ıslatmayı sürdürür. Bu yaşta çocukların yüzde 10'u yataklarını sürekli olarak ıslatırlar ve bu çocukların yüzde 3'ü ergenlik yıllarına girdikleri 12 yaş civarında bu sorunu hala yaşarlar. Bu çocuklar için yatağı ıslatma, genellikle beynin olgunlaşma süreci ve idrar torbası bağlantısı ile ilgilidir. Çocuğunuz 6 yaşında veya daha sonra yatağını hala ıslatıyorsa doktorunuza danışın.

Bulaştırma

Çoğu çocuk bağırsak aktivitelerini ve popolarını büyüleyici bulur. Bunların ne his verdiği ve nasıl koltuğunu keşfetmek gibi — diğer bir deyişle, kakasıyla oynamak — 18 ay altı çocuklar için normaldir. Fakat daha büyük bir çocuk bunu bilerek parmakla boyama aktivitesi için kullanırsa, buna ilgi göstermek gerekir. Bu genellikle tuvalet ile ilgili bir davranış değil, güçlü bir kızgınlık duygusunu ifade etmektir. Neler olup bittiğini keşfetmek için çocuğunuzun doktoruyla bir plan yapın.

Çerez Onayı